Kanser İmmünoterapisi

Gün geçmiyor ki kanserle mücadelede yeni yöntemler ortaya çıkmasın. Bu makalemizde kanserle mücadelede özellikle ileri evredeki kanserlerde başarılı olunan bir yöntemi irdeleyip bu yöntem hakkında genel bilgiler vereceğiz. Bilindiği üzere kanserler ilerleme durumlarına göre derecelendirip evrelere ayrılmıştır. Bundan 5-6 yıl öncesine kadar 4. Evreye gelmiş bir kanser hastasının ölümüne kesin gözüyle bakılırdı fakat yeni bir mücadele yöntemi olan” Kanser İmmünoterapisi” ile ileri evredeki kanser hastalarının dahi kanseri yendiği görüldü.

İmmünoterapi, adından da anlaşılacağı üzere vücuttaki immün sistemle alakalı bir tedavi. Bu tedavide yapılan şey, en basit mantıkla şöyle izah edilebilir; vücudun düşman olarak göremediği kanserli dokuların vücudun savunma sistemine tekrardan “burada düşman var, bu düşmanla savaşın” olarak tanıtılması.

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdiye kadarki en yaygın kanser mücadelesi kemoterapi ile yapılıyor, kemoterapinin mantığını ise doğrudan kanserli hücrelerin yok edilmesi alıyordu. Fakat kemoterapi ile yapılan mücadelenin bir takım yan etkilerinden kurtulmak mümkün olamıyordu çünkü kemoterapide hastaya verilen ilaçlar kanserli hücrelerle savaştığı gibi hastanın sağlıklı hücrelerini de etkiliyordu.

Kanser hastaları için yeni bir umut kaynağı olan Kanser İmmünoterapisinde ise asıl hedef vücudun savunma sistemi tarafından artık düşman olarak algılanmayan tümürlerin, yeniden vücudun bağışıklık sistemi tarafından düşman olarak algılanması. Böylelikle kanserle klasik mücadelede geri plana itilen bağışıklık sitemi, ön plana çıkarılıp vücudun kanserli dokuyu tekrardan düşman olarak algılaması ve onunla savaşması sağlanmış oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Kanser İmmünoterapisi Yöntemi Hangi Kanserlerde Kullanılıyor?

Böbrek, mesane, akciğer, cilt, meme kanseri ve beyin tümörleri başta olmak üzere birtakım lenfomalarda da başarılı sonuçları görülüyor.

Kanser İmmünoterapi Tedavisi İçin Nereye Başvurmalıyım?

Bu tedavi yöntemi şimdilik sadece İzmir’de yapılmakta, ilerleyen dönemlerle hastalarda görülen iyileşmeler üzerine araştırma sonuçları açıklanıp bu tedavinin daha fazla merkezde yapılabilmesi için çalışmalar yapılacaktır.

Kanser İmmünoterapisi ile Kanserden Tamamen Kurtulmak Mümkün mü?

Bu sorunun cevabını “evet, kesinlikle münkün” diyerek cevaplamayı çok isterdik, oldukça etkili bir yöntem fakat henüz bütün hastalar için kesin tedavi yoludur demek mümkün değil. Şöyle ki; bazı ilerlemiş evredeki hastalar İmmünoterapi ile tamamen kanseri yeniyorlar, bazılarında ise ilginç bir şekilde kanserli dokular kaybolmuyor fakat bu dokular hastaya zarar verecek seviyeye de gelemiyor böylece hastanın yaşam süresi artmış oluyor.

İmmünoterapi alan bazı hastaların vücutlarındaki kanserli dokular kaybolmuyor fakat hastanın vücudu bir şekilde adeta kanserle yaşamayı öğreniyor.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Krizi Tanımı ve Nedenleri
Böbrek İltihabının Belirtileri Nelerdir?
Vertigo Nasıl Geçer Diyorsanız
Ağrısız Boğaz Şişliği ve Nefes Tıkanıklığı Kalp Büyümesine İşaret Ediyor Olabilir:
Tifüs
İshalin Nedenleri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.