Kanser Olmamak İçin Nasıl BeslenmeliKANSER OLMAMAK İÇİN NASIL BESLENMELİ

Günümüzün yaygın görülen hastalıkların biri olan kanser 2008 yılından 2012 yılına kadar yaklaşık 3 kat arttı ve her yıl da artmaya devam etmektedir. Kansere yakalanma olasılığının tümü genler ile ilgili değildir. En yarı kadarı yanlış beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite eksikliği gibi bir takım nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kanada Kanser Derneği‘ne göre, vakaların % 30-35’ i sağlıklı yaşam tarzı seçimleri ile önlenebiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Kansere yakalanma olasılığınızı en aza indirgemek için iyi beslenmeye odaklanmalısınız. Sizi ve ailenizi kanserden koruyacak olan sağlıklı gıdaları ve şifalı bitkilerin neler olduğunu öğrenmek ile işe başlayabilirsiniz.

  1. MEYVE VE SEBZE ALIMINI ARTIRIN

Taze sebze ve meyve sadece kanser için eğil, vücudun genel sağlığının iyileşmesi için de gereklidir. Sebze ve meyve tüketmenin üst sınırı yoktur fakat alt sınırı vardır. Her gün mutlaka yemeğin yanında salata tarzı, yada kahvaltının yanında kırmızı yada yeşil renkten zengin gıdaların eklenmesi, içecek olarak da taze sıkılmış meyve sularının tercih edilmesi size yeterli sağlık hizmetini sunacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

  1. BEYAZ GIDALARI KESİN

Şeker ve rafine edilmiş tahıllar gibi çabuk sindirilen karbonhidratlardan uzak durmalısınız. Şeker kanser hücrelerinin en sevdiği besindir. Yapay şekerler yerine doğal şekerleri tercih edin. Pasta, beyaz ekmek, kek, tatlılar gibi besinleri mümkün olduğunca tercih etmeyin. Çay yanında şeker olarak kurutulmuş üzüm, dut yada yabana mersini gibi seçenekleri deneyebilirsiniz. Beyaz undan yapılmış ekmek yerine de, kepeği alınmamış undan yapılmış olanları tercih edin.

  1. DAHA FAZLA BÜTÜN YUMURTA YİYİN

Yumurta mükemmel bir gıdadır. Her ne kadar sahteleri dahi üretilse de. Yumurta tüketiminde gerekli sağlıklı bileşenleri tam olarak alabilmek için doğal köy yumurtalarını tercih edin. Köy yumurtaları arasında da omega -3 bakımından zengin olan keten tohumu tüketerek beslenen ve açık havada otlayarak size daha fazla D vitamini sağlayabilen tavuk yumurtalarını tercih edin. Bir yumurta size 75 kalori verebilen uygun bir gıdadır.

  1. KIRMIZI VE İŞLENMİŞ ETİ SINIRLAYINİyi Beslenerek Kanseri Önleyin

Tüketildiğinde, marketlerde yer alan antibiyotik ve hormon katkılı etler yerine kuzu etli gibi yada doğal otlardan yiyerek beslenen hayvanların etleri tercih edilmelidir. Bunun aksine olan etler ve bunlardan işlenerek elde edilen salam, sucuk, sosis gibi hazır gıdalar – zorunlu günler hariç- tamamen unutulmalıdır. Uzmanlar tarafından önerilen miktar haftada 3 porsiyon ve her porsiyon 85 gramdan oluşmalıdır ve bu miktar geçilmemelidir.

  1. DAHA ÇOK D VİTAMİNİ ALIN

Hemen hemen tüm kanserleri D vitamini eksikliği ile ilişkilidir. Kış dahi olsa yeterli oranda güneşten istifade etmeye dikkat etmelisiniz. Güneş ışığının yeterli olmadığı durumlarda günlük 1000 IU kadar takviye şeklinde almanız önerilir. D vitamini az miktarda da olsa süt ve süt ürünleri, yumurta ve balıkta yer almaktadır.

  1. ŞÜPHELERİNİZ VARSA DOĞALI TERCİH EDİN

İnsanoğlu ne kadar doğallıktan uzaklaşmışsa, hastalıklar da o kadar yakın olmuştur. Öncelikle işlenmemiş gıdalar tercih edilmelidir. Özellikle günümüz neslinde, doğal ürünlerin tadı dahi farklı gelebilmektedir. Çevrenizde bakkaldan aldığınız sütün koktuğunu bahane ederek içmeyen çok sayıda çocuğa şahit olmuşsunuzdur. Bu ve bunun gibi örnekler çoğaltılabilir. Fenni yem ile beslenen inek yada tavuk gibi hayvanların etleri yerine pahalı da olsa doğal olanlarını tercih edin. Çünkü doğaya yakın hiçbir besin kötü değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gün İçerisinde Öğünlerinizi Zaman Aralığında Tüketin
Çok Fazla Karpuz Yemenin Zararları
Sağlıklı Beslenme Programı
Yeşil biberin faydaları nelerdir
ikballe şifalı bitkiler
Kabağın faydaları nelerdir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.