KANSER TEDAVİSİkanser tedavisi

Tanıdığınız birisi kanser tedavisi görüyorsa muhtemelen bu süreçte neler yaşadığı hakkında daha fazla bilgi öğrenmek istersiniz. Ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi kanser tedavisinin en yaygın türleridir.

Eğer tümör vücut dışına alınabilecek büyüklükte ise ameliyat genellikle ilk seçenek olmaktadır. Bazı durumlarda tümörün sadece bir kısmı çıkarılabilir. Radyoterapi, kemoterapi veya her ikisi ise ameliyat öncesi veya sonrasında tümörün küçülmesi için başvurulan seçeneklerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Doktorlar kanser hücrelerini öldürmek için kemoterapiye başvurur. Kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanılan bir prosedürdür. Genellikle ilaçlar damardan verilir veya ağız yoluyla alınır. Kana geçen ilaçlar tümörden vücudun başka bölgelerine yayılmış olan kanser hücrelerine ulaşır.

Radyoterapi ise kanser hücrelerini öldürmek ve tümörü küçültmek için (x-ışınları gibi) yüksek enerjili ışınlar kullanır. Radyasyon vücuda dışarıdan verilebileceği gibi (eksternal radyasyon) tümör içine yerleştirilen radyoaktif maddeler ile de gerçekleştirilebilir (iç veya implant radyasyon). Dışardan alınan radyasyon röntgen gibi olmaktadır. Radyasyonun kendisi ağrısızdır ancak doku hasarı yan etkilere neden olabilir.

Kanser için uygulanan diğer tedaviler arasında hormon tedavisi, kök hücre veya kemik iliği nakli ve immünoterapi gibi tedaviler de yer almaktadır. Hormon tedavisi çoğunlukla prostat ve meme kanserlerinde başvurulan bir tedavidir. İmmünoterapi, kanserli hastanın bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserle savaşmasına yardımcı olunması hedeflenir. Hedefli terapi, kanser hücrelerine odaklanır ve sağlıklı hücrelerin daha az hasar almasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Aynı kanser tedavisini gören hastaların tedaviye de aynı şekilde yanıt vereceğini düşünmeyin. Her kanser farklıdır ve tedaviye her hastanın verdiği yanıt da benzersizdir. Bu nedenle bir hastayı başka bir hastayla karşılaştırmak doğru değildir.

Kanser tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Bir kanser hastasının alacağı tedavi hastadaki kanserin türüne, kanserin ne kadar yayıldığına (evresi), hastanın yaşına ve başka tıbbi sorunlarının olup olmadığına bağlıdır. Her ilaç ya da tedavi seçeneğinin kendine göre farklı yan etkileri vardır. Hastalar aynı tedaviyi görseler bile ortaya çıkacak yan etkileri tahmin etmek güçtür. Bazı yan etkiler oldukça kötü iken bazıları daha hafiftir. Bazı insanlar kanser tedavisi sırasında çok zor zamanlar geçirmesine rağmen bazı hastalar ise hem kanser tedavisi görmekte hem de normal günlük yaşantısına rahat şekilde devam etmektedir.

Kemoterapi yan etkileri

Kemoterapinin kısa vadeli ve genellikle tedavi edilebilir olan yan etkileri arasında bulantı, kusma, iştah kaybı, saç dökülmesi ve ağız yaraları bulunmaktadır. Kemoterapi, kemik iliğindeki kan üreten hücrelere zarar verebildiği için hastalarda düşük kan hücresi sayımı oluşabilir. Düşük kan sayımı ise aşağıdaki bazı yan etkilere neden olabilir:

  • Yüksek enfeksiyon riski (beyaz kan hücrelerinin azlığından kaynaklanır)
  • Kesikler veya yaralanmalar sonrası ciddi kanama veya morarma (kan trombositlerin azlığından kaynaklanır)
  • Aşırı yorgunluk ya da halsizlik (bazen düşük kırmızı kan hücre sayısından kaynaklı)

Kanser bakım ekipleri bu yan etkileri dikkatle şekilde izlemekte ve doğru şekilde kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.

Herkesin vücudu farklı olduğundan, insanların kemoterapiden etkilenme durumları da değişiklik gösterir. Çoğu kemoterapi yan etkileri tedavi sonlandırıldıktan sonra ortadan kaybolur. Örneğin, tedavi sırasında kaybedilen saçlar tedaviden sonra neredeyse tamamıyla geri çıkar. Tedavi sırasında hastaların çoğu başlarını korumak için peruk, eşarp ya da şapka kullanırlar.

Radyoterapinin yan etkileri

Radyasyon tedavisi röntgen çekimi gibidir ve ağrılı değildir. En sık görülen yan etkileri cilt tahrişi ve şiddetli yorgunluktur. Yorgunluk genellikle tedavinin birkaç hafta boyunca devam etmesi durumunda yaygın görülür. Bu yorgunluk genellikle aşırı düzeyde olmakta, düşük enerji hissi uyandırmakta ve dinlenme ile geçmemektedir. Bazı hastalar da radyasyon tedavisi için hastaneye yaptıkları gidiş gelişlerden dolayı yorgunluk yaşadıklarını ifade etmektedir. Eğer gidilen sağlık kuruluşu uzak bir yerleşim biriminde ise bu daha olasıdır.

Birçok hasta günlük aktivitelerini ayarlamak ve gerçekleştirmek için daha çok dinlenmeye ihtiyacı olduğunu düşünürken birçoğu da hem radyoterapi seanslarını alırken aynı zamanda normal günlük aktivitelerini de gerçekleştirebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Vitamin Eksikliği
Su Çiçeği Neden Olur
Aerobik
Şok diyetin sonu
Lyme Hastalığı ve Belirtileri
Kalori
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.