KANSER TEŞHİSİkanser teşhisi

Kanser taraması

Kanserlerin erken evrelerde teşhis edilmesi genellikle tedavi açısından da avantaj sağlar. Bu nedenle özellikle belli kanserler için risk faktörü taşıyan insanların kanser taramalarından geçmesi önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Uzmanlar bazı kanser türleri için yapılan kanser taramalarının erken teşhis yoluyla önemli oranda hayat kurtardığını belirtmektedir. Diğer kanser türleri içinse tarama testleri sadece riski olan kişiler için tavsiye edilir. Bunun için birçok hastanenin farklı tarama seçenekleri bulunmaktadır. Doktorunuza da danışarak varsa risk faktörlerinizi göz önünde bulundurup tercihte bulunun.

Kanser teşhisi

Doktorunuz kanser tanısı için bir veya daha fazla yaklaşıma başvurabilir:

 • Fiziki muayene: Elle muayene etmek suretiyle tümör göstergesi olabilecek yapılar fark edilmeye ve hissedilmeye çalışılır. Fiziksel muayene sırasında, kanser varlığını gösterebilen cilt renginde veya bir organın yapısında meydana gelen değişiklikler ve anormallikleri belirlenir.
 • Laboratuvar testleri: İdrar ve kan testleri gibi laboratuvar testleri, doktorunuzun kanserin neden olabileceği anormallikleri teşhis etmesine yardımcı olabilir. Örneğin, lösemi olan kişilerde tam kan sayımı yapıldığında beyaz kan hücrelerinin sayısı alışılmadık şekilde farklı çıkar.
 • Görüntüleme testleri: Görüntüleme testleri noninvaziv (cerrahi olmayan) şekilde kemiklerin ve iç organların incelenmesine olanak sağlar. Kanser tanısında kullanılan görüntüleme testleri arasında bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, kemik taraması, manyetik rezonans görüntüleme (MRI), pozitron emisyon tomografisi (PET) taraması, ultrason ve röntgen içerebilir.
 • Biyopsi: Biyopsi sırasında doktorunuz laboratuvarda test edilmek üzere hücre örneği alır. Hücre örnekleri almanın çeşitli yolları vardır. Kanserin türüne ve yerine bağlı olarak uygun görülen biyopsi işlemi de değişiklik göstermektedir. Çoğu durumda, biyopsi kesin kanser teşhis için başvurulan tek yoldur. Laboratuvarda, doktorlar mikroskop altında alınan hücre örneklerini inceler. Normal hücreler benzer boyutlarda ve düzenli organizasyonla görünür. Kanser hücreleri ise değişen büyüklüklere sahip olup belirgin bir organizasyon olmadan daha az düzenli bir görünüm verir.

Kanser aşamaları

Sponsorlu Bağlantılar

Kanser teşhis edildikten sonra, doktorunuz kanserin yayılımını (evresini) belirlemeye çalışacaktır. Başlanacak olan tedavi seçenekleri için kanserin evresi önemlidir.

Kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığını görmek için röntgen ve kemik taraması gibi görüntüleme testleri kullanılır.

Kanser evreleri genellikle Romen rakamları ile belirtilir. I’den IV’e kadardır ve rakam yükseldikçe kanserin daha ileri düzeyde olduğu anlaşılır. Bazı durumlarda, kanser evresi harf veya kelime kullanılarak da belirtilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  siteniz cok guzel
  bi soru sorabilirmiyim cevaplarsaniz cok sevinirim ablamin suratinda ben vardi aldirdi ve kanser oldugu doylendi benden dolayi bunun tehikesi nedir lutfen cok onemli simdiden tskler

  Sağlık

  Ben tırnak uzatamıyorum bunun için nası bi yardım almam gerekiyor lütfen bana bu konuda yardımcı olun estetik bakımdan kötü bir görünüm sergilediği için piskolojik olarak kendimi iyi hissedemiyorum şimdiden teşekkürler saygılarımla

  Sağlık

  selam benim karnımda lap var tahlil sonunçları iyi huylu dedi doktorumuz ve saçlarım dökülüo acaba saçlarım döküldekten sonra tekrardan çıakrmı . ve hepsimi dökülür saçalrımın kemotoropiyr giriyorum 1 buçuk aydır şimdiden tşk ederim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ürenin Bitkisel Tedavisi
Kabızlık Nedenleri
Dolaşım Sistemi Hastalıkları
Analiz ve diyet programları
Trigliserid
Omuz Tutulması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.