KANSERE KARŞI DOĞRU BESLENME

Kanser hastalığı, kanserli hücrelerinin vücut içerisinde kontrolsüz çoğalmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Erken teşhis edilmediği sürece yalnızca bir yerde olan kanserli hücreler zamanla vücut içerisine yayılabilir ve sonunda kişinin ölümüne neden olabilir. Yapılan araştırmalar dengesiz ve düzensiz beslenmenin kanserde çok önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Meydana gelen kanserlerin %35’i bu nedenle ortaya çıkmaktır. Sigara ve çeşitli enfeksiyon hastalıkları dengesiz beslenmeyi takip etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hayatımızın bütün bölümlerinde zamanla karşılaştığımız gibi bir doğaya dönüş söz konusudur. Yapılan çeşitli araştırmalar bir yandan rahatsızlıkların tedavisinde yeni teknolojiler bulmaya çalışırken diğer yandan ise ısağlıklı bir hayat sürdürme ve bu hastalıklardan korunma yöntemlerini araştırmaktadır. Kanserde en etkili nedenlerin başında gelen dengesiz beslenme olduğu için genellikle bu alanda günümüzde hala devam eden birçok çalışma yapılmaktadır. Son yapılan araştırmalar neticesinde kansere neden olabilecek besinler ve kanserden korunmada büyük rol oynayan besinler bulunmuştur. Aşağıdaki listede bu besinleri bulabilirsiniz.

Kanserden Koruyabilecek Olan Besinler

Sarımsak : İçerisinde antibiyotik özelliği bulunan maddeleri içerdiği için adeta bir doğal antibiyotik olarak kabul edilir. Vücudun bağışıklık sistemini düzene sokar ve mevcut sistemi kuvvetlendirerek, kişinin kan alışverişini verimli hale getirerek kolesterol oranını düşürmede etkilidir. Kanserden korunmada çok önemli olan sarımsağın aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarını önlemede de etkisi oldukça fazladır.

Sponsorlu Bağlantılar

Domates : Domates sarımsaktan sonra kanserden koruyucu özelliğine sahip en kuvvetli ikinci besindir ve zihinsel – fiziksel yaşlanmayı geciktirici bir besindir. İçerisin de bol miktarda C vitamini bulunduğu için kişinin bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde de aktif rol oynar. İçerisinde yoğun lif içermesinden dolayı bağırsak kanserine karşı koruyucu özellikleri de bulunmaktadır. Likopin maddesi en fazla domatesin içerisinde yer alır. Ayrıca domates ne kadar olgunlaşırsa içerdiği besin değeride buna paralel olarak o kadar yükselir.

Ispanak : Özellikle kansere ve kalp – damar hastalıklarına karşı önemli bir sebzedir. Bunun dışında yüksek tansiyonu olan kişilerin tansiyon değerini de düşürdüğü yapılan son araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır.

Lahana : Kadınların korkulu rüyası olan meme ve rahim kanserine karşı lahana çok önemli bir silahtır. Vücut içerisinde biriktirilen zehirli ve pis maddelerin vücut dışarına gönderilmesinde önemli rol oynar. Karoten maddesi içerdiği içinde eğer vücutta kanserli hücreler bulunuyorsa, bu hücrelerin bölünerek çoğalmasını engeller ve kan içerisindeki şeker oranını azaltır.

Brokoli : Brokolinin içerisinde diğer besinlere oranla birçok farklı türden vitamin bulunmaktadır. Brokoli özellikle göğüs, kolon ve mide kanserini önlemekte oldukça yararlıdır. Özellikle bayanlarda sıkça karşılaşılan demir eksikliğine karşı önemli bir besindir. İçerisinde yüksek miktarda kalsiyum bulunduğu için kemik erimesine karşı iyi bir savaşçıdır.

Kayısı : Yoğun posalı ve lifli bir meyve olduğu için özellikle bağırsak kanserine karşı koruyucu bir meyvedir. Hücreleri ve dokuları tahrip eden çeşitli molekülleri yok ettiği için kansere karşı mücadelede yeri oldukça önemlidir.

Kansere Neden Olabilecek Gıdalar ve Katkı Maddeleri

Katkı Maddeleri : Özellikle meyve sularında bulunan bazı katkı maddeleri kansere adeta davetiye çıkarmaktadır. Mümkün olduğunca bilinmiş markaları seçmek bu konuda oldukça önemlidir.

Sakkarin Maddesi : Sakkarin maddesi hemen hemen tüm katkı maddesi içeren ürünlerde bulunmaktadır. Çok fazla tüketildiği zaman böbreklere zarar verebileceği gibi mesane kanserine de neden olabilir.

Küfler : Genellikle tarihi geçmiş ve bayat gıdaların üzerinde meydana gelen küfler “aflatoksin” maddesi içerdiği için kansere neden olabilir.

Gıdaların Hazırlanış Biçimleri : Çok sık et tüketen kişilerde genellikle kalın bağırsak kanseri daha fazla görülmektedir. Protein içeren besinler özellikle 100 derecenin üzerinde pişirildiklerinde kansere neden olabilecek bir takım zararlı maddeler üretirler. Bunun dışında normalinden yüksek derecedeki yağda kızartılmış besinlerde kansere davetiye çıkartırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Makat Çıkması
Sedef Tedavileri
Apse
GÖZ KAPAĞI ŞİŞMESİ
Epilepsi Hastaları ve Ev Düzeni
Burun Kanaması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.