KANSERE NEDEN OLAN DIŞ ETKENLER
Kalıtım, hormonlar ve dış etkenler olmak üzere üç ana etken vardır. Dış etkenler üç alt başlık altında çeşitlilik göstermektedir:

 1)      Mekanik etkenler: Basit mekanik tahrişler tek başına kanser yapamazlar. Kanserin meydana gelmesi için başka etkenlerin de bulunması gerekir. Uygun olmayan diş protezleri, hatalı diş kaplamaları ağız içinde dilin ya da yanakların devamlı sürtünmesine sebep olan bozuk dişler bu etkenler arasında sayılabilir. Pipo içenlerde de piponun sürekli dudağa baskı yapması etken olarak sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 2)      Kimyasal etkenler: Bazı kimyasal maddelerle devamlı temasın kansere sebep olduğu bilinmektedir. Bunların ilk ve en çok tanınanı baca temizleyicilerde ortaya çıkan bir çeşit cilt kanseridir. Bazı kimyasal maddelerin yapımında ve kullanılmasında çalışan işçilerde belirli kanserlerin ortaya çıktığı görülmüştür. Yine bazı tür maden ocaklarında çalışan işçilerde özel maddelerin etkisiyle karaciğer kanseri meydana gelebilir. Bütün bunlara karşı koruyucu tedbirleri almak ve kanser yapmalarına engel olmak mümkündür. Kimyasal etkenler arasında en önemlisi sigaradır.  Sigaranın gırtlak ve akciğer kanserinin meydana gelmesinde büyük rolü olduğu bilinen bir gerçektir.

 3)      Fiziksel etkenler: Devamlı güneş ışınları ve açık havada kalmak cilt kanserine sebep olur. Bu bakımdan devamlı açık havada çalışanların güneş ışınlarından korunmaları gerekir. Röntgen ve atom ışınları da kanser yapabilir. Bunlardan da korunmak mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

 VİRÜSLER: Virüsler genellikle çiçek, kızamık gibi çeşitli hastalıkların en küçük mikroplardır. Bunların kanser yapan türler olduğuna dair bazı deliller elde edilmiştir. Bu konu üzerinde yıllardan beri çalışmalar sürdürülmektedir. Bu çalışmalar sonucunda kesin bir sonuç alındığında, virüsün etken olduğu ortaya çıkarsa korunma ve tedavi daha da kolaylaşacaktır.

 Hemen belirtmekte fayda var ki virüsün etken olmasında şüphe edilmesine rağmen kanserde bulaşıcı bir özellik görülmemiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zona
Bağırsak Kurdu
Bunyon Nedir? Bunyon Cerrahisi Nasıl Yapılır?
Psikoloji
Aşermek
Kuru Deri ve Keratosis Pilaris
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.