KANSERİ TANIYALIMKanseri Tanıyalım

Kanser, vücutta bazı hücrelerin kontrolsüz şekilde bölünüp çoğalarak, normal vücut dokusunu yok etme yeteneğine sahip hastalıkları ifade eder. Kanserler genellikle vücuda yayılma yeteneğine sahiptir.

Kanserler dünya genelinde en önde gelen ölüm sebeplerindendir. Ama pek çok kanser türü için sağ kalım oranları gelişen kanser tarama ve tedavi seçenekleri ile yükselme göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Belirtileri

Kanserin yol açtığı belirti ve şikayetler vücudun hangi parçasında meydana geldiğine bağlı olarak değişmektedir.

Bazı kanser türlerine özgü belirtiler olmakla birlikte genel olarak ortaya çıkan yaygın belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • Yorgunluk
 • Cilt altında hissedilebilen kalınlaşma ve yumru
 • İstenmeyen kilo kaybı ya da kilo alınması gibi ağırlık değişiklikleri
 • Cilt üzerinde geçmeyen sararma, morarma ve kızarıklık
 • Mevcut benlerde boyut ve renk değişikliklerin gelişmesi
 • Barsak ya da mesane alışkanlıklarında değişiklikler
 • İnatçı öksürük veya nefes alış verişinde sorun
 • Yutma güçlüğü
 • Ses kısıklığı
 • Kalıcı hazımsızlık ya da yemek yedikten sonra rahatsızlık duyma
 • Kalıcı, açıklanamayan kas veya eklem ağrıları
 • Açıklanamayan kalıcı ateş veya gece terlemeleri
 • Açıklanamayan kanama veya morarma

Kimler Risk Altında?

Sponsorlu Bağlantılar

Kanser riskini artırabilen risk faktörleri bilinmesine rağmen çoğunlukla belli bir kanser için risk faktörü olmayan kişilerde de kanser ortaya çıkabilmektedir. Kanser riskini artırdığı bilinen faktörler şunlardır:

Yaş: Kanserin gelişmesi yıllar alabilir. Bu nedenledir ki kanser teşhisi konan insanların çoğu 65 yaş ve yukarısındadır. Kanser her ne kadar da çoğunlukla yaşlı yetişkinlerde ortaya çıksa da herhangi bir yaşta da ortaya çıkma riski bulunmaktadır.

Alışkanlıklar: Bazı yaşam tarzı tercihlerinin kanser riskini artırdığı bilinmektedir. Sigara içmek, güneşe aşırı maruz kalmak, sık güneş yanıkları, günde bir defadan fazla alkol tüketimi (her yaştaki bayanlar ve 65 yaşından büyük erkekler için) veya günde iki içkiden fazla alkol tüketimi (65 yaşından küçük erkekler), obez olmak ve korunmasız seks gibi faktörler kanser riskini arttırmaktadır.

Kanser riskini azaltmak için bu alışkanlıkları değiştirmek gerekebilir. Bazı alışkanlıkları değiştirmek diğerlerinden daha kolay olay bazıları ise çok daha kararlı bir mücadele gerektirir.

kanser gerçeğiAile öyküsü: Kanserlerin sadece az bir kısmı kalıtsal duruma bağlıdır. Eğer ailenizde kanserler sıklıkla görülüyorsa, mutasyonların bir kuşaktan diğerine geçmiş olması muhtemeldir. Bu nedenle belirli kanser türleri açısından riskinizin durumunu öğrenmek ve mutasyonların kalıtsal olup olmadığını görmek için genetik test yaptırabilirsiniz. Kalıtsal genetik mutasyona sahip olmanızın mutlaka kanser olacağınız anlamına gelmeyeceğini de unutmayın.

Sağlık durumu: Ülseratif kolit gibi bazı kronik sağlık koşulları, belirgin bazı kanserlerin gelişme riskini artırabilir. Risk konusunda doktorunuza danışın.

Yaşadığınız çevre: Yaşadığınız ve vakit geçirdiğiniz ev ortamı veya çalışma ortamı kanser riskini artırabilen zararlı kimyasallar içerebilir. Mesela siz sigara içmiyor olsanız bile, bu dumanın olduğu yerde çalışmanız veya uzun süreli vakit geçirmeniz de sigara dumanını teneffüs ederek kanser riskine yakalanmanıza neden olabilir. Asbest ve benzen gibi ev veya işyeri kimyasalları da aynı zamanda kanser riski ile ilişkilidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayağım Kokuyor Ne Yapabilirim?
Kanser Tedavisinin Yan Etkileri
Güneş Çarpması
Laparaskopi
Anüste Kaşıntı
Anjina, Kalp Krizine Yol Açar mı?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.