KANSERİN ÖNLENMESİKanserin Önlenmesi

Kanseri önlemenin kesin bir yolu yoktur. Ancak doktorların kanser riskini azaltmak için önerdikleri çeşitli yollar vardır:

  • Sigaranın bırakılması: Eğer sigara içiyorsanız, bırakın. Eğer içmiyorsanız hiç başlamayın. Sigara içmek sadece akciğer değil birçok kanser türü ile ilişkili bulunmuştur. Dolayısıyla sigarayı şimdi bırakmanız gelecekteki kanser riskini de düşürecektir.
  • Güneşe aşırı maruz kalmaktan kaçının. Güneşten gelen zararlı ultraviyole (UV) ışınları cilt kanseri riskini artırabilir. Gölgede kalarak, koruyucu giysiler giyerek ya da güneş kremi kullanarak güneşin bu zararlı etkilerini azaltın.
  • Sağlıklı beslenin. Meyve ve sebze açısından zengin bir diyet ile beslenin. Tam tahıllar ve yağsız proteinler tercih ediniz.
  • Haftanın çoğu gününde egzersiz yapın. Düzenli egzersiz yapılmasının da kanseri riskini düşürdüğü vurgulanmaktadır. Haftanın çoğu gününde en az 30 dakikalık egzersizler hedefleyin. Eğer düzenli egzersiz yapan biri değilseniz, ilk başlarda yavaş yavaş başlayın ve daha sonra 30 dakika ya da daha uzun süreli şekilde devam edin.
  • Sağlıklı bir kiloya sahip olun. Aşırı kilolu olmak veya obez olmak kanser riskini artırabilir. Bu yüzden kilonuzu ideal kiloya çekmek ve korumak için düzenli olarak çeşitli egzersiz kombinasyonlarını yapmaya çalışın.
  • Alkol içmeyin ama içiyorsanız da aşırıya kaçmamalısınız. Kadınların ve 65 yaşından büyük erkelerin günde en fazla bir içki, 65 yaşından küçük erkeklerin ise günde en fazla iki içki içmesi önerilmektedir.
  • Kanseri tarama testleri yapmayı düşünebilirsiniz. Doktorunuz ile konuşarak sizin için en gerekli olan kanser tarama testlerini yaptırınız. Risk faktörlerinize göre gerekli testler değişiklik gösterebilir.
  • Aşılar hakkında doktorunuza danışın. Bazı virüsler kanser riskini artırır. Aşılar ise bu virüslerden vücudu korur. Söz konusu virüsler arasında karaciğer kanseri riskini arttıran hepatit B virüsü ve human papilloma virüsü (HPV) gibi servikal kanser ve diğer kanserlerin riskini artırabilen virüsler bulunmaktadır. Hangi aşının sizin için gerekli ve uygun olacağını doktorunuza danışınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Plasebo Etkisi
Beslenme ve kanser
Akinezi
Crohn Hastalığı Nedenleri Nelerdir?
Kalp Büyümesi Testleri Nelerdir
Jöleye Dikkat Sinüzit Yapabilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.