Kanserin Teşhisi

kanserin teşhisiKanserin teşhisi genellikle kolaydır. Önemli olan hastanın geç kalmadan doktora gitmesi ve teşhisin erken konmasıdır. Teşhis için kullanılan muayene metotları kolaydır. Şüpheli akıntılarda ki anormal hücrelerin meydana çıkarılması(smear), hastalıklı yerlerden küçük bir parçanın mikroskobik muayenesi(biyopsi) bu metotlar arasında sayılabilir.

Kanserin kati teşhisi biyopsi adı verilen basit bir parça alma işlemi ile kolayca ve kati şekilde ortaya çıkartılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ulaşılması güç organlarda radyoizotop adı verilen maddeler kullanılarak modern cihazlarla kanser teşhisi konulabilmektedir. Radyoizotop yolu ile kanserin yayılmaları teşhis edilebilmektedir.

Kadınlarda sık sık görülen meme kanserinin erken teşhisi ve bu sayede de tedavisi mümkündür. Her kadın zaman kendi kendine yapacağı basit bir muayene ile başlangıç halindeki bir sertliği tespit edebilir.

Bunun için göğüsler çıplak olarak bir ayna karşısına geçilir ve her iki göğüs arasında bir farklılık olup olmadığına bakılır. Sonra muayene edilecek taraftaki el baş altına gelmek üzere sırt üstü yatılır.

Göğüs, göğüs hesabı ile ortasından geçen biri dikey diğeri yatay iki çizgi ile dört bölgeye ayrıldıktan sonra her bölge ayrı ayrı muayene edilir. El bölgelerin en dış kısmına parmaklar açık olarak yerleştirilir. Bastırılmadan ve parmakları piyano çalar gibi hareket ettirilerek merkeze doğru yaklaştırılırken bir sertlik ya da şişlik olup olmadığı kontrol edilir.

Göğüslerin kontrolü bittikten sonra koltukaltları da araştırılır. Bu yolla yapılan muayenede sertlik ve şişlikler kolayca ortaya çıkabilir.

Dikkat edilecek en önemli noktalardan biri de kanser teşhisi konulacak diye korkarak doktora gitmekten kaçınmaktır. Unutulmamalıdır ki erken tanınan bir kanserin tedavisi mümkün ve kolaydır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mideden Ağza Köpük Gelmesi
Kemoterapi Tedavisinde Saçlar Dökülür mü ?
Kısırlık
NEFES KOKUNUZ HANGİ HASTALIKLARI HABER VERİYOR?
Bel Ağrısının Diğer Belirtilerine Dikkat
Sağlık Eğitimine Önem Verilmeli
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.