KANSIZLIKkansızlık

Kan içerisinde alyuvar ismi verilen kırmızı kan hücreleri yer almaktadır. Bu alyuvarların içerisinde gerekli olan oksijenin hücrelere taşınmasını ve bu kan hücrelerinin kırmızı renkte olmasına neden olan hemoglobin maddesi yer almaktadır. Hemoglobin ise demir içeren “hem” grubu ve “Globin” adı verilen proteinden oluşur. Kişinin nefes alış verişi esnasında akciğerinde bulunan oksijen, hemoglobin maddesiyle birleştirilerek hücreler arası taşınır. Hemoglobin maddesinin olması gerekenden az olduğu durumlarda tıp dilinde anemi halk arasında ise kansızlık olarak bilinen durum oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıklı bir erkekte ortalama 13g/dl, kadında ise yine ortalama olarak 12 g/dl hemoglobin olması gerekmektedir. Çocukluk döneminde ise 11g/dl seviyesinin altında olduğunda kansızlık durumu görülebilir. Karşılaşılan anemi tablolarına göre kansızlık kadınlarda erkeklere oranla daha yaygındır. Kadınlarda anemi görülme oranı %35-40 civarındayken erkeklerde ise sadece %20’dir. Kansızlık probleminin olduğu hastalar arasında ise en sık görülen durum demir eksikliğidir.

kansızlık belirtileriKansızlık Belirtileri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Hücrelerin içerisinde yeteri kadar demir bulunmadığı taktirde oluşan anemi durumunda herhangi bir belirti görülmez. Sadece gerçekleştirilecek bir takım testler ve tahlillerin neticesinde tanı konulabilir. Anemi durumu fark edilmeden ilerlemiş ve giderek şiddetli bir duruma gelmişse kişide sürekli yorgunluk, halsizlik, iştah bozukluğu ve kabızlık şikayetleri görülebilir.

Demir Bakımından Zengin Besinler…Daha Fazlasını Okuyun!!

Efor gerektiren en ufak bir fiziksel hareket esnasında nefes alış verişinde zorlanma, çarpıntı ve hızlı yorulma gibi belirtiler aneminin şiddetine göre görülebilir. Tüm bunların dışında, baş dönmesi, her iki kulakta aralıklarla oluşan çınlama, ağız bölgesinde çatlaklar, tırnaklarda beyaz lekeler, dil yüzeyinde kabarcıklar ve çatlakların oluşması, yemek yerken zorlanma gibi şikayetler demir eksikliğinde görülebilecek bir takım belirtilerdir.

Anemi olan çocuklarda ise bu durum daha çok ciddiye alınmalıdır. Çünkü tedavi edilmediği taktirde, çeşitli davranış bozukluklarına ve öğrenme problemlerine neden olabilmektedir. Ayrıca çocukluk döneminde anemi olan kişilerin ileri yaşamlarında bağışıklık sistemleri zayıf olacağından hastalıklara yakalanma riskleri daha fazladır.

Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir?kansızlık tedavisi

Kansızlık durumunda çoğunlukla uygulanan tedavi yöntemi ağız yoluyla demir takviyesi için ilaçların kullanımı ile yapılmaktadır. Bu yöntem uygulanmaya başlandıktan itibaren 60 gün içerisinde hasta normal seviyelere gelse de vücudunda depolanması gereken demir miktarının tam olabilmesi için uzun bir süre daha tedavi uygulanmaya devam edilmelidir. Genellikle demir depolarının dolması için uygulanan tedavi ise bir sene sürmektedir.

Demir Eksikliği Nasıl Giderilir

Bebeklerde karşılaşılan anemi durumunda şurup veya damla yoluyla tedavi uygulanmaktadır. Tedavi esnasında bebeğin dışkısında koyulaşma, dişlerde siyahlaşma ortaya çıksa da bu durum geçici olduğundan endişe edilmemelidir.

Kansızlık durumunda dikkat edilmesi gereken nokta alınan ilaçların mutlaka aç karna veya öğün aralarında olması gerektiğidir. Bunun amacı vücut tarafından demirin daha verimli bir şekilde emilmesidir. Bununla beraber demir takviyesi alınırken paralel olarak C vitamini almak demir emiliminin daha verimli olmasına yardımcı olacaktır.

Bazı anemi hastalarının bağırsaklarında emilim problemi olabilir. Bu hasta grubu veya hap şeklinde ilaç almak istemeyen kişiler kalçadan yapılacak bir iğne yardımıyla demir takviyesi alabilirler. Hap şeklinde alınan ilaçlar kişide mide bulantısı, kusma, ishal gibi problemlere neden olabileceği gibi kalçadan iğne yardımıyla alınan demir takviyesinde ise alerji, yanma ve ağrı gibi bir takım yan etkiler görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    merhaba…. ben 43 yaşındayım ve sigara kullanıyorum… benim yıllardır kansızlık problemim var..kansayımım 7.4 bu enyüksek vitaminlerle 8.4 oluyor bazende 6.4 de kadar düşüyor…aynı zamanda demir eksikliğide var demir hiç yokkkk…defalarca araştırılma yapılmasına rağmen bir teşhis konulamadı bu sorunuma…ben iyi bir uzmana görünmek istiyorum bana hangi bölüme gitmeliyim ve ne tür bir uzmana görünmeliyim bu konuda yardımcı olurmusunuz…ayrıca sol ayak baş parmağımda tırnak bölümünde ağrı ve renk değişikliği var bunun sebebi kansızlıktanmıdır yoksa başka bir problem mi var bunun içinde yardımcı olursanız sevinirim…bu ayağım için hangi uzmana görünmeliyimm…tavsiyelerinizi bekliyorum…saygılarımla sema anahtar görünmeliyim??

    Sağlık

    iyi günler hocam benim size bit sorum var cevap verirseniz cok sevinirim simdiden size tesekkür ederim esimin problemi sirtinin sag tarafindan gelen agri nedeniyle zor nefes aliyor neden acaba.mide bulantisina yol aciyor.genellikle aksamlari oluyor

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Retinol İçeren Besinler
Enerji İçecekleri
Evlilik Depresyonu
Gülmenin Faydaları
Beden Biçimi ve Boy
Meme Yapısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.