KARABİBERİN SAĞLIĞA FAYDALARIkarabiberin-sagliga-faydalari

Karabiber (Piper nigrum) mutfağımızda ve aslında Ayurvedik tıpta da yaygın kullanılan keskin bir baharattır.

Karabibere karakteristik bir tat veren piperin isimli maddedir. Buna ilaveten karabiber potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko, krom, A ve C vitaminleri ve diğer besin maddeleri içermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yemeklerinin üzerine katılması önemlidir çünkü karabiberdeki uçucu yağlar buharlaşma eğilimindedir. Taze çekilmiş karabiber lezzet vererek çorbalar, yemekler ve soslarda kullanılabilir.

Peki sadece yemeklere tat vermek sadece bir nedenimiz mi olmalı? Karabiberin diğer yararlarına göz atarak daha bilinçli tüketmeniz mümkün. 

1- Besin Emilimi

Yukarıda da belirtildiği gibi piperinin, A ve C vitaminleri, selenyum ve beta-karoten genel sağlığı iyileştiren besin öğeleridir. Karabiber zerdeçalda bulunan kukurmin maddesinin mevcudiyetini artırarak kanser, enfeksiyon ve enflamasyonla mücadeleye yardımcı olur.

Ayrıca, piperin bağırsak zarında amino asit taşıyıcılarını uyarır ve beslenme bileşiklerini metabolize etmeye yardımcı olan enzimleri inhibe eder. Aynı zamanda hücrelerden madde çıkarılmasını önler ve daha fazla maddenin vücutta aktif formda kalmasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

2- Sindirimi Geliştirir

Karabiber dildeki tat tomurcuklarını uyarır ve bu da mide de uygun bir sindirime yardımcı olmak için hidroklorik asit salgılanmasını arttırır. İlginçtir, çoğu sindirim sorunları hidroklorik asitin aşırı miktarda olmasından ziyade bunun eksikliğinden kaynaklanır.

Sindirimi iyileştirerek kolik, şişkinlik, hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunları giderir. Aynı zamanda bakterilerin neden olduğu bağırsak hastalıkları tedavisine yardımcı olduğundan dolayı da antibakteriyel özelliklere sahiptir.

3- İştah Açar

Yemeklere katıldığında sindirimi teşvik etmesinin yanı sıra, karabiber iyi bir iştah uyarıcıdır. Yapılan araştırmalara göre karabiber kokusundan dolayı iştahı geliştirmektedir. Bu ise iştahsızlık sorunu olanlar için birebir olduğuna anlamına gelmektedir.

4- Kilo Vermekarabiberin-sagliga-faydalari-zayiflama

İştahı uyardığı doğrudur fakat aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olabilir. Karabiberin dış katmanı yağ hücrelerinin parçalanmasını teşvik eden bitkisel besinler içerir. 

Farelerin metabolizması üzerine piperin maddesinin etkileri üzerine 2010 yılında yapılan çalışma da, bu maddenin vücuttaki yağ birikimini engellediği ortaya koyulmuştur. Ayrıca, metabolizmayı geliştirerek kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

Buna ek olarak, idrar söktürücü ve terletici olması idrar ve terlemeye teşvik ederek vücuttan toksin ve fazla suyun atılımını sağlar.

5- Gaz Giderici

Bir gaz giderici olarak karabiber mide gazını giderir ve aynı zamanda gaz oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Eğer mide gazından muzdaripseniz karabiberli gıdalar tüketmenizi öneririz.

Midenizde hazımsızlık ve ağırlık tedavisi için dörtte bir çay kaşığı oranında karabiber ve kimyon tozunu karıştırarak ayran ile içiniz.

Ayrıca gaz ağrı gidermek için taşıyıcı yağ ile karabiber yağını karıştırarak göbeğinize masaj yapabilirsiniz.

6- Tıkanıklığı Açar

Karabiber balgam söker ve tıkalı burunun açılmasına yardımcı olur. Buna ilaveten çeşitli öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının yaptığı gibi antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Sadece solunum sistemini temizlemek için şunu yapabilirsiniz: basitçe günde iki yada üç defa bir buçuk çorba kaşığı karabiber tozu ile suyu karıştırın ve içiniz.

Alternatif olarak, biraz karabiber ile ökaliptüs yağını sıcak su kabına koyun ve buharını soluyabilirsiniz.

Başka bir basit çare de karabiber – birkaç damla susam yağı karışımıdır. Karışım hapşırmaya neden olarak sinüslerin temizlenmesini sağlayacaktır.

7- Artritle Savaşır

Karabiberdeki piperin maddesi anti-enflamatuar ve anti-artritik özelliklere sahiptir.

Artritin yanı sıra kan dolaşımını iyileştirerek dolaşım yetersizliğinden kaynaklanan eklem ağrılarını azaltır ve önler. Araştırmacılar ayrıca karabiberin artrit belirtileri ve ağrısının algısını azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır.

8- Kanser ve Diğer Hastalıklar

Karabiber sahip olduğu antioksidan özellikler nedeniyle özellikle kolon ve meme kanseri ile mücadelede önemlidir. Yanı sıra bileşiminde yer alan polifenoller yüksek tansiyon, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar.

9- Doğal Antidepresankarabiberin-sagliga-faydalari-antidepresan

Karabiberdeki piperin serotonin üretimini artırarak bir antidepresan görevi görür. Serotonin ruhsal durumun düzenlenmesi için önemli bir nörotransmitter maddedir. Bilindiği gibi serotonin düzeyinin düşük olması depresyon ile ilişkilidir.

Ayrıca, piperin beyinde beta- endorfini arttırır ve zihinsel açıklığa teşvik eder. Endorfin, doğal ağrı kesici ve duygudurumu yükselten bir madde olarak çalışır. Bu kapsamda stresi azaltır, anksiyete ve melankoliyi hafifleterek iyi ruh halini teşvik eder.

10- Diş ve Diş Eti Sorunları

Karabiber ağrı ve iltihabı azalttığı gibi kötü nefes kokusu, diş etlerinde kanama gibi sorunların yanı sıra diş eti inflamasyonu azaltmak için tuz ile karabiberi kullanabilirsiniz. 

Sadece eşit miktarda tuz ve biberi birkaç damla su ile karıştırın ve karışım ile diş etlerine masaj yapın.

Eğer diş ağrısını hafifletmek istiyorsanız için, karanfil yağına bir tutam karabiber tozu karıştırın ve etkilenen alan üzerine uygulayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Havlıcan
Kuru üzüm
SAKİNLEŞTİRİCİ ŞİFALI BİTKİLER
Çörek Otunun Faydaları
Ayva ve Özellikleri
KARPUZ KADAR ÇEKİRDEĞİ DE FAYDALI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.