KİMLER KARACİĞER BÜYÜMESİ RİSKİ TAŞIYOR?

Öncelikle tedaviye geçmeden önce hangi faktörlerin kişileri risk grubuna soktuğuna bir göz atalım. Mevcut bir karaciğer hastalığı olanlarda karaciğer büyümesi yaşanma riski daha fazladır. Karaciğerde sorun oluşma riskini arttıran faktörler şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

Aşırı alkol kullanımı: Yüksek oranlarda alkol içilmesi karaciğere zarar verebilir.
• Reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar, vitamin veya diğer besin takviyelerinin önerilen dozların aksine yüksek dozlarda alınması, karaciğerde hasar oluşma riskini artırır.
• Bitkisel takviyeler: Karayılan otu ve ökse otu gibi bazı bitkisel ilaç takviyeleri de karaciğerde hasarlara neden olabilir.
Enfeksiyonlar: Karaciğerde hasar oluşma riskini artıran bulaşıcı hastalıklara sıtma ve Q humması örnek verilebilir.
Hepatit virüsleri: A, B ve C Hepatitleri karaciğer hasarına neden olabilir.
Kötü beslenme alışkanlıkları: Aşırı yağlı ve sağlıksız besinlerin tüketilmesi ve kilolu olunması da karaciğerde problem oluşma riskine katkıda bulunur.

TESTLER VE TEŞHİS

Doktorunuzun yapacağı bir fiziki karın muayenesi ile karaciğer büyümesi tespit edilebilir. Karaciğerin göğüs kafesinin ne kadar altına indiğini hissederek büyüme miktarı da tahmin edilebilir. Altta yatan nedenine bağlı olarak, büyümüş bir karaciğer yumuşak, sert veya düzensiz hissedilebilir. Bazen topaklar de olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ek işlemler

Karaciğer büyümesi fark edildikten sonra nedenini öğrenmek için bazı testler istenebilir. Bu testler şunlardır:

Kan testleri: Analiz edilen kan örneği karaciğer enzim düzeylerini belirlemek için kullanılır. Bu, karaciğer sağlığı hakkında ipuçları verecektir. Kan testleri ile ayrıca hepatit virüsleri gibi karaciğer büyümesine neden olabilen virüslerin belirlenmesini de sağlar.

Görüntüleme testleri: Bilgisayarlı tomografi ( BT) , ultrason veya MR gibi görüntüleme testleri kullanılabilir.

Manyetik rezonans elastografi: Ses dalgalarını kullanarak, karaciğer doku sertliğinin görsel bir haritasını (elastogram) oluşturur. Bu yeni test cerrahi işlem içermemekte ve karaciğer biyopsisine alternatif olarak görülmektedir. Manyetik rezonans elastografi, şimdilik az sayıda tıp merkezinde kullanılmaktadır. Zamanla yaygınlaşması beklenmektedir.

Karaciğerden doku örneği çıkarma ( karaciğer biyopsisi ): Laboratuar incelemesi için karaciğerden doku alınmasına karar verilebilir. İşlem sırasında genellikle uzun ve ince bir iğne kullanılır. Cildin karaciğere yakın ve uygun bir yerinden kesi oluşturarak iğne ile örnek doku alınır ve laboratuara gönderilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Karaciğer büyümesi için uygulanan tedavinin kapsamında teşhis konması ve altta yatan nedene yönelik tedavi uygulanması vardır.

NASIL ÖNLENEBİLİR?

Karaciğer hastalıklarının oluşma riskini azaltmak için şunlar yapılabilir:

• Sağlıklı bir diyet ile beslenin. Meyve, sebze ve tam tahılların çoğunlukta olduğu diyetler daha sağlıklıdır.

• Alkol tüketimini sonlandırın ya da hiç değilse azaltın.

• İlaçlar, vitamin veya bitkisel takviyeler alırken önerildiği şekilde kullanınız. İlaçların reçeteli ya da reçetesiz olması fark etmez. Çünkü fazla dozlarda alınan ilaç, vitamin veya bitkisel ilaçlar karaciğerde hasarlara yol açabilir.

• Kimyasallarla teması sınırlayın. Aerosol temizleyiciler, böcek ve diğer zehirli kimyasal maddeleri sadece iyi havalandırılan yerlerde kullanmalısınız. Buna ek olarak kendinizi korumak için eldiven, uzun kollu giysi ve maske kullanınız.

• İdeal kilonuza ulaşmaya ve bunu korumaya gayret edin. Eğer kilo vermeniz gerekiyorsa, günlük tükettiğiniz kalori miktarını sınırlamalı ve yaptığınız egzersiz miktarını arttırmalısınız. Piyasada reklamı yapılan ve hızlı şekilde kilo verdireceği vaat edilen ilaçları almadan önce doktorunuza danışınız.

• Sigarayı bırakın. Eğer sigara içiyorsanız bırakmaya çalışınız. Bunun için “alo 171” sigara bırakma hattını arayabilir ve sağlık kurumlarının ilgili birimlerinden destek alabilirsiniz. Eğer sigara içmiyorsanız başlamayı da düşünmeyin.

• Bitkisel takviyeleri dikkatli kullanın. Bitkisel ilaçlara başlamadan önce yararları ve zararları konusunda doktora danışılması önerilir. Çünkü bazı bitkisel takviyeler kullanılan diğer normal ilaçlarla etkileşime girebilmektedir. Karayılan otu, kapari, karakafes otu, ökse otu, takke ve kediotu gibi bitkiler karaciğer için zararlı olabilir. 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şınav
Botoks
Sırt Ağrıları
Naylon Poşetler
Elma Sirkesi
Bağırsak Tembelliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.