Karaciğer İçin Faydalı Olan Besinler Nelerdir?

Sebzeler : İçerisinde sülfür maddesi olan yiyecekler karaciğerin hem temizlenmesine hem de çeşitli besinler nedeniyle, dış çevresel faktörlerle veya kişinin hayatı boyunca kullanması gereken ilaçların neden olduğu vücuttaki kimyasal zehirlerin ortaya çıkmasına engel olmaktadır. Aynı zamanda bu zararlı maddelerin hızlı bir şekilde vücut tarafından atılmasını sağlamaktadır. Soğan, sarımsak ve lahana gibi sebzeler sülfür bakımından oldukça zengin yiyeceklerdir. Bununla birlikte yine yeşil sebze grubuna giren brokoli ve brüksel lahanası antioksidan özellikleri sayesinde karaciğerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Karaciğer sağlığı dışında bütün vücudumuzun genel sağlığı açısından hiçbir sebzeyi ayırt etmemeli, günde minumum iki öğünde sebze tüketmeyi ihmal etmemeliyiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Meyveler : Meyveler antioksidan özellik bakımından oldukça faydalı besinlerdir. Bu yüzden meyvelerin düzenli bir şekilde tüketilmesi karaciğerin normal görevlerini daha rahat bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olurken vücutta bulunan toksin atıklara karşı koruma sağlayarak, bu maddelerin olabildiğince kısa sürede vücuttan atılmasına yardımcı olarak vücut sağlığımızın kuvvetlenmesini sağlar. Temel görevi vücudu toksinlerden arındırmak olan karaciğer, meyvelerin içerisinde bulunan antioksidan maddeleri temin ederek beraber çalışır ve bu sayede kendi çalışma yükünü de hafifletme şansı bulur. Antioksidan bakımından en zengin meyveler ise kivi, çilek, kızılcık ve yaban mersinidir. Bununla birlikte hemen her mevsim rahatlıkla bulabileceğimiz elma, armut, portakal, greyfur ve erik gibi meyvelerde karaciğerin sağlıklı bir şekilde görevini sürmesine yardımcı olur ve onu korur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; herhangi bir karaciğer rahatsızlığı bulunan kişinin rahatsızlığın ilerlemesine yol açacak olan A vitamini içeren meyveleri tüketmemeye özen göstermelidir. A vitamini özellikle kavunda çok fazla bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tahıllar : Tam tahıllı olan yiyecekler içerdikleri az yağ miktarı ve karbonhidrat içermesi nedeniyle karaciğer sağlığı açısından faydalı olan besinlerin içerisinde bulunmaktadır. Bunun dışında meyveler ve sebzeler gibi antioksidan özelliği bulunan tam tahıllı gıdalardan en çok tercih edilenleri buğday ekmeği, yulaf gevreği ve kepektir.

Proteinler : Proteinler, vücudun günlük hareketlerini gerçekleştirebilmesi ve deformasyona uğrayan kas yapısının tekrar eski haline gelebilmesi açısından oldukça önemlidir. Bunun dışında karaciğer sağlığı açısından da olmazsa olmazlardandır. Fakat aşırı derecede fazla protein alınmasının da karaciğeri gereksiz yorabileceğinden dolayı günlük gereken miktardan fazlasının alınmaması tavsiye edilmektedir. Yağlı etlerde protein çok zengin olmasına rağmen vücudumuz için sağlıksız olduğundan ilk protein kaynakları olarak aklımıza süt ve süt ürünleri, soya fasulyesi, ıspanak ve bezelye gibi sağlıklı yiyecekler gelmelidir. Herhangi bir karaciğer rahatsızlığı olan kişiler protein alımı için doktorlarına danışmalıdırlar. Her şeyin fazlası zarar olduğu da hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Lifler : İçerdiği lif bakımından zengin olan besinler vücutta bulunan fazla yağın depolanmadan atılmasını sağlar. Bu yüzden hem kilo alınmaması için oldukça faydalı olan lifler karaciğer sağlığı açısından da oldukça yararlıdır. Lifler, vücudun temizlenmesine imkan sağladığı için karaciğerin yükünü hafifleterek onun daha rahat çalışmasına yardımcı olmaktadır. Mercimek, yulaf ezmesi, kepek, siyah fasulye, ıspanak gibi yiyecekler lif bakımından oldukça zengindir. Meyvelerden de elma, armut, muz ve ahududu zengin birer lif kaynağıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kanama Problemleri Nedenleri
Kanser Tedavisinin Yan Etkileri
Sağlık Eğitimine Önem Verilmeli
Yemekte konuşmanın zararı, gaz sorunu
Zeka yaşı
Bira Ve Kısırlık
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.