Karaciğer Kanseri Belirtileri

Sponsorlu Bağlantılar

KARACİĞER KANSERİ
Her organın urlarında olduğu gibi karaciğerde de tümörler ‘’selim ‘’( iyi huylu) ve ‘’ habis’’ ( kötü huylu) olarak ikiye ayrılır. İyi huylu olanlar çok nadir olurlar. Genelde karaciğer urları kanserlerdir. Kanserler karaciğerde iki türlü bulunmaktadır. Birincisi bizzat karaciğer hücrelerinden gelişenler, ikincisi diğer organ kanserlerinden atlayanlardır. Karaciğerin kendinden gelişen kanserler 50 yaş üzerindeki hastalarda, en çok da sirozlu hastalarda görülmektedir.

Karaciğer kanseri teşhisi konulmuş hastalarda çok hızlı kilo kaybı, halsizlik, ateş, karında su toplanması gibi şikyetler görülmektedir. Karaciğer kanseri hastalarının elle muayene sırasında karaciğerleri büyümüş olarak hissedilir. Bu muayene sonrası yapılan kan ve diğer tetkikler ile hastanın kanser olup olmadığı anlaşılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hastalığın gidişatı oldukça hızlıdır. Yaklaşık olarak 6 -12 ay içerisinde alışılmış olarak hasta hayatını kaybedebilmektedir. Karaciğer çok kan alabilen bir organ olduğundan dolayı diğer vücut bölümlerinin kanserleri karaciğere çok çabuk yerleşir. Bunlar sirozdan sonra karaciğerin en çok öldüren hastalıklar grubudur. Bu nedenle diğer hastalıklarda olduğu gibi karaciğer kanserinde de erken teşhis çok önemlidir ve hayat kurtardığı bilinen bir gerçektir.

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
  • Kanal D Doktorum Programı
  • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

  • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
  • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

  • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
  • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor