KARACİĞER KANSERİ
Her organın urlarında olduğu gibi karaciğerde de tümörler ‘’selim ‘’( iyi huylu) ve ‘’ habis’’ ( kötü huylu) olarak ikiye ayrılır. İyi huylu olanlar çok nadir olurlar. Genelde karaciğer urları kanserlerdir. Kanserler karaciğerde iki türlü bulunmaktadır. Birincisi bizzat karaciğer hücrelerinden gelişenler, ikincisi diğer organ kanserlerinden atlayanlardır. Karaciğerin kendinden gelişen kanserler 50 yaş üzerindeki hastalarda, en çok da sirozlu hastalarda görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

**** Karaciğer kanseri teşhisi konulmuş hastalarda çok hızlı kilo kaybı, halsizlik, ateş, karında su toplanması gibi şikayetler görülmektedir. Karaciğer kanseri hastalarının elle muayene sırasında karaciğerleri büyümüş olarak hissedilir. Bu muayene sonrası yapılan kan ve diğer tetkikler ile hastanın kanser olup olmadığı anlaşılabilir.

Hastalığın gidişatı oldukça hızlıdır. Yaklaşık olarak 6 -12 ay içerisinde alışılmış olarak hasta hayatını kaybedebilmektedir. Karaciğer çok kan alabilen bir organ olduğundan dolayı diğer vücut bölümlerinin kanserleri karaciğere çok çabuk yerleşir. Bunlar sirozdan sonra karaciğerin en çok öldüren hastalıklar grubudur. Bu nedenle diğer hastalıklarda olduğu gibi karaciğer kanserinde de erken teşhis çok önemlidir ve hayat kurtardığı bilinen bir gerçektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Piyelonefrit
Temas Dermatiti
göbek eritme hareketleri
KARIN ŞİŞLİĞİ YADA KARIN ŞİŞMESİ
Otizm Nedir
Sigaranin Etkileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.