Karaciğer kist hidatiği nedir?

Karaciğer kist hidatiği, parazitlerin karaciğerde üreyerek, oluşturduğu bir hastalıktır.

Karaciğer kist hidatiğine ne neden olur?

Karaciğer kist hidatiğine çeşitli parazitler neden olsa da en fazla ekinokokus granulosus ve ekinokokus alveolaris neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Parazitler bize nasıl bulaşır?

Parazitler köpeğin organlarında ürer. Fakat köpeklerde hastalığa neden olmaz çünkü parazitlerin yumurtası köpeklerin ince bağırsaklarında parçalanamazlar. Parazit üreyemediğinden dolayı, dışkı ile atılır. Köpek dışkısının temas ettiği, otların hayvanların yenmesi ile ve hava yolu ile insana bulaşır. Parazit insana çoğu zaman, yıkanmamış sebze, meyve veya hayvanların tüyü ile bulaşır. Bazen hava yolu ile de bulaşma olabilir. Ağız yolu ile vücuda giren parazitlerin yumurtaları sindirim sisteminde parçalanır ve vücutta üremeye başlarlar.

Parazitler karaciğere zarar verir mi?

Parazitler karaciğer hücrelerinin sıkıştırarak yeni kistler oluşturur. Bu yüzden karaciğere zarar vermezler. Vücudumuzda zarara kana karışan parazitler neden olur.

Not:

Karaciğer kist hidatiği, en fazla aşılanmamış köpeklerden bulaştığı için halk arasında köpek kisti olarak bilinir.

Sponsorlu Bağlantılar

Karaciğer kist hidatiğinin belirtileri nelerdir?

  • Karın ağrısı: Parazitlerin kist oluşturdukları dönemde karın ağrısı başlar ve hastalığın sonuna kadarda görülmeye devam eder. Çoğu zaman ağrı, ağrı kesicilere cevap vermeyecek kadar fazladır.
  • Sarılık: Sarılığın sebebi, karaciğerin görevini yerine getirememesi sonucu kandaki artan ölü hücre sayısıdır. Hastalığın son döneminde daha sık görülür.
  • Nefes alıp vermede zorluk: Karaciğer kist hidatiğinde en fazla karşılaşılan belirtidir. Sebebi artan kist sayısıdır. Tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilen bir belirtidir. Sebebi parazitlerin diğer organlarda da üremeye başlamasıdır.
  • Kansızlık: Kansızlık genellikle kendini, kanda kan hücrelerinin sayısının azalmasıyla gösterir. Kansızlığın sebebi, artan parazitler kana geçtiklerinde kan hücrelerini fagosite ederler yani yutarlar. Kansızlık çoğu zaman sarılık ile birlikte görülür.

Karaciğer kist hidatiğinin tedavisi nasıldır?

Karaciğer kist hidatiğinin tedavisinde tedavi iki şekildedir ve aynı anda devam eder.  Tedavide ilk olarak cerrahi tedavi yapılır. Cerrahi tedavi sırasında kistler vücuttan uzaklaştırılır. Cerrahi sonrası ise yeniden parazit üremesini engellemek için ağızdan alınan parazit ilaçları kullanılır.

Karaciğer kist hidatiğinden nasıl korunulur?

  • Hijyen kurallarına mümkün oldukça fazla dikkat etmeliyiz.
  • Beslediğimiz hayvanların aşılarını yaptırmalıyız.
  • Besinler yenmeden önce, bol suda yıkanmalıdır.
  • Pişirilerek yenilen besinler, iyi bir şekilde pişirilmelidir
    .

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Magnezyum
Parazit
Beyin Tümörü Tedavisi, Testleri ve İlaçları
Kemik İltihabı
akyuvar hastalıkları(eritemli sistemik lupus)
ameliyat yerimde şişlik var
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.