Karaciğer Yağlanması Nasıl Teşhis Edilir?

Genellikle karaciğerde oluşmuş olan yağlanmanın kişide herhangi bir belirtisi söz konusu olmadığı için başka hastalıklar esnasında gerçekleştirilen kan tahlilleri ve ultrason çekimi neticesinde ortaya çıkar. Yapılan kan tahlillerinde karaciğerde bulunan enzimlerin olması gerekenden yüksek çıkması durumunda çeşitli rahatsızlıklarla birlikte karaciğer yağlanması da ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

Çekilen ultrason görüntülerinde ise eğer karaciğerde yağlanmaya bağlı bir büyüme söz konusu ise bu kolaylıkla görülebilmektedir. Karaciğer yağlanmasının kesin teşhisi ise yapılacak olan biyopsi neticesinde konmaktadır.

Karaciğer biyopsisi; kişiye lokal anestezi uygulandıktan sonra ufak bir iğne yardımıyla karaciğerden çok küçük bir parçanın alınıp gerekli incelemelerin yapılması için patolojiye gönderilmesi ile gerçekleşir. Fakat ne yazık ki çoğunlukla rutin olarak yapılan kontrollerde bu işlemin yapılması söz konusu değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
HİPERMETROP NEDİR? NEDENLERİ VE TEDAVİSİ NASILDIR?
Kepeği Gidermek İçin 20 Doğal Yöntem
Tiroid Bezi
Karaciğer Yağlanması Nasıl Teşhis Edilir
Kulak Ağrısı Nasıl Geçer? Nasıl Giderilir?
Kanser Tedavisinin Yan Etkileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.