Karaciğer Yağlanması Nedir?karaciğer yağlanması nedir

Karaciğerde meydana gelen yağlanma vücudun kendini koruması adına yapmış olduğu bir harekettir. Buna göre karaciğerin etrafında zaman içerisinde yağ bezeleri oluşmaya başlar. Bu yağlanmayla birlikte ortaya çıkabilecek çeşitli enfeksiyon ve iltihap durumları da vardır. Zaman içerisinde burada başlayan iltihaplanma hücre deformasyonuna, sonra fibroz evresine en son olarak da siroz hastalığına neden olmaktadır. Karaciğer yağlanması görülen kişilerde aşırı kilo durumu söz konusu ise mutlaka bu kişiler mümkün olabildiğince kısa sürede zayıflamalı, yağlı ve sağlıksız olan yiyeceklerden uzak durmalı, öğünlerde bol bol taze meyve ve sebze tüketmeli ve hayatlarında düzenli egzersizi mutlaka eksik etmemelidir. Tabii bütün bu süreçte uzman bir hekim kontrolünde olunması gerekmektedir. Karaciğer yağlanması diğer hastalıklara göre üzerinde biraz daha eğitim alınması gereken bir rahatsızlıktır ve ülkemizde bu hastalık için doktorların uzmanlaşabileceği bir alan bulunmaktadır. Genellikle gastroenteroloji alanında uzmanlaşan doktorlar karaciğer yağlanmasında daha çok başarıya sahiptirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Karaciğer yağlanması; karaciğerin içerisinde bulunan hücrelerin olması gereken miktardan çok, hatta bazı durumlarda aşırı derecede fazla olarak yağ birikmesi sebebiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Ne yazık ki rakamsal verilere baktığımızda ülkemizde her beş kişiden birinde karaciğer yağlanması bulunmaktadır. Kadın ve erkek olarak ayrım olmadan her iki cinsiyette de paralel bir dağılımı vardır. Sağlığında herhangi bir problem olmayan normal bir bireyin karaciğerinde yer alan hücrelerde olması gereken miktardan daha az yağ toplanabilir ve bu durum herhangi bir rahatsızlığa sebep olmaz. Fakat bu yağlanma durumu normal seviyenin üzerine çıktığında, vücut içerisinde yapısal ve fonksiyonel olmak üzere bir takım deformasyonlara neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Karaciğerde meydana gelen yağlanmanın neden olduğu durumlardan bir tanesi karaciğer içerisinde iltihap oluşturma durumudur ve bu duruma tıp literatüründe steatoheapatit ismi verilmektedir. Karaciğer içerisinde yalnızca yağlanma olduğunda herhangi bir iltihap durumu söz konusu olmadığında ise steatoheapatit gelişip gelişmediğine çok dikkat edilmelidir. Çünkü bu durumda steatoheapatit bulgusuna rastlandığı taktirde zaman içerisinde dokular deformasyona uğrayarak nekroz dediğimiz hücrelerin yok olmasına neden olur ve tedavi edilmediği sürece gittikçe ilerleyerek sirozun başlangıç evresine kadar ilerleyebilmektedir. Bununla birlikte steatoheapatit olan kişilerde ayrı bir hastalık olarak karaciğer kanseri de meydana gelebilir. Bu sebepten ötürü ilk başlarda herhangi bir sağlık sorununa neden olmayan karaciğer yağlanması ileri ki dönemlerde sık takip edilmeli ve herhangi bir hastalık teşhisi konulduğu taktirde kesinlikle tedavi edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tiroid Bezi
Güneş Çarpması
Kolon Polipleri Tedavisi Ve İlaçları Nelerdir?
Teflon Tava
Beta mikrobu
Kolanın Zararları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.