KARACİĞER YAĞLANMASINA NE İYİ GELİRKaraciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir

Alkolizm ile birlikte görülen karaciğer yağlanması durumunda diğer nedenlere göre tedavi oranı daha yüksektir. Bu hastalığın cerrahi ya da ilaç tedavisi şeklinde bir yöntemi bulunmadığı için rahatsızlığın önüne geçmek için uygulanabilecek bir takım değişiklikler söz konusudur. Özellikle karaciğer yağlanmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi olan hayvansal yağ içeren besinlerin sık ve düzensiz bir şekilde tüketilmesi gibi olumsuz beslenme alışkanlarını bırakıp meyve sebze ağırlıklı bir beslenme düzeni uyguladığınız taktirde bu yağlanmanın önüne geçebileceğiniz bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yapılan araştırmalara göre düzenli bir şekilde öğünlerinde bol bol meyve ve sebze tüketen kişilerde karaciğer yağlanmasının daha az görüldüğü kanıtlanmıştır. Bunun dışında vücudumuz için olmazsa olmazlardan bir tanesi olan düzenli sporda bu hastalığın önüne geçilmesi adına dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir.

Günde yapacağınız yarım saatlik kısa yürüyüşler ile hem formunuzu korurken hem de karaciğer yağlanması gibi bir çok farklı hastalıktan da vücudunuzu korumuş olursunuz. Yüksek alkol tüketiminin bir yaşam stili haline geldiği kişilerde görülen karaciğer yağlanması önüne geçilmediği taktirde siroz gibi ölüme kadar götürebilecek olan hastalıklara davetiye çıkaracağından dolayı kesinlikle alkol tüketiminin önüne geçilmelidir. Eğer kişi bunu tek başına yapamıyorsa uzman bir psikolog eşliğinde alkol seanslarına katılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Karaciğer Yağlanması Nasıl GeçerBazı kişilerin hayatları boyunca kullanması gereken ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçların bir bölümü ne yazık ki zamanla vücutta yan etkiye sebep olduğundan dolayı özellikle bundan karaciğer yoğun bir biçimde etkilenmektedir. Bu ilaçların atıkları vücutta belirli bir süre karaciğer yağlanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bu ilaç gruplarını kullanan kişilerin mutlaka uzman bir doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Ayrıca eğer kullanılan ilaçların bitkisel yöntemlerle tedavisi mevcutsa mümkün olduğunca bitkisel yöntemlerden faydalanılmalıdır. Çünkü bunların vücuda vereceği yan etki oldukça azdır.

Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Günlük yaşantımızda yemeklerde bazen lezzet vermesi için kullandığımız bitkilerin bazı hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle son yıllarda televizyonlarda ve doktorların yan etkisinin olmaması nedeniyle sık sık tavsiye ettiği bitkiler oldukça popüler bir şekilde insanlar tarafından kullanılmaktadır. Karaciğer yağlanması gibi uzun dönem hastalıklarda bitkilerin faydaları oldukça fazladır. Karaciğer insan vücudunda bulunan en işlevsel organlardan bir tanesidir. Vücuda alınan yağ, vitamin, protein, karbonhidrat gibi maddelerin ayrıştılarak işlenmesini sağlar. Bu yüzden karaciğerde meydana gelebilecek bir rahatsızlık kişinin tüm yaşamsal faliyetlerinin sıkıntıya girmesine neden olur. Karaciğer sağlığını korumak bu yüzden oldukça önemlidir. Karaciğeri korumak için alabileceğimiz önlemlerin yanı sıra bazı bitkilerin tüketimide oldukça etkili olacaktır. Aşağıda listelediğimiz bitkiler karaciğer için oldukça faydalıdır.

Deve Dikeni : Deve dikeni bitkisinin içerisinde yer alan maddeler bitkinin çok güçlü bir antioksidan özellik sağlamasına neden olmaktadır. Bu yüzden günümüzde üzerinde en çok araştırma yapılan şifalı bitkilerden bir tanesidir. Bitkinin en çok faydalı olduğu kişiler, karaciğerinde yağlanma meydana gelmiş kişiler ve siroz hastalığının ilk evrelerinde olan bireylerdir. Genellikle karaciğerde meydana gelebilecek bütün hastalıklara olumlu yönde faydası olan bitkinin alkol tüketimine karşı karaciğerde meydana gelebilecek deformasyonu da engellediği bilinmektedir. Özellikle ilaç sanayisinde kullanılan deve dikeni bitkisi vücudu zehirli maddelerden koruduğu gibi balgam söktürücü ve kan arttırıcı özelliğe de sahiptir. Bu özelliği sayesinde kadınların adet döneminde oldukça yardımcı olmaktadır.

enginar karaciğer yağlanmasıEnginar : Enginar içerdiği antioksidan maddeler nedeniyle özellikle karaciğer yağlanması bulunan kişilerde doktorlar tarafından sık tercih edilen bitkilerden bir tanesidir. Alkol tüketimi olan kişilerin bol bol tüketmesi gereken bir besindir. İçerdiği cynarine maddesi sayesinde sindirim problemleri yaşayan kişilere oldukça yardımcı olan enginar, karaciğerinde herhangi bir rahatsızlık bulunan herkesin beslenme programında yer alması gereken bir bitkidir. Karaciğer dışında gut ve romatizma gibi hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir.

Havuç : Havuç özellikle mide ve bağırsak problemlerine karşı etkili, karaciğeri destekleyici ve ishal kesici bir şifalı bitkidir. Kansızlık problemine karşıda oldukça faydalı olan havucun rendelenerek çiğnenmesi veya sıkılarak havuç suyu şeklinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. İçerisinde bol miktarda bulunan A vitamini sayesinde cilt yüzeyinin pürüzsüz ve daha parlak olmasına yardımcı olan havuç vücudun bağışıklık sistemini de kuvvetlendirmesi bakımından oldukça faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boğaz Ağrısı Nelere Yol Açar?
Sağ Kolum Ağrıyor
Bileğimden dirseğime kadar kaşınıyor
Kuru Öksürük Nasıl Geçer
Burun Üstünde Sivilce
Angina Nasıl Teşhis Edilir ve Testler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.