Karaciğer İçin Zararlı Olan Besinler Nelerdir?

Karaciğer sağlığına olumlu etkileri olan yiyeceklerin yanı sıra bazı besinlerin de zararlı etkileri bulunmaktadır. Bu listenin tepesine alkolü yazabiliriz. Sağlıklı bir karaciğeriniz varsa günlük olarak iki bardağın üzerinde alkol almamanız gerekmektedir. Eğer karaciğer bakımından herhangi bir rahatsızlığınız bulunuyorsa mutlaka alkolden uzak durmalısınız. Bununla birlikte karaciğer rahatsızlığı bulunan kişilerin A vitamini alımlarına da dikkat etmeleri gerekir. Normal düzeylerde alınan A vitaminin herhangi bir yan etkisi olmasa da, aşırı dozda alınacak olan vitaminler karaciğer yapısında bulunan hücrelerin deformasyona uğramasına neden olabilir. Yağlı süt, yumurta ve havuç gibi yiyecekler yüksek miktarda A vitamini içerdiği için bu besinleri tüketirken dikkatli olmalıyız.

Sponsorlu Bağlantılar

Karaciğerde meydana gelebilecek problemlerin önüne geçebilmek için doymuş yağ içeren yiyeceklerin tüketimini mümkün olduğunca minumum seviyede tutmak gerekir. Özellikle kızartılmış besinler, margarin ve kırmızı et aşırı derecede doymuş yağ içerdiği için karaciğere zararlı olduğu gibi ilerleyen dönemlerde kalp damar rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Yağlı kırmızı et yerine mümkün olduğunca beyaz et grubu olan tavuk, hindi ve balık tüketilmelidir. Ayrıca hazırladığınız yemeklerde doymuş yağ kullanmak yerine zeytinyağı kullanılması sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır. Kahvaltıda yumurta tüketirken yüksek kolestrol probleminin önüne geçmek ve vücutta gereksiz fazla yağ birikmemesini sağlamak için sarı bölümlerini çıkarabilirsiniz.

Çeşitli karaciğer rahatsızlıkları, karaciğerin bir özelliği olan protein sentezi yapmasını engelleyerek damarlardan vücut içerisine sıvı sızmasına neden olabileceği için diğer hücrelerde sıvı birikmesine sebep verebilir. Bu hastalıklarla birlikte aşırı tuz tüketimi vücutta zamanla biriken bu suların ödem haline gelmesine neden olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca tuz alımı düşük seviyede tutularak oluşabilecek ödemlerin önüne geçilebilir. Dışarıdan alınan şarküteri ürünleri, işlenmiş olan et grupları, hazır çorbalar ve konserve besinler sodyum yani tuz bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden bu ürünleri tüketirken çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tiroid Bezi
İsilik
Ayak Üşümesi
Gece Öksürüğü Neden Olur
Başparmak Ağrısı
Bypass Nedir? Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.