KARAHİNDİBA ÇAYI
Bu harika bitkisel ilaç karaciğer sorunlarını tedavi etmek için tarihsel olarak kullanılmıştır. Karaciğer bilindiği gibi vücudun en büyük organı olup değişik kaynaklara göre en az 400 kadar temel fonksiyonu bulunmaktadır. Bu ferahlatıcı çay karaciğerde gerçekleşen biokimyasal reaksiyonlarda iyileşme sağlayarak tabiri caizse bedeni düzene sokmaktadır. Karahindiba ilaçlara karşı güçlü bir bilimsel alternatif drogdur.

Sponsorlu Bağlantılar

KARAHİNDİBA
Yaklaşık 30 Bin yıldır tarihin büyük bölümünde bir bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır. Gerek yaprak gerekse de kökler taze veya kurutulmuş olarak karahindiba çayı yapmak için kullanılabilir. Bilimsel adı Taraxacum officinale olan bitki papatyagiller familyasına mensuptur. Halk arasında arslandişi olarak da bilinmektedir.
Karahindiba çayı vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Bilhassa önemli miktarda vitamin A, B6, B12, C, D ve E, potasyum, kalsiyum, çinko, demir ve magnezyum muhteviyatını ağrılıklı olarak içermektedir. Önemli bir ayrıntı iseKarahindiba yapraklarının havuçtan daha fazla beta karoten ihtiva etmesidir.

KARAHİNDİBA ÇAYININ SAĞLIK AÇISINDAN ÖNEMİ
Şifalı bitkiler alışılmış yöntemlerin dışında kullanılan destek tedavilerdir. Aslına bakarsanız günümüz eczanelerinde satılan ilaçlarını bileşimine bakıldığında bir çoğunun da kaynağını tabiaatan aldığını görmekteyiz. Sözün özü şifalı bitkiler, geleceği garanti almak adına hakkında yeni şeyler söylenmesi gereken tedavi metotlarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yukarıda da değinildiği gibi karahindiba çayı hususan karaciğer ve safra kesesi dostu bir bitkidir. Karahindiba çayı özellikle karaciğer problemleri (taraxacin olarak bilinen bir madde nedeniyle) tedavisinde yararlıdır. Taraxacum safra yolları iltihabını azaltır, karaciğer fonksiyon artırabilir ve safra taşlarını engellemeye yardımcı olabilir. Ayrıca korkutucu hastalıklardan olan sarılık ve hepatit gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Ayrıca;

 • Karahindiba çayı en etkili bitkisel diüretiklerden biridir. Bu bitki idrar çıkışını artırır, idrarda da potasyum kaybını azaltır.
 • Karahindiba çayı bol oranda antioksidanlar içerir. Bu ise bakteri ve virüsler defetmek için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.
 • Karahindiba çayı kan kolesterol düşürücü, kan dolaşımını artırıcı, kilo vermeye yardımcı olur. Bununla birlikte romatizma ve artrit ile ilgili iltihabı azaltmada başarılı sonuçlar verir.
 • Aynı zamanda mesane ve böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

KARAHİNDİBA ÇAYI NASIL YAPILIR?
Karahindiba çayının güçlü ve acı bir tadı vardır. Geç sonbaharda hasat edilen yapraklar daha az acıdır. Hasat için başka iyi zaman bahar içinde çiçekler açmadan öncedir. Seçimde karahindiba bitkisinin genç, geniş yaprakları ve nemli ve zengin toprakta yetişenleri tercih edilmelidir.

Hazırlanması

 • Bir litre kadar su kaynatılır
 • Kaynadıktan sonra altını kısın
 • 2 yemek kaşığı (temizlenmiş ve doğranmış) taze karahindiba kökü ekleyin
 • Kapak kapalı tutularak, bir dakika kadar kaynatın
 • Isı kaynağından kaldırın
 • 2 yemek kaşığı ekleyin(taze alınmış ve doğranmış)
 • 40 dakika kadar demlenmesini bekleyin
 • Süzerek karahindiba çayını kullanıma hazır hale getiriniz

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Nebi Aktaş

  ”KARAHİNDİBA
  Yaklaşık 30 milyon yıldır tarihin büyük bölümünde bir bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır.” Bu tırnak içindeki metni yazan iyi bir aktar olabilir ancak tarih bile diyemiyeceğim, tarih öncesinin derinlikleri hakkında yazdığı cümle ile tarih hakkındaki bilgilerini mutlaka yenilemesi gerektiğini ispatlıyor. Antropoloji konusunda 30 milyon yılı bırakın 1 milyon yıl öncesine ait tek bir kesin bilgi bile yoktur.

  Bilgiden ziyade yanlış yazımdan kaynaklanan bir hata özür dileyerek düzeltiyorum. 30 bin yıl olacaktır.

  Cengizhan

  Nebi Aktaş
  Arkadaşım düzgün okusana 30 bin yıl diyor

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adaçayı
Karabaş Otu
Karpuz Çekirdeği Yağı
Sinir Otu
Beyaz Çayın Faydaları
Yulaf
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.