KARAKAFES OTU(EŞEKKULAĞI) VE FAYDALARI
İsminin kötü düşünceler çağrıştırmasına karşın karakafes otu, alternatif tıpta birçok sorunun çözümüne ışık tutmaktadır. Eskiden beri halkımız tarafından kırıkların tedavisinde kullanılması, günümüzde karakafes otuna olan ilgiyi artırmıştır. Yapılan araştırmalarda karakafes otunun şifa kaynağı olduğu birçok hastalık tespit edilmiştir. Adeta bir iksir gibi en olumsuz düşündüren hastalıklara bile umut olmaktadır.

Özellikle içerdiği allantonin isimli madde şifa kaynağı olmasının altında yatan nedenlerdendir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazımızda, karakafes otunun yaralarını konu alan bu makaleyi, sonuna kadar okumanızı şiddetle öneriyoruz. Yararlı olması temennisi ile…

KARAKAFES OTU NEDİR?
Bilimsel adı Symphytum officinale olan karakafes otu bazı yörelerimizde eşekkulağı veya kemik kökü olarak da bilinmektedir. Genellikle güneşli, nemli ve azot bakımından zengin bölgeleri seven bitkinin, yaz boyunca çiçekleri bulunmakta ve kökleri bir kafesi, yaprakları ise bir eşeğin kulaklarını anımsatmaktadır. Bitkinin tentürü hazırlanıp ağrının üzerine kompres yapılarak kullanılması oldukça yaygındır. Tentür haşlanarak sıcak olarak kullanılır. Baharatçılarda yapraklarını ve köklerini bulabileceğiniz kısımları ile tentürünü hazırlayabilirsiniz. Bitkinin salatası da yapılarak da yenilebilmektedir.

BİLEŞİMİ
İçindeki en önemli bileşen “allantonin”dir. 70 kadar etkili madde içerir. Bu etkin maddeye ilaveten uçucu yağ, reçine, tanen, alkaloitler, yapışkan bitki sıvısı ihtiva etmektedir. Mineral anlamında krom, kobalt, magnezyum, demir, manganez, sodyum, bor, lead, sülfür, molibden, çinko, kalsiyum, potasyum, fosfor bulundurmakta, vitamin olarak ise A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C vitaminlerini barındırmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KARAKAFES OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

 • En önemli özelliği hücre gelişimini desteklemesidir. Bu sayede tüm yaraların veya hastalıkların iyileşmesinde etkin rol oynar.
 • Romatizma, morarma ve eziklerde ve eklem şişkinliklerinde ideal bir çözümdür. Bu ağrılarda tentür tedavisi birçok kişide olumlu sonuçlar vermiştir.
 • Kalça kemiği dhil kırılan her tür kemikte ağrıyı ve acıyı azaltarak iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Bu özelliği, çoğu hastanın tecrübesi ile sabittir.
 • El ve ayaklarda bulunan kemik çıkıntılarını dahi eriterek iyileştirebilmektedir.
 • Belden aşağı kötürüm durumlarında rahatlama sağlamaktadır. Karakafes otu kökünün lapası felçli bölgeye sarılır.
 • Sıcak lapa, varis ödemi, Romatizmal kas kalınlaşmasında, gut düğümlerinde, tümörler, ense ağrılarında, ampütasyon ağrılarında ve hatta bacak kemiği zarı iltihabında etkili bir yöntemdir.
 • El ve ayaklardaki kan dolaşımı bozukluklarında kullanılabilir.
 • Yanıklarda, akne, çıban, sedef, hemoroitte ve varikoselde kullanılabilir. Bitki çayından hazırlanan kompres hastalıklı bölgeye uygulanır.
 • Yaraları pansuman etmek için ideal bir antiseptiktir.
 • İshali önler, bedeni güçlendirir, idrar yollarını temizler.
 • Göğsü yumuşatır, bronşit ve öksürüğü keser.
 • Yara izlerinin tedavisinde etkilidir.
 • Şeker hastalıklarından kaynaklanan yaraların tedavisinde kullanılır.
 • Sindirim sisteminde oluşan fıtıklarda ve yaralarda kuvvetli bir iyileştiricidir. Karakafes otu sarı kantaron ile birlikte çayı hazırlanarak içilir. 7 dakika kadar demlenmesi tavsiye edilir.
 • Kemik iltihaplanması, kemik aşınması, kıkırdak rahatsızlıkları, kiriş bağlarının iltihaplanmasına karşı kullanılır.
 • Oturma banyoları cinsel organ iltihaplanmalarında olumlu sonuçlar vermiştir.
 • Emzikli annelerde meme başı çatlaklarının tedavisi için kompres uygulanabilir.
 • Karakafes haşlaması ile masaj, güzellik isteyenler için bulunmayacak fırsatlar oluşturur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Terenin Faydaları
Kara Hindiba
Adaçayı
AFRODİZYAK BESİNLER
Zonada Bitkisel Tedavi
Eğrelti Otu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.