Karanfil  Yağı
Karanfil ilk olarak ılıman orta kuşak iklimlerinin olduğu ülkelerde görülse de 16. Yy yaşanan savaşlar ve devletler arası çekişmelerle başka ülkelere de dağılmış oldukça faydalı bir bitkidir. Karanfilin alerjilere, bulantılara, zararlı bakterilere ve kötü nefes kokusuna karşı iyi geldiği bilinmektedir.

 Karanfil  Yağı Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Karanfil yağı karanfil bitkisinin yapraklarından elde edilen ve pek çok kullanımı olan bir yağdır.

 Karanfil Yağı Nerelerde Kullanılır?

Tıpta burkulmalarda, sindirim sorunlarında, bazı kanserlerin tedavi aşamalarında serbest radikallerin tutulmasında, romatoid artrit gibi oldukça ciddi rahatsızlıkların tedavisinde, nefes yollarıyla alakalı rahatsızlıklarda mesela bronşitte, romatizmal hastalıklarda vb kulanım yerleri vardır

Görüldüğü üzere Karanfil yağı tıpta bir çok kullanım alanı olmakla birlikte biz ev kullanıcılarının da kullana bileceği yerler mevcuttur örnek olarak:

  • Diş ağrılarında: bilindiği üzere dişler nedendir bilinmez özellikle çocuklar da gece ağrıma yapar pek çok anane baba bu durum karşısında çaresizlik yaşarlar ama bu durulman geçicide olsa kurtulmanın kolay bir yolu vardır; evimizde bulunduracağımız az miktardaki karanfil yağından bir miktar bir pamuğa emdirerek ağrılı dişin üzerine koymak.  
  • Gergin bir iş ortamında çalışırsanız veya o gün neden olduğunu bilmediğiniz  bir gerginlik yaşıyorsanız size bir tavsiye; yapacağız herhangi bir çay içerisine 2-3 adet karanfil atmanız. Karanfilin çayın içerisine özünü vermesini bekleyin ve çayı afiyetle için göreceksiniz ki oldukça rahatlatıcı ve gerginliği giderici bir etkisi var.
  • Gaz sorunuz mu var, iştahsızlık mı çekiyorsunuz, kusma hissi çekiyor veya başınız mı ağrıyor işte tam size göre bir şifalı bitkidir karanfil ve karanfil yağı. Yapmanız gereken  bir bardak ılık suya az bir miktar karanfil yağı damlatıp içmeniz. Veya yine ılık suya atacağınız 5-6 adet karanfilin demlenmesini bekleyip içmeniz.

 Not: Son olarak karanfil yağı hakkında bir uyarı yapmamız gerekiyor karanfil her ne kadar şifalı bir bitki olsa da özellikle karanfil yağı kullanırken dikkatli olmak gereklidir. Lüzumundan fazla alınmamalıdır. Çünkü fazla miktardaki karanfil karaciğerinizde ve sindirim organlarınızda zarara neden olabilir, sağlık açısından sakıncalı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bitkisel Koku Tedavisi
FİTOÖSTROJENLERİ ÖNEMSEYİN
Çay Ağacı Kremi
Ağrı Kesici Şifalı Bitkiler
EKİNEZYANIN FAYDALARI VE KULLANIMI
Bademin Faydaları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.