KARIN AĞRISI NEDİR?

Karın ağrısı göğüs altı ve kasık arasında oluşan herhangi bir ağrı veya rahatsızlık olarak tarif edilebilir. Karın yada göbek olarak nitelendirilen bölge mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi, pankreas, yemek borusu ve çok sayıda kan damarlarını içinde barındırır. Karın ağrısı karın boyunca meydana gelecek şekilde yaygın olabildiği gibi karnın belirli bir bölgesine de lokalize olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Karındaki bir ağrı karında bulunan bir organdaki bazı fonksiyonların bozulduğu anlamına gelmektedir. Karın içindeki hazımsızlık, gerginlik, enfeksiyon, safra taşı, inflamasyon, bağırsak tıkanıklığı, peptik ülser ve kanser gibi geniş bir yelpazedeki belirtiler karın ağrısına yol açabilir.

Karın Ağrısına Eşlik Eden Diğer Belirtiler Nelerdir?

Nedenine bağlı olarak, karın ağrısı çok yemek yeme yada dengesiz beslenme sonucu hazımsızlık oluşmasına bağlı olarak kısa süreli meydana gelebilir. Bunun tersine karın ağrıları kronik pankreatit, mide kanseri veya gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) gibi koşullarda ise uzun vadeli olabilir. Uzun vadeli karın ağrısı sürekli olabilir ya da düzensiz olarak ortaya çıkabilir.  Karın ağrısı şiddetli, akut, devam eden, kramp veya hafif olmak üzere çeşitli türde olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

İnsanların çoğu yaşamları boyunca karın ağrısı tecrübesi yaşayabilir fakat bunlardan çok azı ciddi bir tıbbi soruna neden olur. Ancak, belirtiler arasında kan kusma, kanlı dışkı, baş dönmesi, karın şişliği, bayılma, nefes darlığı ya da ciltte sarılık söz konusu ise bu belirtiler yaşamı tehdit eden bir durumun belirtisi olabilir ve hemen acil bir ortamda değerlendirilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çiftler Arasında Sorun Horlama
İnsanlarda Cinsiyetin Belirlenmesi
Yüksek Amilaz
Yediğim Şeyler Ağız Yarası Yapıyor
Beyin Tümörü Tedavisi, Testleri ve İlaçları
ilaçsız tüp bebek tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.