KARIN ÇEVRESİNDEKİ YAĞLAR NASIL ERİTİLİRKarın Çevresindeki Yağlar Nasıl Eritilir

Bel çevremizdeki yağları eritmek için bir sürü asılsız yöntem ve reklam vardır. Bu yöntemler etkisiz ve tehlikeli olabilir. Elimizde, özellikle belimizi çevreleyen yan yağları yakmak gibi sihirli bir değnek yoktur. Ancak dikkat etmemiz gerekenler vardır. Bu makale bel çevresindeki yağlanmalara nelerin sebep olduğunu ve bunları azaltmak için yapılması gerekenleri anlatmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

BÖLÜM 1: METABOLİZMANIZI HIZLANDIRIN 

1. Kahvaltı yapın. Bu cümle amacınıza ters gibi gelebilir. Ancak yapılan çalışmalar, uyandıktan sonra 1 saat içerisinde yapılan kahvaltının insülin seviyesini sabit tuttuğunu ve (LDL) kolesterol seviyesini düşürdüğünügöstermiştir.

 • Her gün aynı saatlerde kahvaltı yapmaya özen gösterin. Hafta sonu geç uyanma gibi bir alışkanlığınız varsa uyanır uyanmaz kahvaltınızı yapın.
 • Kahvaltınıza protein ve yüksek miktarda lif içeren yiyecekleri dâhil edin. Yumurta, fıstık ezmesi, taze sebze ve meyve gibi yiyecekler ideal olacaktır. Bu besinlerin sindirimi rafine edilmiş şekerden ve karbonhidratlardan daha uzun sürdüğü için sabah saatleri boyunca kendinizi tok hissedersiniz.
 • Kahvaltıda yulaflı yiyecekler tüketin. Yulaf düşük karbonhidrat içerir ve kan şekerinizi fazla yükseltmez. Böylece daha uzun süre tok hissedersiniz ve kilo kontrolü yapabilirsiniz. 

2. Üstünüzdeki baskıyı ve stresi azaltın. Araştırma sonuçlarına göre stres altındayken vücudumuzun salgıladığı kortizon hormonu bel çevremizin genişlemesi ile ilişkilidir. Stres dolaylı olarak bel çevremizin yağlanmasına sebep olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Gün içerisinde stresle başa çıkma yolları:

 • Stresi azaltmanın en önemli yolu yeterli uykudur. Gün içerisinde zinde olmak ve işlerimizi gerektiği şekilde yapabilmek için yeterli uyumak gerekir. Çoğu yetişkin günde 7 saat uykuya ihtiyaç duyar.
 • Rahatlamak için kendinize zaman ayırın. Sadece 15 dakikalık bir yemek molanız bile olsa arkanıza yaslanın, gözlerinizi kapatın ve derin nefes alın. Gevşeyin ve sizi endişelendiren durumları unutun.
 • Stres kaynağı olan her şeyi yatak odanızdan uzak tutun. Ve mümkünse strese sebep olacak işlerinizi yatak odanızda yapmayın. Bu oda dinlenmeye, rahatlamaya ayrılmış olsun ve içeri adım attığınızda bütün endişelerinizi geride bırakın. 

3. Günde 10 bin adım atmayı hedefleyin. Erkekler üzerinde yapılan bir çalışmada günde 10 bin adım atanBel Çevresindeki Yağlar Nasıl Eritilir kişiler bunu 1500 adım azaltırlar ve diyetlerinde hiçbir değişiklik yapmadıkları halde bel çevrelerinde %7 oranında artış görülür. Ve bu artış sadece 2 hafta içerisinde gözlenir.

 • Adım sayar (yürünen mesafeyi ölçen alet) alın ve gün içerisinde attığınız adım sayısını arttırmaya çalışın.
 • Asansör yerine merdivenleri kullanın ve arabayla gittiğiniz yerlere yürüyerek gitmeyi deneyin.
 • Her 30 dakikada bir ayağa kalkın ve 30 adım atın. Masa başı bir işiniz varsa ve tüm gün oturuyorsanız koşu bandı masası alabilirsiniz. Bir yandan bilgisayardaki işinizi yaparken bir yandan da adım atmış olursunuz.

4. Rafine (işlenmiş) tahıl ürünleri yerine tam tahıl olan doğal ürünleri tercih edin.Rafine ürünler genellikle beyaz renktedir. (beyaz ekmek, beyaz pirinç) Tam tahıl ürünlerin besleyici değeri daha yüksektir ve bu ürünler tamamen doğal olduğu için sağlık açısından önemlidir.

Bilimsel bir çalışmada iki grup insanın beslenmesi incelenmiştir. Her iki grup da taze meyve sebze, az yağlı süt ürünleri, yağsız kırmızı et ve tavuk eti ile beslenmiştir. Ancak çalışma sonucuna baktığımızda işlenmiş tahıl ürünleri ile beslenen kişilerin bel çevresindeki yağlanma tam tahıl ürünlerle beslenenlere göre daha fazla olmuştur.

 • Tahıllı (tanecikli) ürünler yağları eritir. Diyetinizdeki tam tahıl ürünler vücudunuzun glikoz ve insülin seviyesini değiştirir. Böylece vücudunuzdaki yağ yakımı hızlanır ve bel çevreniz incelir. Vücut, alt tabakalardaki yağları daha hızlı yakar. Görünen yağlar ve derinin hemen altındaki yüzeysel yağları yakmak daha uzun süre alır.
 • Beyaz undan uzak durun. Beyaz ekmek ve beyaz pirinç yerine, kahverengi buğday ekmeği ve esmer pirinç tüketin. 

5. Bol miktarda su için. Yapılan çalışmalar göstermektedir ki gün boyunca su içmek; diyet yapmasanız bile metabolizmanızı daha aktif tutar. Ayrıca bol miktarda su içerek vücudunuzdaki toksinleri de atmış olursunuz. Su genel vücut sağlığı için de vazgeçilmez bir ihtiyaçtır.

 • Günde en az 8 bardak su içmelisiniz.
 • Yanınızda her zaman bir su şişesi taşıyın ki susadığınız her an içebilesiniz.
 • Vücudunuzun su ihtiyacını bilmek önemlidir. Yeterli miktarda su içip içmediğinizi idrarınızın renginden anlayabilirsiniz. İdrarınızın rengi şeffaf olmalıdır. Eğer rengi sarı ise su içmeye devam etmelisiniz demektir.
 • Alkolü ve şekerli içecekleri mümkün olduğunca azaltın. Kola, pepsi ve bütün diyet içeceklerden uzak durun. 

BÖLÜM 2: YAĞLARI YAKMAK İÇİN EGZERSİZ YAPIN Göbek Çevresindeki Yağlar Nasıl Eritilir

1. Kısa süreli egzersizler yapın. Geleneksel ve uzun süreli egzersizler yerine kısa ve içeriği daha yoğun olan egzersizler yapın. Yoğun içerikli egzersizler kas gelişimini ve dayanıklılığı arttırır.

 • Sürat koşusu yapın. 20sn. tutun ve koşabildiğiniz kadar hızlı koşun. Daha sonra yavaşlayın ve nefesiniz normale dönene kadar yürüyün. Tekrar 20 sn. koşun ve yürüyün. Bunu 10 dakika boyunca tekrarlayın.
 • Koşu bandında bisiklet çevirme egzersizleri yapabilirsiniz. Ya da parklarda bulunan eliptik alet (kolları ve bacakları aynı anda çalıştıran alet) ile çalışabilirsiniz.
 • Tempolu yürüyüş yapabilirsiniz. Olabildiğince hızlı adımlarla ve tempolu şekilde yürüyün. Uzun adımlarla yürüyüş yapmak ve merdiven inip çıkmak da faydalı olacaktır.

2. Crunch egzersizlerini şimdilik atlayın. Crunch egzersizleri mide sıkıştırılarak yapılan çalışmalardır. Bu egzersizler sonucunda karın bölgesindeki kaslar belirginleşir ve baklava dilimleri oluşur. Ancak oluşan kaslar karın çevrenizi olduğundan fazla gösterir. Bunun yerine sırt kısmınızdaki kasları güçlendiren egzersizler yapmanız daha yerinde olacaktır. Çünkü belinizin arka kısmındaki kasların belirginleşmesi bel bölgesindeki yağlı görünümü giderir ve daha dik bir duruşa sahip olursunuz.

Gövdemizi oluşturan büyük kas gruplarını güçlendirmek için aşağıdaki egzersizleri deneyin: 

 • Köprü egzersizi yapın. Sert bir zemine uzanın, bu evinizdeki halının üzeri bile olabilir. Sırt üstü uzanın ve dizlerinizi kendinize doğru hafif çekin. Kollarınız her iki yanınızda yere paralel şekilde uzatın. Omuzlarınız ve kollarınız yerde olacak şekilde kalçanızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın. Düz pozisyonda birkaç sn. bekleyin ve kalçanızı tekrar yere indirin. Burada önemli olan bekleme esnasında düz şekilde kalmanızdır yay şeklinde bir esneme olmamalıdır. Bu hareketi 3 veya 5 kez tekrarlayın.
 • Squats hareketi yapın. Ayaklarınızı omuz genişliğinden birazcık fazla açın. Kollarınızı yere paralel olacak şekilde öne uzatın. Kalçanızı hafif arkaya doğru itin ve dizlerinizi bükerek yere doğru eğilin. Sanki altınızda hayali bir sandalye varmış gibi düşünün ve oturur şekilde bir pozisyonunuz olsun. Birkaç sn. bekleyip doğrulun. Bu hareketi 15 ila 20 defa arasında yapabilirsiniz. 

3. Kardiyo egzersizlerini arttırın. Aerobik hareketlerinin yer aldığı egzersiz hareketleri kalp atışlarınızı hızlandırır. Böylece hızla kalori yakarsınız ve bel çevrenizdeki yağlar erir. Bölgesel zayıflamayı hedeflemek zordur. Ancak vücut şekliniz ve ölçüleriniz ne olursa olsun spor yaptığınızda ilk incelen kısım bel çevresidir.

 • Koştuğunuz mesafeyi ve zamanı takip edin. 1 kilometrelik mesafeyi ne kadar sürede koştuğunuzu bilmek ilerlemenizi görmeniz açısından önemlidir. Gün geçtikçe 1kmyi koştuğunuz süre azalacaktır.
 • Fazla koşmaktan kaynaklanan ‘shinsplint’ koşucu bacağı da denilen bacağın ön kısmındaki kasların ağrıması gibi bir probleminiz varsa öncelikle bu sorunu halledin. Bu sorunu düzeltmek için özel dizayn edilmişayakkabılar vardır.
 • Kardio egzersizlerininyoğunluğunu düzenli şekilde arttırın. İlk başladığınızda kendinizi zorlamamak adına haftanın 3 günü ve daha kısa sürelerde yapın. Daha sonra bunu haftanın 4 günü yapabilirsiniz.

4. Çalışma programınıza güç (dayanıklılık) egzersizlerini de ekleyin. 2006 da yapılan bir çalışmanın sonucuna göre aerobik çalışmalarını dayanıklılık çalışmaları ile birleştirirseniz karın çevresindeki yağların erimesi kolaylaşır.

BÖLÜM 3: YAĞLARI YAKMAK İÇİN YAPILAN EGZERSİZLER 

1. Kalori alımını azaltın. Kalori içeren yiyeceklerin tüketimini azaltmadığınız sürece bel çevrenizdeki yağlardan kurtulmanız mümkün değildir. 

Kalori alımını azaltmak için aşağıda verilen ipuçları takip edin: 

 • 1 kilo vermek için 3500 kalori yakmanız gerekir. Ya egzersiz yaparak 3500 kalori yakmanız gerekir ya da 3500 kalori daha az yemeniz gerekir.
 • Haftada en fazla iki kilo vermeyi amaçlayın. Bir hafta içerisinde bundan daha fazla kilo verirseniz bu sağlıklı olmaz ve verdiğiniz kiloları hızla geri alırsınız.
 • Diyet günlüğü tutun. Çoğu insan yediklerinin farkında olmaz ve her zaman daha az yediğini iddia eder. Kendinize karşı dürüst olun ve gerçekçi bir değerlendirme yapın. Hafta boyunca yediklerinizi not alın ve çevrimiçi internet sitelerinden kalori hesabı yapın. Ve bir günlük ortalama kalori miktarını bulun. Böylece kısmanız gereken yiyecekleri daha kolay belirleyebilirsiniz.
 • Günlük kalori miktarının erkeklerde 2200, kadınlarda 2000 olduğu bir diyet uygulayın. Ve bu diyet sayesine haftada 1 veya 2 kilo verin.

2. Besin değeri açısından kaliteli ve sağlıklı olan ürünleri tercih edin. Yapılan araştırmalara göre doymamış yağlar en sağlıklı yağlardır. Soya, ceviz, ay çekirdeği ve çikolata yağı bunlardan bazılarıdır ve bu yağlar bel çevresindeki fazlalıkları önlemeye bire birdir.

 • Trans yağlardan uzak durun. Margarinlerde, hazır kurabiyelerde ve krakerlerde bulunan trans yağlar bel çevresinin yağlanmasına büyük ölçüde sebep olur. Bu nedenle olabildiğince bu yağları tüketmemeye özen gösterin.

3. Lifli yiyecekleri mümkün olduğu kadar diyetinize dâhil edin. Yulafta, elmada ve kirazda bulunan çözülebilir lifler insülin seviyenizi düşürür ve bel bölgenizin iç kısmındaki yağların yakımını hızlandırır.

 • Lifli yiyecekleri diyetinize aşamalı bir şekilde ekleyin. Yani günlük 10 gram tüketiyorsanız bu miktarı birden 35 grama çıkarmayın. Çünkü sindirim sisteminizdeki doğal bakterilerin bu lif miktarına adapte olması zaman alır.
 • Meyve ve sebzeleri kabuklarıyla tüketin. En çok lif kabuklarda bulunur ve siz bu kabukları soyup attığınızda aldığınız lif miktarı azalır. Diyetinize daha fazla lifli meyve ve sebze ekleyin ve bunları kabuklarıyla tüketin. Elmaları yemeden önce soymayın, patatesleri iyice yıkayın ve kabuklu şekilde fırına verin. Patateslerin kabuklarıyla pişmesi içindeki vitamin ve mineral değerini korur.
 • Sebze çorbalarını daha çok tüketin. Bezelye, börülce ve pırasa çorbası yapabilirsiniz. Bezelye çorbası bol miktarda lif ve protein içerir.

BÖLÜM 4: KİLONUZU VE ÖLÇÜLERİNİZİ TAKİP EDİN karın etrafındaki yağları eritme

1. Bel ve basen ölçünüzü kontrol edin. Bel ve basen ölçüleri oranlarının ideal olması sağlıklı bir vücudun göstergesidir.

 • Bir mezura (şerit metre) ile belinizi ölçün. Belin ince kısmına mezurayı dolayın ve ölçülen değeri not edin. Ölçülecek yer göbek deliğinizin hizası olmalıdır.
 • Basenleri ölçmek için mezurayı kalçanızın en geniş kısmına dolayın ve çıkan sonucu not edin.
 • İdeal ve sağlıklı olan ölçüleri öğrenin. Kadınlarda ideal bel 66-70 cm, ideal basen 92-96 cm arasındadır.

2. Kilonuzu ve ölçülerinizi takip etmeye devam edin. Süreç ilerledikçe ve verilen tavsiyelere uyduğunuz takdirde iyi yönde gelişmeler olacaktır.

3.Günün belli saatinde tartılmak önemlidir. Çünkü vücut kilosu günün saatlerine göre değişir. En son ne zaman yemek yediğiniz ve en son ne zaman tuvalete gittiğiniz kilonuzu etkiler. Bunu standart yapmak için her gün aynı saatte tartılın. Örneğin birçok kişi bunu sabahın ilk saatinde, kahvaltıdan önce yapar.

BÖLÜM 5: MOTİVE KALABİLMEK 

1. Güçlerinizi birleştirin. Bir arkadaşınızla birlikte kilo vermeye çalışmak sizi yapmanız gerekenler için sorumlu tutar ve egzersiz planı yapmak için size ekstra teşvik sağlar. Yolunuza çıkan engelleri aşmak için birlikte plan yapın ve sonuçta başarıyı paylaşın.

2. Bel çevresindeki yağların sebep olduğu riskleri iyi bilin. Sadece estetik açıdan iyi görünmek için değil aynı zamanda sağlıklı olmak için bel çevrenizdeki fazlalıklardan kurtulun. Çünkü birçok sağlık sorunu bel çevresinin ideal ölçülerden fazla olmasından kaynaklanır.

 • Bel çevresindeki yağlanma kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve kanser ile ilişkilidir. Özellikle en alt katmanda ve bizim göremediğimiz, dokunduğumuzda hissedemediğimiz yağlar en tehlikeli olanlardır. Bunlar iç organların yağlanmasına sebep olarak hormonları ve sağlığımızı etkileyen diğer maddeleri tetikler. Artan insülin direnci ve göğüs kanseri riskini beraberinde getirir.
 • Bu yağlar iç organlarımızın bitişiğinde veya arasında yer alan en tehlikeli yağlardır. Örneğin ciğerimizin yanında yer alan yağ kütlesi zamanla ciğere bitişir ve ciğerlerin yağlanmasına sebep ol Yağlanmış iç organları insülin direncine ve şeker hastalığına sebep olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
kavitasyon yöntemi ile yağ eritme
düz bir karın için ne yapmalı
Bel Çevresindeki Yağları Eritmek İçin
Lazer Liposuction Yöntemi ile Yağ Aldırma
Zayıflatan Hap
Bel inceltme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.