KARIN YAĞLARIkarın yağları

Fazla kilolu olmak sağlıksız olmakla eşdeğer değildir. Aslında fazla kilolu olup da mükemmel bir sağlık durumuna sahip birçok insan vardır. Tam tersine bir şekilde normal kiloya sahip olup da obezite ile ilişkili metabolik problemler yaşayan yine birçok insan bulunmaktadır. Bu yüzden cildin altındaki yağ tabakası büyük bir problem sayılmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

En azından sağlık açısından bakıldığında bu şekilde düşünülebilir. Yalnız eğer kozmetik açıdan bakılacaksa orası ayrı. Aslında en büyük probleme neden olabilecek yağ bölgeleri karın boşluğundaki ve bel bölgesindeki yağlardır. Eğer fazla kilolu olmamanıza rağmen bel bölgenizde normalden daha fazla yağ taşıyorsanız, aşağıda sizin için faydalı olacağını düşündüğümüz bazı adımlar yer almaktadır.

Karın yağı miktarı genellikle bel bölgesi ölçülerek belirlenmektedir. Bunu evde kendiniz de ölçebilirsiniz. Erkeklerde bel ölçüsünün 102 santimden ve kadınlarda 88 santimden daha fazla olması “abdominal obezite” olarak bilinmektedir.

Karın bölgesindeki yağın vücudun diğer bölgelerindeki yağ miktarına oranla daha fazla olduğunu kanıtlayan birkaç strateji bulunmaktadır aslında.

1- Şeker yemeyiniz ve şekerli içeceklerden uzak durunuz. Çünkü ilave şekerler sağlıksızdır. Yapılan çalışma sonuçları alınan fazla şekerin vücut üzerinde zararlı etkilerinin olduğunu göstermektedir. Şeker yarım glikoz yarım fruktoz’dur. Fruktozun önemli bir miktarı sadece karaciğer tarafından metabolize edilebilir. Rafine şekeri fazla tükettiğimiz zaman karaciğere giden fazla fruktoz yağ haline getirilmek zorunda kalır. Yapılan çalışmalar özellikle fazla miktardaki fruktoza bağlı aşırı şeker tüketiminin karın bölgesindeki yağ birikiminin önemli nedenlerinden birisi olduğunu göstermektedir. Bazıları şekerin sağlığa olan zararlı etkilerinin arkasındaki temel mekanizmanın bu olduğuna inanmaktadır. Fazla şeker tüketimi bel bölgesindeki yağı ve karaciğer yağını arttırır. Bu da insülin direncine ve bir dizi metabolik probleme yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

Sıvı şekerin bu konuda daha kötü ve daha zararlı olduğu söylenebilir. Çünkü sıvı kaloriler beyin tarafından katı olan kalorilere göre aynı yolla tüketilemez. Bu nedenle tüketmiş olduğunuz şekerli içecekler vücudumuzda daha fazla kalori birikmesi anlamına gelmektedir. Yapılan bazı çalışmalar şekerli içeceklerin çocuklarda obezite artışında yüzde 60 oranlarında etkili olduğunu göstermiştir. Bu sonuç her gün bir porsiyon başına ortaya çıkan riski göstermektedir.

Şekerin vücut üzerindeki bu denli zararlı etkilerinden dolayı diyetlerinizde minimal düzeyde tüketmeye yönelik düzenlemeler yapmalısınız. Hatta yapabiliyorsanız şekerli içecekleri tamamen elimine etmeye çalışınız. Şekerli karın yağları şeker yemeyiniçecekler arasında meyve suları, çeşitleri spor içecekleri, aynı zamanda şekerli kahve ve şekerli çay yer almaktadır. Son derece sağlıklı olan meyvelerin hem içindeki şeker hem de lif içeriğiyle rafine edilmiş şekerlerin içerisindeki fruktozun zararlı etkilerini göstermediğini unutmamalısınız. Çünkü tüketmiş olduğunuz bir meyvenin içerisindeki Fruktoz miktarı rafine edilmiş şekerin içindeki Fruktoz miktarına göre neredeyse  yok denecek kadar azdır.

Diyetlerinizde rafine edilmiş şekeri kesmek istiyorsanız, aldığınız ürünlerin etiketlerini okumaya başlamalısınız. Çünkü bazen sağlıklı gıda olarak pazarlanan ürünlerin içerisinde yüksek miktarlarda şeker bulunabilmektedir. İşte bu ürünlerin ve içeceklerin tüketilmesine bağlı olarak aldığınız yüksek oranlardaki şeker miktarı bel bölgesindeki yağ birikiminin de önemli nedenlerinden birisidir.

​2. Daha fazla protein tüketmek belki de göbek yağlarını eritmek için uzun vadeli en iyi seçeneklerden biridir. Proteinler kilo vermek gerektiğinde en önemli makrobesin grubudur. Açlık isteğini yüzde 60 oranında düşüren, günlük 80 ile 100 kalori ile metabolizmayı hızlandıran ve bu sayede günde yaklaşık 440 kalori daha az almanızı sağlayan bir besin grubudur. Dolayısıyla eğer kilo vermek istiyorsanız diyetlerinize protein eklemek en etkili değişiklik olacaktır. Proteinler sadece kilo vermenizi sağlamakla kalmaz aynı zamanda tekrar kilo alınmasını da engeller.

Proteinlerin ayrıca fazla göbek yağlarının eritilmesinde de etkili olduğuna dair veriler bulunmaktadır. Yapılan bir çalışma sonuçlarına göre tüketilen protein kalitesi ile göbek yağı arasında ters bir orantı olduğu ortaya çıkmıştır. Yani daha fazla ve daha kaliteli protein kaynağından beslenen kişilerin göbek bölgesinde daha az yağ birikimi olduğu görülmüştür.

Yine yapılan başka bir çalışmada özellikle tüketilen hayvan proteinlerinin göbek bölgesindeki yağ birikimi beş yıllık bir periyotta incelenmiş ve yağ birikimini düşürdüğüne dair ilişki saptanmıştır. Bu çalışmada ayrıca rafine edilmiş karbonhidratlar ve sebze yağlarının da karın bölgesindeki ya birikiminde yükselişe neden olduğu tespit edilmiştir ancak bu esnada tüketilen meyve ve sebze oranlarının düşük olduğu durumlar ele alınmıştır.

Yapılan çoğu çalışmada alınan toplam kalorinin yaklaşık yüzde 25 ila 30 unun proteinlerden oluşması halinde etkili ve faydalı sonuçlar alınabileceği vurgulanmıştır. Bu nedenle diyetlerinizde yumurta, balık, deniz ürünleri, kırmızı et, kümes hayvanları ve süt ürünlerinden yeterli miktarda bulundurmaya çalışınız. Çünkü bunlar en iyi protein kaynağı olan besinlerdir. Ancak eğer bu besinleri tüketerek protein elde etmede sıkıntı yaşıyorsanız, hazır protein takviyeleri de alabilirsiniz. Örneğin protein tozu gibi takviyeler vücudumuzun yeterli miktarda protein almasını sağlayarak sağlıklı ve uygun bir metabolizma dengesinin kurulmasına yardımcı olurlar.  Eğer vejeteryan iseniz alabileceğiniz başka protein kaynakları da bulunmaktadır.

Bonus ipucu: Yiyeceklerinizi Hindistan cevizi yağının içinde pişirmeyi deneyin. Bazı çalışmalarda günde yaklaşık 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketiminin kar yağlarını azalttığını göstermiştir.

​3. Diyetinizden karbonhidratları çıkarın. Karbonhidrat kısıtlamasına gidilen diyetler yağ eritmek ve fazla yağları kaybetmek için etkili bir yoldur. Karbonhidratların alınmasının azaltılmasına bağlı olarak göbek bölgesi ve diğer bölgelerdeki yağ miktarının azaldığını ve fazla kiloların verildiğini gösteren birçok çalışma bulunmaktadır.

İncelenen 20 den fazla rastgele kontrollü çalışmada, karbonhidrat açısından zayıf diyetlerin yağlı diyetlere oranla iki ile üç kat daha fazla kilo vermede etkili olduğunu göstermiştir. Karbonhidratlarla beslenen gurup istediği kadar karbonhidrat içerikli besinleri tüketir ve düşük yağlı diyet ile beslenen diğer grup düşük kalori alsa ve hatta aç kalsa bile bu sonuç pek değişmez.

Düşük karbonhidratlı diyetlerin bir diğer avantajı vücuttaki su kütlesinde hızlı düşüşler sağlamasıdır. Tartıda bu büyük fark genellikle birkaç gün içinde görülür.

Düşük karbonhidrat diyetleri ile düşük yağ diyetlerinin karşılaştırıldığı bazı çalışmalar da bulunmaktadır. Bu çalışmalardan düşük karbonhidratlı diyetlerde genellikle karın bölgesi, iç organlar ve karaciğer etrafına yoğunlaşılmıştır. Bu çalışmalardan elde edilen sonuç özellikle düşük karbonhidrat ve diyetlerde fazla oranda yağ kaybının tehlikeli olduğu ve sindirim siteminde bazı hastalıkları tetikleyebileceğidir. Bu yüzden eğer protein düzeyinizi yüksek tutuyorsanız, sadece rafine edilmiş beyaz ekmek ve makarna gibi karbonhidratlardan kaçınmanız yeterli olacaktır.

Ancak eğer hızlı şekilde kilo vermek istiyorsanız, günlük olarak aldığınız karbonhidrat miktarını 50 gram düzeyine düşürmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde bir diyet iştahınızı kesecek, vücudunuzu ketozise sokacak ve yakıt olarak vücudunuzun öncelikle yağ yakmasını sağlayacaktır.

Elbette düşük karbonhidratlı diyetler kilo vermenin dışında birçok sağlık açısından faydası bulunmaktadır. Örneğin Tip 2 diyabet açısından oldukça önemli ve önleyici bir niteliğe sahiptir.

Sonuç olarak şu söylenebilir; Yapılan bilimsel çalışmalar düşük karbonhidrat içerikli diyetlerin karın bölgesi etrafındaki yağların eritilmesinde ve aynı şekilde bu bölgedeki diğer organlar ve karaciğerdeki yağlardan kurtulmada etkili sonuçlar verdiği görülmüştür.

karın yağları lifli beslenme4- Lif açısından zengin besinler tüketin. Özellikle de viskoz lif tüketin çünkü bazı diyet liflerinin sindirilmesi zordur. Lif tüketiminin kilo kaybında etkili olduğunu sıklıkla duymuşsunuzdur. Bu doğrudur ancak unutulmaması gereken husus, bütün liflerin aynı etkiyi yaratmadığıdır.  Viskoz lifler daha çok kilo verilmesi üzerinde etkilidir. Bunun yanında vücudun su bağlamasına ve jel şeklinde gut oluşturmasına neden olan lifler de vardır. Jel şeklindeki bu lifler mide ve ince bağırsak gibi yerlerde besinlerin sindirim sistemindeki hareketini ve emilimini yavaşlatır. Bu sayede uzun süreli bir dolgunluk ve doygunluk hissi oluşarak iştah azalması sağlanır. Yapılan bir çalışmada günlük alınan ekstra 14 gram lifin, günlük kalori alımını yüzde 10 oranında düşürdüğü tespit edilmiştir. Aynı zamanda 4 aylık bir süreçte ise 2 kiloluk bir kilo kaybı da yaratmıştır.

Beş yıllık bir periyodu kapsayan başka bir çalışmada ise, her gün alınan 10 gramlık çözülebilir lifin iç karın bölgesindeki yağ da yüzde 3.7 oranında bir düşüşü sağladığı görülmüştür. Aynı çalışmada, alınan bu miktardaki lifin cilt altındaki yağ miktarına etki etmediği bilgisine de ulaşılmıştır. Elde edilen bu sonuçlar çözünür lif tüketiminin göbek ve bel bölgesindeki zararlı yağların azaltılmasında etkili olduğunu göstermektedir.

Yeterli ve bol miktarda lif tüketmenin en iyi yolu sebze ve meyve tüketimini arttırmaktır. Sebze ve meyvelerin yanı sıra baklagiller ve yulaf gibi bazı hububatlar da yine lif açısından zengin besin kaynaklarıdır.  Eğer uçuk bitkisel kaynaklar ile yeterince lif alamadığınızı düşünüyorsanız, Glucomannan gibi bir cilt takviyesi de alabilirsiniz. Bu, mevcut viskoz lifleri arasında kilo vermede etkili olduğu pek çok çalışmada görülen bir lif kaynağıdır.

Sonuç olarak; çözünür diyet liflerinin vücudun metabolik sağlığı üzerinde önemli faydasının olduğu ve karın bölgesindeki yağların azaltılmasında da etkili olduğu yapılan birçok bilimsel çalışmalarla da ispatlanmıştır.

5- Aerobik egzersizler de karın bölgesindeki yağların azaltılmasında oldukça etkilidir. Egzersiz yapılması birçok yönden vücut açısından önemli bir aktivitedir. Aslında egzersiz sağlıklı bir hayat yaşamak ve hastalıklardan kaçınmak için yapılabilecek en iyi şeylerden birisidir. Egzersizin sağlık açısından inanılmaz faydalarının yanı sıra bu çalışmada karın yağlarını azaltma üzerindeki etkisi üzerinde durulacaktır.

karın yağları egzersizUnutulmamalıdır ki karın bölgesindeki yağları eritmek için yapılacak egzersizler ile sadece karın bölgesini çalıştırmak yeterli olmayacaktır. Çünkü bölgesel yağ kaybı imkânsızdır. Bunu neredeyse sınırsız sayıda mekik çekerek bile başaramayabilirsiniz. Yapılan bir çalışmada 6 hafta boyunca karın kasları hedeflenerek yapılan egzersizler sonucunda bel çevresi üzerinde ve karın boşluğundaki yağ miktarında herhangi bir ölçülebilir etkisinin olmadığı görülmüştür. Bu sonuçtan hareketle sadece karın bölgesine yoğunlaşmanın dışında diğer egzersiz türlerine de bakmanın gerekli olduğunu görülmektedir.

Yürüyüş yapmak, koşu ve yüzme gibi aerobik egzersizler vücudun genelini çalıştırdığı için aynı zamanda karın bölgesindeki fazla yağın azaltılmasında da etkilidir. Bu sonuç birçok bilimsel çalışma ile de kanıtlanmıştır.

Başka bir çalışmada ise yapılan egzersizin kilo kaybından sonra karın bölgesinde tekrar yağ birikimini önlediği vurgulanmıştır. Yani aslında hem kilo vermede hem de mevcut ideal kilonun korunmasında egzersizin rolü büyüktür.

Egzersiz aynı zamanda vücutta inflamasyon görülme riskini azaltır, kan şekeri düzeylerini dengeler ve santral obezite ile ilişkili diğer metabolik anormalliklerin önlenmesini sağlar.

Sonuç olarak, eğer göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak istiyorsanız, egzersiz oldukça faydalı sonuçlar verecektir. egzersiz yapmanın aynı zamanda genel vücut sağlığı üzerinde de kapsamlı bir faydası bulunmaktadır.

​6. Yediğimiz gıdalar ve besinleri takip edin de ne yediğiniz ve ne kadar yediğinizin farkında olun. Sağlık açısından ne yediğimizin önemli olduğunu herkes bilir fakat çok az insanın aslında ne yediğinden haberi vardır. Takip edilen diyetlere göre insanlar yüksek oranda protein düşük karbonhidrat ve bunun gibi bir besin diyeti takip ettiklerini düşünürler. Ancak bunların hepsi büyük ölçüde olması gereken değerlerin üstünde veya altında olmaktadır. Bu nedenle takip ettiğiniz diyeti optimize etmek isteyenlerin belli bir süre neyi ne kadar yediğini takip etmesi ve kontrol etmesi önemlidir. Bu, hayatınızın geri kalanı boyunca yiyeceğiniz her şeyi ölçmeniz gerektiği anlamına gelmemektedir ancak bunu birkaç gün boyunca düzenli olarak yapmanız, nasıl bir beslenme düzenine sahip olduğunuzu anlamamız ve gerekli değişiklikleri yapabilmeniz için önemlidir.

Yukarıda önerildiği gibi protein alımını aldığınız kalori miktarının yüzde 25 ile 30 arasında sınırlamak istiyorsanız, protein açısından zengin besinleri fazla yemek bu oranı yakalayabilmeniz için yeterli olmayacaktır. Bu hedefe ulaşmak için ölçüm yapmanız ve ince ayar gereklidir. Bu ölçümleri yapmak için bir kalori hesaplayıcısı ve internet üzerinden ulaşabileceğiniz araçlar listesi neyi ne kadar yediğiniz konusunda ölçüm yapmanızı kolaylaştıracaktır. Bu şekilde birkaç gün boyunca yediklerinizi ölçmeniz, aslında takip ettiğiniz mevcut diyette ne yediğinizi görebilmenizi sağlayacaktır. Diyetinizde tükettiğiniz besin değerlerini gördükten sonra yapmanız gereken değişiklikleri ve ayarlamaları hedefleriniz doğrultusunda yapmanız daha kolay olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    karın ameliyatı ve göğüs küçülme maliyeti ne kadardır.devlet memurları sağlık karnesi üzerinden yapabilirmi yada bir kısmını devlet ödüyormu.erzurumdayım burda yapmam uygun mu tavsiyeleriniz ve ilginiz için şimiden teşekürler.

    Sağlık

    Merhaba,Eşim ve Benim aynı göbek de yağ sonunumuz var.Devlet Memuruyum tedavi ücreti hakında bilgi istiyorum.yandımcı olursanız sevinirim.Muğla Ortacada İkamet ediyorum.Saygılarımla

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gençlik Aşısı
Göz ve Alın Şekillendirmek
Manikür – Pedikür
Dudak Estetiği
Flash Lambalı Epilasyon
Gençliğin Sırrı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.