Göğsün alt sınırını oluşturan diyaframdan başlayıp kasıklara kadar uzanan karın, bedendeki en geniş boşluktur. Arkada omurgalarla, üst yanlarda da kaburgalarla sınırlanmıştır. Önü ise, yalnızca karın içe çekildiğinde hissedilen kalın bir kas tabakasıyla örtülüdür. Gebelikte karnın nasıl genişlediğini anımsamak, bu kasların ne derece esnek olduğunu anlamaya yeter.

Karnın içinde, genellikle “iç organlar” diye anılan, çok sayıda organ vardır. Diyaframın hemen altına yerleşmiş olan mideden başlayıp gödenbağırsağı ve makatla sonlanan sindirim kanalının aşağı yukarı tümü burada yer alır. Sindirim kanalı bedenin besinleri işleyen sistemidir. Besinleri, soğurulup bedenin çeşitli bölümlerine, taşınacak biçime getirmek için parçalar ve sindirilmeyen artıkları dışarı atar. Sindirim kanalının arkasında, karın boşluğunun önemli organları olan karaciğer, pankeas ve bedein hastalıklara karşı savunma sisteminin bir parçası olan dalak yer alır. Bütün karın içi organları ve sinirler büyük bir kan damarı ağıyla beslenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sindirim kanalının arkasında, ayrıca idrar borularıyla (üreter) idrar kesesine bağlanan böbrekler vardır. İdrar kesesi karın boşluğunun alt bölgesindedir. İdrar, dışarı atılmadan önce orada depolanır. Boşaltım sisteminin yakınında üreme sistemi bulunur. Kadınlarda aşağı yukarı bütün üreme organları karın boşluğunda yer alır, erkeklerde ise üreme organların bir bölümü doğumdan önce aşağıya doğru inerek beden dışına çıkar;

Bu kadar çok yaşamsal organın böylesine dar bir boşluğa sığması olanaksız gibi görünebilir, ama yüzyıllardır süren evrim sırasında 10 m dolayında uzunluğu olan bağırsaklar sarılıp katlanmış ve karın içine uyacak bir biçim almıştır. Ayrıca karın boşluğunu “karınzarı” (periton) denilen bir tür doku kesesinin kaplaması ve organların buna mezenter denilen bağlarla tutunması, bütün organların yerli yerinde durmasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
kalp hastalıkları
Kemik hastalıkları
Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?
Ayak Terlemesi
Mantar Zehirlenmesi
Aerochamber
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.