KARINCALARDAN NASIL KURTULABİLİRİZKarıncalardan Nasıl Kurtulabiliriz

Çoğu karınca türü, mutfak dolapları ve kapı altlarında çoğalmaya başlayan pire ve tahtakurusu gibi gerçek zararlıları öldüren zararsız hayvanlardır. Karıncaları yiyecek çeker ama aynı zamanda yok etmek için de yine yiyeceklere başvururuz. Örneğin, karıncaları öldürmek için başvurulan en iyi yollardan birisi üzerilerine limon veya nane aromalı suyun püskürtülmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer hafif ev tipi yöntemlerle karıncalardan kurtulamadıysanız, bu sefer yem tuzakları ve kimyasal çözümlere başvurmayı düşünebilirsiniz.

ÖNCELİKLE EVE GİRMELERİNİ ÖNLEMEYİ DENEYİN

Haşerelerden kurtulmanın en önemli yollarından birisi, evinizi onlar için kolay bir hedef olmaktan çıkarmak olacaktır. Dolayısıyla, caydırıcılık potansiyel karınca istilası için evde başvurulacak öncelikli yollardandır.

1. Karıncalar küçük olduğundan, çok ufak bir açıklıktan bile mutfağınıza binlercesi dolabilir. Bazıları görünür yerlerden geçtiği için erken fark edebilirsiniz ama saklı yolları kullanan karıncaların çoğalması daha kolay olur. Fark ettiğiniz açıklıkları kapatınız.

Sponsorlu Bağlantılar

2. Kapı ve pencerelerdeki boşluk ve çatlakları mumla vb. diğer malzemelerle kalafat yapın. Bunu yapmanızın bir diğer yararı da, ısı yalıtımı yapacak olmasıdır.Çocuklar ve evdeki evcil hayvanlar için başvuracağınız en az riskli yöntemlerden birisidir.

3. Karıncaların geçiş yerlerine caydırıcı maddeler sürebilirsiniz. Tuz, tebeşir, bebek pudrası ve talk pudrası gibi maddeler kapı, pencere ve yakın diğer bölgelere yayılarak bırakılabilir.

Talk pudrasının potansiyel olarak kanserojen madde içerdiği konusunda endişeler olduğunu unutmayınız.

4. Karıncaların sevmediği koku ve maddelere başvurun. Sirke, nane yağı, tarçın, karabiber, acı biber, karanfil ve defne yaprağının bu konuda başarılı olduğu tespit edilmiştir. Ancak bunlardan bazılarının meraklı çocuklar ve evcil hayvanlar için zararlı ve tahriş edici içeriği olduğunu unutmayınız.

5. Kırsal bir manzaranız varsa karıncalar için koruyucu bir tampon oluşturmanızda fayda var. Karıncalar genellikle ev yakınındaki çalılar, bitki örtüsü, ya da taşkın ağaçların arasından evlere girer.Bunun önlemek için eve yakın, dalları pencere ve kapılara yaklaşmış dalları budayabilirsiniz ya da başka şekilde evden uzaklaştırabilirsiniz.

İKİNCİ ÇÖZÜM: ÖLDÜRME 

Karıncaların evde mutfak gibi sürekli yemek yapma ve yeme için kullandığınız ortamlarda çoğaldığı durumlarda onları bir şekilde yok etmeniz zorunluluk halini alabilir. Arzu edilmeyen bir seçenektir fakat mecbur kalındığında başvurulması gerekebilir.

1. İlkin en az zararlı olan yaklaşımlardan başlayarak daha zararlı olan yöntemlere geçiş yapın. Bunu sadece kendi sağlığınız açısından değil aynı zamanda çevreniz için de daha iyidir.

2. Karıncaların kullandığı yolları yok edin.Karıncaların kullandığı çizgiye engeller koymanız bazılarının yakalanmasını sağlayarak geriden gelen diğerlerini de caydırabilir. Bunun için karınca yoluna vazelin, kalkık koli bandı veya talkı giriş noktalarına bir çizgi şeklinde uygulayın.Ardından, karınca yolu için aşağıdaki yöntemlerden birini deneyin:

 • Sabunlu suya bir sünger batırıpkarıncaları basitçe yolun üzerinden toplayın ve silin. Süngeri karıncalardan temizleyip bu işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.
 • Karınca yoluna çok amaçlı temizleyiciler veya çamaşır suyu çözeltisi püskürtülebilir.Ardından ıslak kağıt havlu ile silin. Püskürtmeden sonra tüm karıncaları temizlediğinizden emin olunuz.

3. İzci karıncaları yok edin.Bazı karıncalar kolonileri için düzenli gıda kaynaklarını aramaya çıkarlar. Eğer yemek masasında falan bu izci karıncaları fark ederseniz geri dönmelerine izin vermeyin.

4. Kiler ve diğer dolaplarınıza yerleşmiş karıncaları kimyasal içerikli yem yöntemleriyle temizlemeniz daha kolay ve daha garanti olacaktır. Borik asit tozu veya borakslı su ve şeker ile karıştırma, karıncalar için kullanılan en yaygın yemlerdir. Borik asit, karıncaları hem dışarıdan hem de yedikleri zaman içeriden etkiler. 1 su bardağı su, 2 su bardağı şeker ve 2 yemek kaşığı borik asit ile karışım hazırlayabilirsiniz.

 • Karıncaların kendilerini göstermesini bekleyin. Hazırladığınız yemi yeni kolonilere uygulamayın çünkü daha çok çeker. Yemi karıncaların takip ettiği yolun yanına koyun, üzerine değil. Ayrıca karıncaların toplandığı kiler gibi yerlere de yerleştirebilirsiniz.
 • Eğer etrafta çocuk veya evcil hayvanınız varsa, hazırladığınız karınca yemini, karıncaların yiyecek arayacağı bir kavanozun içine koyunuz. Ayrıca yine çocuklar için aşağıda yer alacak uyarılara da dikkat ediniz. Kavanozun kapağının iyice sıkın ve yapışkan bir bant ile kaplayın. Karıncaların içine girebilmesi içinse iki üç delik bırakın. Karıncaları kavanoza doğru çekmesi için dışarısında da bir miktar zehirsiz yem bırakın.Kavanozun dışına da zehirli olan yemin bulaştığından ve döküldüğünden endişeleniyorsanız, bir pamuk parçası ile iyice temizleyiniz.
 • Fıstık ezmesi de karıştırabilirsiniz. Karınca kolonilerinin aradığı gıda çoğu zaman koloninin ihtiyacına göre olmaktadır. Bu ihtiyaç bazen şekerli iken bazen de yağlı gıda olmaktadır. Dolayısıyla eğer her iki gıdayı da içeren zehirli bir yem hazırlarsanız, karıncaların etkilenme olasılığını arttırırsınız. Karıncalar doyduğunda zehirli yemi alınız. Çünkü bir süre sonra havada kaldığı için yemin zehir etkisi kaybolabilmektedir. Bu sefer boş yere başka kolonileri çekmesini istemezsiniz.karıncalardan kurtulma yolları

5. Evde kendiniz de boraks yemi hazırlayabilirsiniz. Bunun için 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi,2 yemek kaşığı şeker, 2 çay kaşığı boraks ve1 tatlı kaşığı su kullanın. İyice karıştırın. Karıncaların olduğu yerde küçük bir karton parçasının üzerine bir miktar koyun. Onların kartondan alıp yuvalarına nasıl geri götürdüklerini izleyin.

 • Eğer çok hızlı bir şekilde onları öldürürse, borakstan bir buçuk çay kaşığı deneyin. Tüm koloni ve kraliçeyi öldürmeyi hedeflemelisiniz.

6. Karıncaları vakumlayabilirsiniz. Vakum sonrası temizlemek için talk pudrası veya silisli toprak kullanın. Süpürgenin içinde karıncaların kalıp ikinci bir şans elde etmelerini engeller.

7. Alkol, bulaşık deterjanı ve sudan oluşan bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bir tane sprey şişesi bulun ve çok iyi yıkayın.İçine bir çay kaşığı bulaşık deterjanı ve bir çay kaşığı alkol yerleştirin. Ardından içine 2.5 cm yüksekliğine ulaşacak kadar su dökün ve şişenin ağzını kapayın. Kabarcıklar görünmeye başlayıncaya kadar çalkalayın.

8. Bu iş için geliştirilmiş olan cihazlardan alabilirsiniz. Söz konusu cihazlar yaydığı duman ile ortamda etkisini gösterir. Karıncaları 6 ila 8 ay etkili olacak şekilde öldürmektedir. Evden bir süre uzak kalmanız gerektiği zamanlarda bu cihazlar karıncaların mutfak, kiler gibi yerleri istila etmelerinin önüne geçer. İnternet üzerinden mevcut ürünleri inceleyebilirsiniz.

Cihazı kullanacağınız yerin hacmini bilmeniz ve buna uygun bir ürün almanız önemlidir. Eğer ev ortamında zararlı kimyasalların kullanımı hakkında endişeleriniz varsa, bu sizin için iyi bir yaklaşım değildir. Çünkü çocukların bağışıklık sistemleri hala gelişmekte olduğu için kullanılmamalıdır.

KARINCA YUVASINI BULARAK ORAYA MÜDAHALE EDEBİLİRSİNİZ

Bu, en son önerilecek bir seçenektir. Çünkü karıncaların da diğer hayvanlar gibi doğal ekolojik döngüde önemli görevleri bulunmaktadır. Örneğin bahçenizdekibirçok zararlının yok edilmesini sağlar.Dolayısıyla karıncaları hepten yok etmeniz doğal biyolojik dengeyi bozmanıza, bir yandan da başka zararlı haşaratın çoğalmasına neden olabilir.

Yapmanız gereken evde mutfak, kiler, çocuk alanı gibi yerlerde olan karıncaları yukarıda verdiğimiz uygun yöntemlerle yok etmektir. Karınca yuvasına ulaşıp daha kesin bir çözüm yaratmak istiyorsanız, aşağıdaki yöntemler işinize yarayacaktır:

1. Karınca yuvasını bulun. Yuvayı bulduğunuzda kazıyarak giriş kısmını açın ve içine kaynar su dökün. Yuvadaki tüm karınca kolonisinin üstesinden gelecektir.

2. Ev yapımı bir çözüm deneyebilirsiniz. 9 birim denatüre alkol ile bir birim kafur yağını karıştırın.Daha sonra karınca yuvasına dökün.

3. Kraliçeyi öldürün. Karıncalardan kurtulmanın diğer etkili bir yolu ise ana kraliçe karıncanın öldürülmesidir. Çok miktarda karıncanın çoğalmasından sorumlu olduğu için yuvada bulup öldürmek sayının düşmesini sağlar.Oldukça utangaçtır ve altlarda gizlenir. Karıncalar agresifise bu yöntem tavsiye edilmez.

EVİNİZİ TEMİZ TUTUN

Karıncaları evden uzak tutmak ve evi karıncalar için cazip olmaktan çıkarmak için temizlik konusunda üzerinize düşeni yapmalısınız. Gıdaları ortalıkta bırakmamak ve karıncaları çeken artıkları temizlemek onlardan kurtulmanın önemli bir parçasıdır.

1. Yiyecekleri hava geçirmez kaplarda saklayınız. Bunu yapmanız aynı zamanda yiyeceklerin daha taze kalmasını ve mikroorganizmalardan da uzak kalmasını sağlar.Saklama kaplarının kaliteli ve iyi kapandığından emin olunuz.

2. Tüm yüzeyleri silin. Masalar ve mutfak tezgahı gibi yemek yediğiniz ve sık kullandığınız yerleri düzenli olarak hafif çamaşır suyu ya da sirke solüsyonu ile temizlemeniz önemlidir.

3. Düzenli bir temizlik rutininiz olsun. Silme, süpürme, paspas yapma ve vakumlama işlemlerini düzenli olarak yapınız.

4. Lavaboları temiz tutun. Kirli bulaşıkları mutfak lavabosunda bırakmayın ve karıncaların su içebilecekleri şekilde su birikintisi olmasın. Lavabodaki tüm bulaşık, artıklar, kir ve suyu en kısa zamanda temizlemeye çalışın.

İPUÇLARI

 • Eğer ortamda uçan karıncalar varsa muhtemelen yakın bir yede karınca kolonisinin olduğuna işarettir. Uçtukları için kesin yerlerini tespit etmek güçtür ama bazı karıncaların eski kullandıkları yoldan farklı yollar keşfetmeye çalıştıklarını göstermektedir. Eğer uçan karınca kolonideki diğer karıncalardan daha büyükse, yeni seçilmiş bir kraliçe karınca olma ihtimali yüksektir ve kullanacakları yeni patikalar aramaktadır. Kraliçe olanları genellikle diğer işçi karıncalardan 2-3 kat daha büyüktürler, çiftleşme öncesi kanatlara ve büyük bir karın bölgesine sahiptirler.
 • Karıncalar özellikle böceklerin ürettiği tatlı ve şekerli maddeleri sever.
 • Eğer karıncalar çöpte çoğalmışsa, çöpün içinde tutun ve dışarı çıkmalarına izin vermeyin.
 • Web ortamındaki çoğu kaynak karıncaları öldürmek için mısır unu kullanılmasını önermektedir. Bazı siteler bunun işe yaradığını söylerken bazıları ise tek çözümün yuvalarını yok etmek olduğunu söylemektedir.karıncalar nasıl yok edilir
 • Eğer hızlı ve geçici bir çözüm istiyorsanız, Lysol veya Windex gibi çok amaçlı dezenfektan spreylerini kullanarak dakikalar içinde karıncaları zehirleyerek öldürebilirsiniz. Bununla birlikte, nispeten uzun bir temizlik için de hazırlıklı olun. Bu çözüm genellikle görünür yüzeylerde olan karıncalar için etkilidir. Daha kuytu köşelerdekikarıncalar için çok etkili olmaz. Ayrıca koloninin geri kalanı da yine çoğalmaya devam eder.
 • Küçük irmik tanelerini oldukları yere serpebilirsiniz. Yediklerinde şişmelerinde neden olacağı için ölürler.
 • Yaprak bitlerinin tatlı salgılarını taklit eden sıvı karınca yemlerini de kullanabilirsiniz. En iyi sonuçlar için “KM Ant Pro” gibi sıvı karınca yemleri kullanılabilir. Sıvı karınca yemleri ülkelerde farklı isimler altında satılabilir. Her zaman insan için toksisite oranı düşük olanlarını tercih etmeye çalışın.
 • Eski eşyaları değiştirirken veya yerlerini değiştirirken de iyi bir temizlik yaptığınızdan emin olun. Çünkü çoğu zaman gizli saklı köşelerde yuvalanmaktadırlar.
 • Evcil hayvanınız varsa, onların temizliği yaparken ve beslenmelerinden sonra boş yiyecek kutularını ortalıkta falan bırakmamaya özen gösterin.
 • Evin nemli ve karanlık bölgelerine, mobilya kenarlarına karınca tozu dökün. Ancak dikkat etmeniz gereken önemli bir husus; karıncaların ölmesini sağlayan yemi sizin temas edeceğiniz yere dökmediğinizden emin olunuz. Paketlerin üzerindeki talimatlara göre kullanın.
 • Öldürme amaçlı kullandığınız ürünlerin içindeki kimyasal maddelerin size de zarar verebileceğinizi unutmayın. Bu nedenle kullanırken, spreyle sıkarken uzak durmaya ve solumamaya çalışın.
 • Karınca yemlerinin bırakıldığı bölgeler herhangi bir kovucu ürün veya sprey kullanmayınız. Kimyasal spreyleri sıktığınızda karıncalar yemin olduğu yere yaklaşmayacaklardır.
 • Karınca yollarını hızlı ve verimli şekilde temizlemek için tüy bırakmayan bir rulo kullanın.
 • Karıncaları öldürmek için kullanılabilecek doğal bitkisel çözümlere de bakın.
 • Karıncaları öldürmek için çoğunlukla kimyasal spreyler daha etkili bulunmaktadır.
 • Karıncaları çeken, örneğin şakayık gibi bitkileri ortamdan kaldırın veya yaprak bitleri, beyaz sinek ve yabanasması gibi karıncaları çeken sıvılar üreten böceklere karşı da dikkatli olun. Yoğunlaşma ve sızıntılar da dahil olmak üzere, nem kaynaklarını azaltın.
 • Süpürme ve vakumlama işini sık sık yapmaya çalışın. Sayıları az bile olsa karıncaları gördüğünüzde ortamda kalmalarına izin vermeyin, temizleyin.
 • Bazı çalışmalar karanfil kokusunun karıncaları uzaklaştırdığını göstermiştir.

UYARILAR

 • Borik asitten bir çay kaşığından fazla bir miktar kazara yutulursa, iki bardak su içip vakit kaybetmeden acil yardıma ulaşılmalıdır.
 • Borik asit zehirleri sıcak havalarda daha az etkili olabilirler. Bu nedenle bahar aylarında etkisine daha çok güvenilebilir.
 • Evinizin etrafına ve bahçeye nane ekmeniz de karıncalar için caydırıcı olabilir.
 • Karıncalar için kullanacağınız tüm zehirli madde ve kimyasalları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklayınız. Malzemelerin çoğu son derece zehirlidir. Bu nedenle kapalı ve ulaşılması zor bir yerde muhafaza edilmesi gerekir. Her ürünün üzerinde yönergesi vardır, buna göre hareket ediniz ve kullanınız.
 • Borik asit veya boraks ile temasın olumsuz etkileri olabilir. Gözlerde tahriş edici etkisi olabilir. Temas halinde bol su ile yıkayınız ve eğer şikayetleriniz 30 dakikadan fazla sürerse tıbbi yardım almanız gerekecektir.
 • Uygulama esnasında eldiven ve solunum maskesi kullanın. Çünkü bu tür maddeler en iyi ihtimalle tahriş edicidir. En kötü ihtimalle de zehirlidir. Spreyleri kullandığınızda ise koruyucu gözlük kullanmanız önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Koyu Halkalar Nasıl Kapatılır
Kendi El ve Ayak Kreminizi Nasıl Yapabilirsiniz
Üzüm Çekirdeği Ekstresi Prostat Kanseri
Zeytinyağını Nasıl Muhafaza Etmeliyim?
Eldeki Soğan Kokusundan Kurtulmak için
Şeker Bağımlılığını Yenmek İçin 10 Taktik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.