KARPAL TÜNEL SENDROMUKarpal Tünel  Sendromu

El bileğinden geçen median siniri ve bandı el bileğinin kemikleri arasında bulunur. Bu sinir, el parmaklarının hareket kabiliyeti ve his algılamasını sağladığı için oldukça önemlidir. Bu sinirin aşırı baskı ya da zorlama yahut  bileğin sürekli kullanılması ile sinir baskıya uğrar ve hastanın elini rahat kontrol edememesine neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

El bileğinin içerisinde bulunan ve parmakların fiziksel hareketini sağlayabilmesi için dokuz farklı tendonla birleşik olan median siniri karpal tünel ismi verilen bir bölümde yer alır. Fonksiyonu serçe parmak ve yüzük parmağının iç tarafı dışında kalan bütün parmakların fiziksel hareketini gerçekleştirebilmesini sağlamaktır. Median sinirinin karpal tünel içerisinde aşırı aynı fiziksel hareketi tekrarlama esnasında maruz kaldığı basınç nedeniyle bu sendrom görülür.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri 

Karpal tünel sendromu bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi ilk bulgular ve ilerleyen zamanlarda ortaya çıkan bulgular olarak iki farklı gruba ayrılabilmektedir. Genellikle sendrom yeni yeni kendisini belli etmeye başladığı dönemde kişide aşırı yorulma, kendisini sürekli bitkin hissetme ve ilk üç parmakta sürekli karıncalanma hissi görülebilir. Tedavi edilmeyen durumlarda ise bu durum gittikçe ilerleyerek kendisini daha çok belli etmeye başlar. İlk bulgularaKarpal Tünel  Sendromu Belirtleri ilave olarak zamanla şiddetli ağrı ve parmakların ara ara uyuşması gerçekleşebilir. Bu durum bazı kişilerin sosyal ve çalışma hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Çünkü meydana gelen ağrının şiddeti o kadar fazladır ki, kişinin gece uykusundan uyanmasına bile neden olabilmektedir. Çoğunlukla el bileğinin ovulması, sallanması veya hareket ettirilmesi ağrının biraz olsun azalmasına yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yukarıda saydığımız tüm belirtilere rağmen henüz tedavi edilmemiş olan durumlarda ise bir müddet sonra kaslarda erime gerçekleşmeye başlar. Özellikle bu erime baş parmak çevresinde görüleceği için zamanla kişi baş parmağını hareket ettirememeye başlar. Zamanla sinir sıkışmasından dolayı parmaklar hareket edebilme ve hissedebilme özelliğini kaybedebileceğinden dolayı kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir.

Görülme Sıklığı Nedir?

Bayanlarda ve 45-65 yaş arasındaki kişilerde karpal tünel sendromu daha yaygın meydana gelmektedir. Genellikle kesin bu yüzden oldu denilebilecek bir neden bulunamadığı için kesin tanı konamaz. Fakat çoğunlukla daktilo, kalem veya klavye kullanan kişilerin el bilekleri çok uzun süreler aynı pozisyonda kaldığı için, sinir sıkışması meydana gelebileceğinden dolayı bu durum ortaya çıkabilir. Bunun dışında diyabet, obezite, hipotroidi, gut, romatoid artrit ve çeşitli sağlık problemleri neticesinde de meydana gelebilir. Bayanlarda hamilelik zamanında vücut hormonlarının ve sıvılarının değişmesiyle birlikte el bileğinde olması gerekenden fazla miktarda basınç geçici bir dönem olmak şartıyla karpal tünel sendromuna neden olabilmektedir.

Karpal Tünel  Sendromu TedavisiKarpal Tünel Sendromu Tedavisi

Hafif Karpal tünel sendromu tedavisinde B vitamini kompleksi takviyesi yapılır Analjezik etkili ilaçlar verilerek hastadan bileklerini dinlendirmesi istenir. Sendromun yeni kendisini gösterdiği zamanlarda bilek hareketlerinin rahatlaması ve daha kolay gerçekleştirilebilmesi için antiinflamatuar ilaçların kullanılması faydalı olabilmektedir. Bununla birlikte eş zamanlı olarak sinirlerin çevresinde bulunan şişliklerin geçmesini sağlamak amacıyla da steroid enjeksiyonu yöntemine başvurulabilir. İlaç yöntemleri ile tedavi edilemeyen durumlarda veya çok ilerlemiş olan sendromlarda ameliyat yöntemi kaçınılmazdır.

Daha ağır karpal tünel sendromunda ise cerrahi müdahale ile sinir üzerinde baskı yapan lifler kesilir ve sinirin rahatlaması sağlanır sinir kendini kısa sürede toparlayarak eski halini alır. Operasyon yapıldıktan sonra el bileğinin eski işlevselliğine kavuşması biraz zaman alabilir. Ameliyattan sonraki 30 günlük süreçte sinirin düzeltilmesine rağmen orada meydana gelebilecek şişlikler neticesinde tekrar basınç olacağı için aynı belirtiler kendisini gösterebilir. Fakat bu belirtiler kendiliğinden zamanla geçeceğinden tedirgin olmaya gerek yoktur. Tamamen iyileşme ise ameliyat gerçekleştikten sonra 3 ile 6 ay arasında değişmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    kadriye çelik

    merhaba eşim 61 yaşında yatağa yattığı zaman sağ elinin orta parmağıyla yüzük parmağı sürekli uyuşuyor sebebini öğrenebilirmiyim teşekkürler

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mide
Ruh Sağlığının Korunması
Ayak şişmesi
RNA
Ayak Bileği Burkulması
Bilek Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.