KARPUZ KADAR ÇEKİRDEĞİ DE FAYDALI
Serinletici özelliği ile bilinen karpuz bu yönünün dışında başka faydalara da sahip. Kolay bulunabilen, ucuz ve enfes bir karpuz, vücudu temizleyip sıhhat vericidir. Yüksek miktarda lif, B ve C vitaminleri bakımından zengin olan karpuzu aç iken yemek daha faydalı. Yemeğin üstüne yenmesinin hazımsızlık doğuracağı konusunda uzmanlar uyarıyor. Tatlı olan kırmızı kısmının yenmesinden ziyade beyaz kısmı daha faydalı.
Karpuzun kendisi kadar çekirdeği de şifa verici özelliklerle donatılmıştır. Yurdumuzun özellikle Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin gibi şehirlerinde sıkça, tuz ile kavrularak, bilinen ayçekirdeği yada kabak çekirdeği gibi tüketilmektedir. Şayet bu şehirlere uzak yada bulunduğunuz şehirde yok ise kendiniz evde hazırlayabilir yada karpuzla birlikte çekirdeklerini de yemek sureti ile istifade edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Uzmanlar karpuzun çekirdeğinden maksimum oranda faydalabilmek için mutlaka çiğnenmesi gerektiğini belirtiyor. Sadece yutulması durumunda umduğunuz sonucu elde edilemiyor. Çünkü, karpuz çekirdeği insan vücudunda sindirilebilme özelliğinde değildir.

KARPUZ ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?
Yediğiniz karpuzun faydalarını artırmak sizin elinizde. Uzmanlar, alışılagelmemiş olan karpuz çekirdeğinin yenmesinin uygun bir davranış olmadığını belirtiyor. Karpuz çekirdeğindeki etken madde olan ‘cucurbocitrin’ özellikle yüksek tansiyon şikayeti olan hastalar için birebir. Buna ilave olarak iyi bir idrar sökücüdür, idrarı ve yollarını temizler. Tüm bu özellikleri sayesinde böbrek işlevlerini düzenler.

Sponsorlu Bağlantılar

Karpuz çekirdeğinin ilginç bir diğer özelliği de şudur. Günümüzde, atılan karpuz çekideklerinin (yağının) işlenmesi sonucu biodizel olarak yakıt üretilebilmekte ve dizel araçlarda normal motorinden farkı olmaksınızın yararlanılabilmektedir.

UYARI!!: Karpuz çekirdeği aşırı bir şekilde ve bütün olarak tüketilmemelidir. Faydalanmak için mutlaka dişlerle ezilerek tüketilmelidir. Bütün olarak yutulması nadir de olsa, apandist organını tıkayarak iltihaplanmasına yol açabiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    yunus

    Teşekkürler çok iyi bir site ve bize çok yardımcı oldu.Artık hep karpuzu çekirdeğinle yiyoruz:);););)

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yavşan
Çörekotu Kapsülü
Ihlamur
Deve Dikeni Kapsülü
Akciğer Enfeksiyonu
Dalak Temizleyen Şifalı Bitkiler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.