KAŞ ARASI ÇİZGİLER KIRIŞIKLIKLAR

Kırışıklıklar, cildinizin gençliğini parlaklığını kaybettiğinin göstergesi olan bir durumdur. parlaklık kaybediyor bir göstergesidir. Cildinizdeki kolajen ve elastin liflerin zayıflaması yada azalması sırasında cilt yaşlanmaya başlar. Bunun en büyük nedeni doğal süreç olan cildin yaşlanması ve diğer bir çok faktör de buna neden olabilir. Ancak, yıllar içinde, tekrarlanan yüz hareketleri de sonunda ağız çevresinde, alında, kaşlar arasında ve göz çevresinde ince çizgiler ve kırışıklıklara neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KIRIŞIKLIKLARIN NEDENLERİ

Doğal yaşlanma süreci ilk olarak vücudunuzdaki en büyük organı –deri- üzerinde görünür bir zarar alır. Cildinizdeki bu değişikliklerin çoğu kaçınılmazdır ama çevresel bazı faktörler bu kırışıklıkların ortaya çıkmasını hızlandırabilir. Bu faktörlerin birincil nedeni arasında güneşten gelen ultraviyole ışınlarıdır. Bunu yerçekimi, sigara ve hatta geceleri yastıkta uyuma şekliniz dahi bunun nedenleri arasında yer alır. Kırışıklıkların daha az belirgin bir nedeni ise yaptığınız tekrarlanan yüz ifadeleridir.

Dudak Çevresi Kırışıkları Nasıl Giderilir?

Sponsorlu Bağlantılar

YÜZ İFADE HATLARI

Gülümsediğiniz, kaşlarınızı çattığınız, gözlerinizi kısarak baktığınız, sert sert baktığınız zaman cildinizin altında oluk yada çizgi oluşmasına yol açan yüz kasları gerilmektedir. Cilt yaşlandıkça, kaslardaki elastikiyet kaybolur ve gençlikte olduğu gibi cildinizin eski halini alması zorlaşır ve eksik kalır. Zamanla, ifade çizgileri adı verilen kırışıklıklar belirmeye ve kalıcı hal almaya başlar, sonunda bunlar yüzünüzün kalıcı bir parçası haline gelir. Sigara içiminde yapılan aynı hareketler her zaman aynı yüz kaslarının tekrarlanmasına neden olur. Sigara içimi aynı zamanda cilt elastikiyetinin kaybedilmesinde de çok önemli bir etkendir. Birçok kasın bulunduğu yüz bölgesinde böyle tekrarlanan ifade yüz hareketlerinin yapılması özellikle alın ve ağız bölgesinde görünür çizgilerin oluşmasına yol açacaktır.

Ev Yapımı Anti-Aging Yüz Maskesi

TEDAVİLER

Nemlendiriciler kaş çatma ile oluşan çizgileri ve kırışıklıkları gidermez ama bunlar cildinizi nemlendirerek kırışıklıkların daha az belirgin görünmesini ve dolgunlaşmasını sağlar. Retinol, alfa hidroksi asit ve salisilik asit gibi bazı katkı maddelerini içeren cilt bakım ürünleri ciddiyetle kullanıldığında yüz kırışıklıkları üzerinde küçük bir etkiye sahip olabilir.

Ayrıca botoks olarak bilinen botulinum enjeksiyonları, doktorunuzun geçici olarak önerebileceği kozmetik tedavilerdir. Botoks kaş arasından burun köprüsüne kadar birçok kırışıklık ve ince çizgilerin giderilmesi ve düzeltilmesini sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra yüzün diğer bölgelerinde de kullanılabilir, ancak botoks özellikle gözlerinizin arasındaki kırışıklıkları tedavi etmek için ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmıştır. Botoks kas içine enjekte edildiğinde kas sinir arasındaki sinyal iletimini bloke eder ve alnınıza daha rahat ve pürüzsüz bir görünüm verir. Botox enjeksiyonlarının etkileri 3-4 ay civarında sürer ve süre dolduğunda başka bir enjeksiyon gereklidir. Botoksun yeterli olmadığı durumlarda dolgu maddeleri kullanılabilir.

Dudak Üstü Kırışıkları Nasıl Giderilir?

BUNLARDAN KAÇININ!

  • • Tekrarlayan yüz hareketlerinden kaçının.
  • • Kaşlarınızı çok fazla ortaya yada iç tarafa doğru (kızgın ifade yada güneşten korunma amaçlı) sıklıkla çekmekten kaçının.
  • • Brozlaşma olsa dahi güneşten korunun.
  • • Eğer sigara içiyorsanız, bunu bırakınız.

Cildi Genç Tutmak İçin 9 İpucu

BUNLARI YAPIN! 

• Bunun için çeşitli kremler kullanılabilir yada botoks yaptırılabilir. Botoks harika sonuçlar verebilir. Buna ilaveten hücrelerin korumasına yönelik kremler ve güneş koruyucu faktörlerin (krem yada gözlük) alışkanlık haline getirilmesi gerekir.

• Bunun dışında kırışıklıkların tedavisinde ve kırışıklıkların azaltılmasında lazer ile cilt gençleştirme, kimyasal peeling, dermabrazyon ve reçeteli topikaller kullanılabilir.

• Dışarıya çıkmadan önce en az 30 faktörlü bir güneş koruyucu krem kullanın.

 Alın Kırışıklıklarından Kurtulmak İçin 7 Öneri

• Meyve, sebze, tam tahıllar ve yağsız protein açısından zengin bir diyet seçerek cildinize yardımcı olun.

• Parmaklarınızla yan tarafa doğru kaşlarınızı çektirerek ve hafif de bastırarak sıvazlanırsa çizgi yada kırışıklıklarınızı azaltabilirsiniz. Basit ve etkili bir egzersizdir.

• Parmaklarınızla yukarı doğru kaşlarınızı alnınıza doğru hareket ettirerek masaj yaparak da kaş arası çizgilerden uzaklaşmanız mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cilt Güzelliği İçin Parlak Fikirler
Sudan Etkilenmeyen Makyaj
Bunları Yapanlar Güzelleşiyor
Kaş Arası Çizgiler Kırışıklıklar
Arko Nemlendirici Krem Mavi Anemon Çiçeği
ELLERİN BAŞKENTİ TIRNAKLAR VE BAKIMI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.