KAŞ DÖKÜLMESİ, NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ
Kıl, çoğu insan için başlı başına bir problem olmuştur. Kimisi çok yoğunluktan, kimisi dökülmesinden kimisi de zayıflamasından şikayetçi. Ama bunların hepsi ya saç ile ilgili, ya erkekler arasında vücudun aşırı kıllanması ile ilgili yada bayanlarda yüzde çıkan tüylenmeler ile ilgili.

Kaşlar konusunda da aynı şeyi söyleyebiliriz. Birtakım insanlar kaşlarının fazla kıllı olmasından şikayetçi, bazıları ise kaşlarının dökülmesinden. Kaşların fazla kıllı olmasının belki bir önlemi var ama kaş dökülmesine karşı sanki insanın eli kolu biraz daha bağlı.

Sponsorlu Bağlantılar

KAŞLARIM NEDEN DÖKÜLÜYOR OLABİLİR?

Kaşlar tamamen dökülebilir yada bir bölgede dökülmeler oluşabilir. Sıklıkla kaş dökülmelerine kadınlarda rastlanmaktadır. Bunun nedeni ise işin mutfağında olmayan kişilere kalıcı makyaj yaptırmak. Bir diğer neden ise kontür yaptırmak.

Bunun dışında önemli bir faktör de stres. Hayatın her alanında karşımıza çıkan stres genel sağlık açısından olduğu gibi kaşlar açısından da risk grubunu oluşturuyor. Stres kaynaklı dökülmeler kalıcı yada geçici olabilir. Strese bağlı olarak alopesi areta denilen ve bağışıklık sisteminin zayıflığına bağlı olarak hastalık sakal, saç ve kaşlarda geçici dökülmelere neden olabilir.

Ek olarak küçükken geçirilen laserasyonlar kaşların kalıcı dökülmelerine neden olabilir. Çünkü böyle bir durumda kaşların kökleri zarar görmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kaşların sürekli ovuşturulması sonucu yapılan travmalar kaş kayıplarına yol açabiliyor. Bunların dışında kaş dökülmelerine;

  • Troid rahatsızlıkları
  • Hormon seviyesinde değişiklik
  • Genetik öykü yada ailede böyle bir durumun varlığı (Bu durum özellikle 30’lu yaşlardan sonra artmaya başlar. Bu durumdaki kişilerde kaşlar, özellikle uçlardan başlayarak seyrelir. )
  • Yaralanma ve yanma
  • Enfeksiyonlar yada geçirilen ağır hastalıklar
  • Trikomania (kişinin dalgın bir şekilde farkında olmadan kaşları ile oynayarak yolması) neden olabilir.

KAŞ DÖKÜLMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Kaş dökülmesinin (madarozis) tedavisini doğal ve tıbbi olmak üzere iki basamakta inceleyebiliriz. Tedavi sabır isteyen bir süreç ister.

DOĞAL TEDAVİ: Doğal zeytin yağı ve badem yağı doğal süreçte kullanılabilecek iki önemli yağdır. Masaj yapılması şeklinde kullanılır. Kullanırken kaşlarınızı hırpalamadan yumuşak dokunuşlarla yapmaya özen göstermelisiniz. Kulak çubuğu ile muamele edebilirsiniz. Diğer bir metot ise aynı zamanda saçkıran tedavisinde halk arasında kullanılan sarımsaktır. Acı verici ama bir o kadar da etkili bir yöntemdir.

TIBBİ TEDAVİ: Genelde tamamen dökülen kaşlar için uygulanır. Kaş ekimini esas alır. Bu tedavi kesin ve net bir çözümdür. Doğala nazaran maliyetlidir.

Yine, kaş köklerini uyarmaları açısından kortizon türü ilaçlar da doktor kontrolünde enjeksiyon ile uygulanabilir. Bu tip ilaç tedavisini esas alan çeşitli uygulamalar da kullanılabilmektedir. Hangisinin en doğru olduğuna siz ve doktorunuz birlikte karar vereceksiniz.

Şayet troid kaynaklı bir rahatsızlıktan ötürü kaşlarınız dökülmüş ise hastalığın tedavi edilmesi kaşlarınızı geri getirebilir.

Kaşlardaki incelmeler ve dökülmeler zehirli guatr hastalığında da meydana geldiğinden bu hastalığın tedavisini aramanızda yarar var.

SONUÇ OLARAK:
Tedavi ararken, doğru tedavi çoğu zaman deneme yanılma ile belirlenir. Zaman isteyen bir süreçtir. Doğal ve tıbbi tedavinin sonuçları kişiden kişiye değişebilir. Bir metot ile alınan sonuç, siz de yararlı olmayabilir. Umudunuzu kaybetmeden denemeye devam etmeli ve sabırlı olmalısınız. Stresten uzak durmalısınız. En kesin tedavi sadece kaş ekimidir. Genetik kaynaklı olanlarda ise bakıma önem vermelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR…TIKLAYINIZ!!!!

SAÇ DÖKÜLMESİ (ÖNLEMENİN YOLLARI NELERDİR?)

SAKAL DÖKÜLMESİ

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİNİN 5 ORTAK NEDENİ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Burun Ameliyatı
Deri Soyulması
Lazer-Epilasyon Öncesi Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Tırnak Bakımı
Lazer Epilasyon Fiyatlandırması
ERKEKLER İÇİN ÖZEL YÜZ MASKESİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.