KAS GEVŞETİCİLER

Farklı koşullarda doktorunuz size kas gevşeticiler reçete edebilir. Kas gevşeticilerin farklı türleri vardır ve bunların nasıl kullanılabileceğini anlamak, doktorunuzun sizin için en uygun seçeneğin ne olduğunu belirlemesine yardımcı olacaktır.

İskelet kası için kullanılan kas gevşeticiler, vücutta kasılmış olan herhangi bir çizgili kasın gevşemesine ve dinlemesine yardımcı olur. Entübasyonu (boğaz gibi çeşitli organlara tüp salınması) kolaylaştırmak için kullanılan anesteziler gibi cerrahi operasyonlarda kullanılan çok çeşitli ilaç türleri bulunduğu kabul edilmektedir. Aşağıda yaygın olarak kullanılan 8 tür farklı kas gevşetici listelenmiştir ve bunların bazıları reçetesiz yada bazıları reçeteli olarak alınabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

1- BACLOFEN

Baklofen kas kramp ve spazmları tedavisi ve zaman zamanda omurilik yaralanması veya multipl skleroz gibi durumları yönetmek için reçete edilir.

Nasıl alınır?

Ağızdan su ile yutularak kullanılır. Ya etiketinde belirtildiği gibi yada doktorunuzun önerdiği şekilde kullanılır. Çocukların bu ilacı kullanması durumunda özel bakım gerekebilir.

Etkileşimleri Nelerdir?

Alkol, ağrı kesici ilaç, fenobarbital ve antihistaminikler ile etkileşim olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önlemler

Baklofen diyabet hastalarını olumsuz etkileyerek kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Ayrıca özellikle değişen dozlarda baş dönmesine neden olabilir. Negatif bir etkiye yol açtığında ilaç alımını durdurun. Doktorunuz bu durumda ilaç düşürerek dozunu ayarlayabilir.

Yan etkileri

Halüsinasyonlar, göğüs ağrısı, nöbet, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar, ürtiker, deri döküntüsü ve dil, dudak ve yüz şişmesi görülebilir.

2- CARİSOPRODOL (Soma)

Carisoprodol, burkulma veya incinme gibi kas yaralanmalarında ağrıyı ve sertliği tedavi etmek amacı ile uygulanan kas gevşeticidir.

Nasıl alınır?

İlaç ağız yolu ile alınmaktadır ancak mide rahatsızlıklarına yol açtığı durumlarda gıdalar ile birlikte de alınabilir. İlaç doğrudan doktorunuzun talimatlarına göre kullanılır. 12 yaş altındaki çocuklara Carisoprodol verilmemelidir.

Etkileşimler Nelerdir?

Alkol, depresyon ilacı, ağrı kesici, uyku ilaçları, antihistaminikler ile etkileşime girebilir.

Önlemler

Bu ilaç özellikle büyük dozlarda, baş dönmesine neden olacaktır. Carisoprodol kullandıktan 1-3 hafta sonra iyileşme görülmezse bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.

Eğer karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığı varsa doktorunuza söyleyin , ya da emzirmenin hamile iseniz .

Yan etkileri

Bulantı, kusma ve baş ağrısı.

3- KLORZOKSAZON (PARAARAMİD)

Chlorzoxazone, spazmları ve sertlik için reçete edilen ilaçtır. Bazı durumlarda bu ilaç başka amaçlar için reçete edilir ancak bu bilgi için doktorunuza danışınız.

Nasıl alınır?

Bir bardak su ile ağızdan kullanılır. Ayrıca mide sorunlarına yol açtığı durumlarda süt yada diğer gıdalar ile alınabilir.

Etkileşimleri Nelerdir?

Alkol, antihistaminler, barbitüratlar, benzodiazepinler, başka kas gevşeticiler, phenothizinler ile etkileşime girebilir.

Önlemler

Bu ilaç baş dönmesine neden olabilir. Bu ilacın sizi nasıl etkilediğini öğrenene kadar ağır makinelerde çalışmayın. Yaşlı hastalar özellikle dengelerini kaybetmemeleri açısından daha da dikkatli olmalıdırlar.

Yan etkileri

Koyu kahverengi idrar, ateş, uyuma güçlüğü, bulantı, halsizlik, yorgunluk, mide ağrısı, deri ve gözlerde sararma ve alerjik reaksiyonlar.

4- CYCLOBENZAPRİNE (FLEXERİL)

Flexeril spazmlar, sertlik ve ağrıyı gidermek için kullanılan bir kas gevşeticidir.

Nasıl alınır?

İlaç ağız yolu ile alınmaktadır ancak mide rahatsızlıklarına yol açtığı durumlarda gıdalar ile birlikte de alınabilir. Düzenli aralıklarla doz almalısınız.

Etkileşimler

Flekainid, sisaprid, droperidol, levomethadyl, pimozid, sertindol, alkol, octerotide, tramadol, palonosetron.

Önlemler Nelerdir?

İlaç baş dönmesi ve uyuşukluğa neden olabilir, bu nedenle makine kullanırken yada ayakta olduğunuz durumlarda kullanırken dikkatli olunmalıdır. Bu ilaç ağız kuruluğuna neden olduğu için bol su yada şekersiz sakız ile birlikte emilerek alınmalıdır.

Yan etkileri

Alerjik reaksiyonlar, halüsinasyonlar, kusma, nöbet, göğüs ağrısı ve hızlı kalp atışı.

5. DİAZEPAM (VALİUM)

Diazepam nöbetler, alkolün bırakılması, anksiyete ve sinirlilik tedavisi ve kas gevşetici olarak kullanılan benzodiazepin ilaçtır.

Nasıl alınır?

Bir bardak su ile ağızdan kullanılır. Ayrıca mide sorunlarına yol açtığı durumlarda diğer gıdalar ile alınabilir. Doz sizin kullanmanız gereken kadar olmalı, doz değiştirilmemelidir, daha sık kullanılmamalıdır. Düzenli aralıklar ile alınmalıdır, böylece yan etkileri olabildiğince azaltabilirsiniz.

Etkileşimler

Simetidin, anksiyete ilaçları, greyfurt suyu, rifampin, depresyon ilaçları ve uyku problemleri için kullanılan ilaçlar.

Önlemler

İlaç, bağımlılık yapabilir. Eğer uzun süre kullanılacak ise doktorunuz ile konuşulmalıdır. Kullanım süresince baş dönmesi, uyuşukluk görülebilir. Alerji, öksürük yada soğuk algınlığı ilaçları kullanıyorsanız bu ilaçları kullanmadan önce doktorunuz ile konuşmalısınız.

Yan etkileri

Alışılmadık derecede güçsüzlük, denge sağlamada zorluk, huzursuzluk, bulantı, ağız akması, ruh hali değişiklikleri, kas krampları, duygu değişimleri ve alerjik reaksiyonlardır.

6- METAZALONE (SKELAXİN)

Metazalone yaralanmadan kaynaklanan kas ağrısı ve sertliğin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Nasıl alınır?

İlacı prospektüsünde belirtildiği gibi bol su ile yutunuz. Çocukların kullanmaları durumunda, doktorunuza danışın ve talimatlarına uyunuz.

Etkileşimler

Alkol, depresyon ilacı, diğer ağrı kesici ilaçlar, fenobarbital.

Önlemler

Doz değiştirildiğinde baş dönmesine neden olabilir. Yaralanmaları önlemek için operatör kullandığınız zaman yada ayakta durmanız gereken durumlarda dikkatli olunuz. Ayrıca emziren yada gebelik durumu da söz konusuysa bunu doktorunuza bildiriniz.

Yan etkileri

Deri döküntüsü, solunum güçlüğü, olağandışı yorgunluk, kusma, deri veya gözlerin sararması, dil, yüz ve dudaklarda şişme.

7- METOKARBAMOL (ROBAXİN)

Methocarbamol, kas yaralanmasının neden olduğu ağrı ve sertliği tedavi etmek için kullanılır.

Nasıl alınır?

Düzenli aralıklarla ve bol su ile alınmalıdır. Çocuklar için uygun doz hakkında doktorunuz ile konuşun.

Etkileşimler

Kolinesterazı, ambenoniyum, Piridostigmin gibi herhangi bir ilaç uyuşukluğa neden olabilir.

Önlemler

Bu ilaç uyuşukluğa neden olur. Alkolden kaçının ve ilacın sizi nasıl etkilediğini öğrenene kadar dikkatli olun.

Yan etkileri

Alerjik reaksiyonlar, bulantı, kusma, bulanık görme, görme değişiklikleri, bayılma nöbetleri, konfüzyon.

8- ORPHENADRİNE (NORFLEX)

Orfenadrin kas sertliği, spazmları ve ağrıyı tedavi etmek için kullanılır.

Nasıl alınır?

Bol su alınır. Çocuklar ve 65 yaşın üzerindeki hastalar olumsuz reaksiyonların önlenmesi açısından daha küçük dozlarda kullanmaları gerekebilir.

Etkileşimler

Antihistaminikler, alkol, barbitüratlar, siklobenzaprin, diğer ağrı kesici ilaçlar.

Önlemler

İlaç ağızda kuruluğa neden olabilmektedir, bu nedenle belirtileri giderebilmek bol su ile içiniz. Ayrıca göz kuruluğuna da neden olabildiğinden yağlayıcı damlalar uygulamanız gerekebilir. Orfenadrin baş dönmesine neden olur, bu nedenle sizi tehlikeye atabilecek durumlarda ve ilacın sizi etkilediğini bilinceye kadar dikkatli olun.

Yan Etkileri Nelerdir?

Alerjik reaksiyonlar, solunum güçlüğü, görme değişiklikleri, halüsinasyonlar, çarpıntı, baş dönmesi, bayılma nöbetleri, kusma.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Antidepresan İlaçlar Kilo Aldırır mı?
Yasmin Doğum Kontrol Hapı
Arveles 25 Mg 20 Film Tablet
Purinol Efervesan AntiBiyotik Kullanımı Bilgileri
AUGMENTİN BID 400 57 100 ML ŞURUP ORAL SÜSPANSİYON
APRANAX FORT 550 Mg
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.