KAS İYİLEŞMESİNE YARDIMCI BESİNLERKas İyileşmesine Yardımcı Besinler

Kaslar normalde olması gerektiği gibi egzersiz yapılmadığı taktirde yani aşırıya kaçıldığında ağrı hissedilmesi gayet normaldir. Bu durum genellikle kaslarda meydana gelen hasar ve kas hücrelerinde biriken doğal atık ürünlerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Fiziksel aktivite öncesi ve sonrası doğru gıdaların yenmesi kasların daha hızlı iyileşmesine, ağrı ve acıyı ve hatta ilk etapta kas hasarına karşı korumaya yardımcı olur. Aşağıda kasların iyileşmesine katkıda bulunabilecek gıdalar yer almaktadır. Bunlara ağırlık vererek kas yaraları daha hızlı iyileştirilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

PROTEİNLER-  KAS ONARIMI

Protein açısından zengin besinler kişiye amino asit kaynağı sağlar. Amino asitler ise kas ve diğer vücut dokularının günlük diyetinizde yeteri kadar protein alımına dikkat ederek vücudunuzun onarılmasına yardımcı olabilir – özellikle de kas yaralanmaları varsa -ve yeni hücrelerin oluşumuna katkıda bulunabilirsiniz. Harvard Halk Sağlığı Okulu; yetişkin kadınlar için 46 gram ve erkekler için 56 gram ortalama günlük protein alımını önermektedir. Eğer ağır egzersiz yapıyorsanız bu oranı 2-3 katına çıkarabilirsiniz. Protein kaynakları arasında yağsız pişirilmiş et, tavuk ya da balık, yumurta, peynir, pişmiş kuru fasulye gibi et ve et ürünleri yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KİRAZ SUYU KASLARIN İYİLEŞMESİNE YARDIM OLABİLİR

Yaban mersini ve kiraz gibi besinler kaslar üzerinde koruyucu ve iyileştirici etkisi olabilir. 2006 yılında Spor yılında Hekimliği Dergisi’ nde yapılan bir araştırmaya göre sekiz gün boyunca vişne suyu içen kişilerde egzersiz nedeni ile meydana kas hasarlarında iyileşme görüldüğü tespit edilmiştir. Bu etki büyük olasılıkla bu gıdalarda yer alan bileşiklerin antioksidan ve antienflamatuar etkilerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Satın alınan ürünler değil evde kendiniz hazırladıklarınızı tercih ediniz.Kas Yaralanmalarına İyi Gelen Besinler

KARBONHİDRATLAR İLE ENERJİ SAĞLAYIN

Karbonhidratlar vücudunuzun yakıtın ana kaynağıdır ve kas yaralanmalarının onarılması ve proteinin üretilmesi için gereken enerjisi sağlarlar. Karbonhidratlar ağır egzersizler sonrasında kas bozulmasını en aza indirir. Karbonhidratlar enerji için önemli olmalarının yanı sıra egzersiz öncesi ve sonrası kasların daha sağlıklı tutulması için önemlidir. Bu kapsamda özellikle tam tahıllı gıdalar, tam tahıllı ekmek ve makarna, esmer pirinç, baklagiller, fındık ve çiğ sebze gibi besinleri seçin.

VİTAMİNLER

A vitamini kas iyileşmesi ve doku onarımı için gerekli olan bir vitamindir. Erkeklerin günlük ortalama 900 UI ve kadınların ise 700 IU A vitamini almaları gerekmektedir. Benzer şekilde C vitamini ise yeni hücrelerin oluşumuna olanak sağlayarak kolajen üretimi için gerekli olan bir vitamindir. Yaralanmış kas ve tendonların iyileşmesine ilaveten diğer doku ve kemiklerin de dayanıklılığının artırılmasında önemlidir.

MİNERALLER

Çeşitli mineraller kas iyileşmesine katkıda bulunabilir. Demir bunlardan bir tanesidir. Hem oksijenin hücrelere taşınması ve karbondioksitin uzaklaştırılmasında önemli görevi vardır. Bu mineral özellikle kas sağlığında önemli rol oynayan miyoglobin üretiminde önemlidir. Erkeklerin günlük 8 mg ve kadınların ise günlük 15 mg almaları önerilmektedir. Bir diğer önemli mineral ise magnezyumdur. Magnezyum vücudun protein kullanımına yardımcı olur. Kasların tonusunun korunması yani kasılma ve gevşemenin sağlanmasında önemli bir mineraldir. Erkeklerin en az 400 mg ve kadınların ise en az 310 mg günlük bazda tüketmeleri önerilmektedir. Diğer yandan kalsiyum da magnezyum ile birlikte çalışarak kasların gevşemesinde önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dalağın Görevleri Ne İşe Yarar
Terleme Tedavisi
Dışkıda Sümüksü Sıvı (Mukus) Nedenleri
Lenf bezlerinin normal boyutları
Boyun Tutulması
Ayağım Kokuyor Ne Yapabilirim?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.