KAS KRAMPLARI
Bir yada daha fazla kaslarınızın ani ve istemsiz bir şekilde kasılmasına KRAMP adı verilmektedir.

Geceleri uyanıyorsanız yada yapacağınız işe aniden engelleniyorsa bunun nedeninin kas krampları olduğunu bilmelisiniz. Kas krampları sizde dayanılmaz ağrılara neden olabilir. Genellikle zararsız olan kas krampları, etkilenmiş kaslarınızın kullanımını sınırlar ve geçici bir süre devre dışı kalmasına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle sıcak havalarda uzun süreli yapılan egzersiz veya fiziksel işler, kas kramplarına neden olabilir. Bazı ilaçlar ve bazı tıbbi durumlar da kas kramplarına neden olabilir.

Genellikle kişisel bakım önlemleri ile evde kas krampları tedavi edebilir.

KAS KRAMPLARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kas kramplarının belirti ve işaretleri aşağıdaki gibidir;

  • Genellikle bacaklarda ani ve keskin kas ağrısı (spazm, kasılma),
  • Deri altındaki kas dokusunun yumru haline gelmesi yada hissedilmesi 

NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİSİNİZ?
Kas krampları genellikle kendi kendilerine kaybolur ve nadiren de tıbbi bakım gerektirecek kadar ciddidir. Ancak, aşağıdaki koşullara sahipseniz doktorunuza görünmenizde yarar var;

Sponsorlu Bağlantılar

  • Ciddi rahatsızlık
  • Sık sık meydana gelmesi
  • Kendi çabalarınız ile iyileşmeyen kas krampları
  • Yorucu egzersiz gibi bariz bir neden ile ilişkili olmayan kas krampları doktor tarafından değerlendirilmelidir. 

KAS KRAMPLARININ NEDENLERİ NELERDİR?
Bir kasın aşırı kullanımı, dehidrasyon, kas gerginliği ya da sadece uzun bir süre için zaman aynı konumda tutulması kasta kramp meydana gelmesine neden olabilir.

Sıcak havalarda spor yapan sporcuların vücudu susuz ve yorgun kalabilir. Susuz kalan vücutta ise kas kramplarının gelişme olasılığı artar. Kas kramplarının diğer bir yaygın türü ise Nokturnal Kramplarıdır. Bu tür kramplar, uyku sırasında ayak parmakları veya baldır kaslarını etkileyerek meydana gelir. Ancak, bir çok durumda, bir kas krampının kesin nedeni bilinmemektedir.

Her ne kadar çoğu kas krampları zararsız olsa da, bazıları ciddi olup altta yatan bir tıbbi durum ile ilişkili olabilir:

  • Yetersiz kan akımı. Egzersiz yaparken (ekstremitelerde damar sertliği) bacaklarınıza kan taşıyan arterlerin daralması bacaklarda ve ayaklarda kramp şeklinde ağrı üretebilir. Çoğu durumda bu tür kramplar egzersizin durdurulması sonrasında kısa bir sürede kaybolur. 
  • Sinir sıkışması. Omurgadaki (lomber stenoz) sinirlerin sıkıştırılması yada sıkışması bacaklarda kramp gibi ağrılara neden olabilir. Ağrı genellikle uzun süre yürüdüğünüzde kötüleşir. Biraz bükük pozisyonda yürüme – örneğin, alışveriş sepeti önünüzde iterek yürüme gibi – bu şekildeki belirtileri artırabilir.
  • Mineral tükenmesi.Beslenmenizde çok az miktarda potasyum, kalsiyum ya da magnezyum alınması bacak kramplarına katkıda bulunabilir. Yüksek tansiyon hastalığının çözümü için reçete edilen bazı idrar söktürücü ilaçlar potasyum kaybına neden olabilir.Kas krampları ayrıca bazı koşulların bir parçası olarak da ortaya çıkabilir. Örnek olarak sinir, böbrek, tiroit veya hormon bozuklukları, diyabet, hipoglisemi ve anemi verilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diz Kapağı Ağrısı Nedenleri
Evde Arka Kol Kasları Nasıl Yapılır
Diz Egzersizleri
Hangi Yaşta Hangi Spor Yapılır?
Kıkırdak Yırtılması
Spor Yapmanın Faydaları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.