TEDAVİ VE İLAÇLAR
Genellikle kendi kendine bakım ve dikkatli bir yaşam şekli ile kas krampları tedavi edebilir. Doktorunuz size kas krampları oluşma olasılığını azaltan germe egzersizleri önerebilir. Bir de kas krampları nedenlerini öğrenin ve günlük olarak yeterli sıvı alımına dikkat edin ve susuz kalmayın.
Sizin uykunuzdan uyandıracak kadar etkili olan ve tekrarlayan kramplarınız varsa doktorunuz kaslarınızı dinlendirmek için bir ilaç reçete edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

ALTERNATİF TIP
B vitamini kompleksi takviyeleri almak bacak kramplarınızı yönetmenize yardımcı olabilir. Ancak, bu faydayı onaylamak için daha fazla araştırmaya gereksinim vardır.

Her durumda yeni bir besin takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz size, aldığınız ürünün riskleri ve faydaları anlamak, ayrıca mevcut ilaçlar ile olası etkileşimleri konusunda sizi uyarır ve sizin için doğru bir başlangıç dozunun sağlanmasına yardımcı olabilir.

KAS KRAMPLARINDA YAŞAM TARZI VE EV İLAÇLARI
Eğer kaslarınızda kramp varsa, aşağıdaki eylemler sizi rahatlatmaya yardımcı olabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

Germe ve masaj. Sıkışık kası gerin ve yavaşça ovalayın. Bu, rahatlamanıza yardımcı olur. Baldırda meydana gelen kramp için ağırlığınızı kramplı bacağınızın üzerine bindirin ve dizinizi biraz bükün. Eğer ayakta durmayı başaramıyorsanız, düz bir konumda iken etkilenen ayağınız üstte olacak şekilde durarak bacağınızı başınıza doğru çekin. Bu aynı zamanda bir arka uyluk (hamstring) kramplarını hafifletmek yardımcı olacaktır. Bir ön uyluk (kuadriseps) kramp için bir sandalye kullanın.

Soğuk veya sıcak uygulayınız. Gergin kasları dinlendirmek için soğuk paketi kullanabilirsiniz. Eğer ağrı veya hassasiyet varsa daha sıcak bir havlu ya da ısıtma yastığı kullanın ya da sıcak bir banyo almak.

KAS KRAMPLARI NASIL ÖNLENİR
Aşağıdaki adımlar kas kramplarını önlemeye yardımcı ipuçlarıdır;

  • Dehidratasyondan kaçının. Her gün bol miktarda sıvı tüketin. Alınabilecek tam miktar sizin cinsiyet, aktivite düzeyiniz, ne yediğiniz, hava durumu, sağlık, yaşınız ve herhangi bir ilaç kullanımınıza bağlı olarak değişebilir. Sıvılar ayrıca kasların kasılmasına yardımcı olur, dinlenmesini sağlar ve kas hücrelerinin ihtiyacı olan suyu karşılar. Etkinlik sırasında yada spor yaparken düzenli aralıklarla sıvı tüketin. Egzersiz sonunda soda yada mineral almayı unutmayın.
  • Kaslarınızı gerin. Uzun bir süre herhangi bir kasınızı kullanacaksanız egzersiz öncesi ve sonrası kaslarını gerin. Geceleri oluşan bacak kramplarına sahipseniz yada böyle bir eğiliminiz varsa yatmadan önce germe hareketleri yapınız. Yatmadan önce yapacağınız birkaç dakikalık sabit bisiklet sürme gibi hafif bir egzersiz de uyurken meydana gelebilecek kas kramplarını önlemeye yardımcı olabilir. (DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN KRAMPLARDA İLK YARDIM….TIKLAYINIZ!!!!)

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ağız Kızarıklığı Neden Olur
Ameliyat Dikişleri Ne Zaman Alınmalı
Sinüs Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir
Osteoartrit Hastaları Nasıl Beslenmeli
Ciltte Su Toplanması
Magnezyum Eksikliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.