KAS SEYİRMESİ NEDEN OLURKas Seyirmesi Neden Olur

Kas seyirmesi, belirli bir kas grubunun sinir lifi ya da filamentlerinin küçük kasılmaları yada etkilenen kaslardaki istemsiz küçük kasılmalardan meydana gelir. Kas fasikülasyonu  olarak bilinen durum genellikle zararsızdır fakat hayatınıza müdahale edecek ölçüde meydana gelmesi durumu doktorlar tarafından değerlendirilmesi gereken durumlar arasında yer alır. Kas seğirmesinden kurtulmak için doktorunuza görünmeli ve kas seğirmesinin altta yatan nedenini belirlendikten sonra göre tedavi metodu uygulanacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kas seğirmesi sadece tek bir motor sinirinin bağlı olduğu tek bir küçük kas grubunda meydana gelir. Bu durum kas seyirmesini kas kramplarından ayıran durumdur. Kramplarda belirli bir alanda çoklu kaslar aynı anda etkilenirken kas seyirmesinde böyle değildir.

Kas Krampları Neden Oluyor?

Kas Krampları Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kas seğirmeleri herhangi biryerde ve herhangi bir iskelet kasında oluşabilir. Bazen sinir sistemi bozuklukları nedeni ile ortaya çıkabiliyorken çoğu durumda ise vücudun normal bir tepkisi olarak meydana gelir. Aşırı stres veya anksiyete kas seyirmesi deneyiminin sıklığını artırabilir. Nadir de olsa kas seğirmeleri yaşamı tehdit eden nedenlerden kaynaklanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kas Seyirmesi Nasıl GeçerDİĞER BELİRTİLERE DİKKAT EDİNİZ!!!

Kas seğirmesi nedenine bağlı olarak değişik belirtiler meydana getirebilir. Kaslarda vücut ağrıları, yorgunluk ve kas krampları sıklıkla karşılaşılan diğer belirtilerdir.

Bunun dışında kas seğirmesi ile birlikte ortaya çıkan bazı belirtiler hayati önem taşıdığından dikkat edilmelidir. Uyartıların azalması veya olmaması, bilinç değişiklikleri veya tepkisizlik, konuşma bozukluğu veya konuşamama, yüksek ateş, felç ya da vücudun bir bölümünü hareket ettirememe, vücudun bir tarafında ani güçsüzlük veya uyuşma acil ortamda değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kas Yırtılması Nedir?

KAS SEĞİRMESİ NEDENLERİ NELERDİR?

Kas seğirmesi tek bir motor sinirdeki tesir nedeni ile istemsiz kas kasılmalarını ifade eder. Kas seğirmesi genellikle vücutta gerçekleşen doğal bir olaydır fakat her zaman bu kadar masum olmayabilir.

Yaygın nedenler

 • Vücudun susuz kalması (yaşamı tehdit edebilecek ölçüde sıvı ve elektrolit kaybına neden olabilir)
 • Egzersiz yapılması
 • Vitamin eksiklikleri

Daha az yaygın nedenlerKas Seğirmesi

 • Benzodiazepin çekilmesi
 • Kasa giden sinirin zedelenmesi

Kas seğirmesine neden olan ilaçlar

 • Amfetamin
 • Albuterol gibi astım bronkodilatatörleri
 • Aşırı dozda kafein alınması
 • Diüretikler, kortizol ve östrojen kullanımı
 • Sudafed gibi psödoefedrin
 • Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanılan metilfenidat (Ritalin) gibi uyarıcı ilaçlar

Ciddi veya yaşamı tehdit eden nedenler

 • Amyotrofik lateral skleroz (ALS) (kas güçsüzlüğü ve sakatlık nedeni olan ağır nöromüsküler hastalık)
 • Guillain-Barre sendromu (bağışıklık sisteminden kaynaklanan sinir hastalığı)
 • Müsküler distrofi (kalıcı kas dokusu ve kas güçsüzlüğüne neden olan ilerleyici kalıtsal hastalık)
 • Myastenia gravis (Kas güçsüzlüğüne neden olan otoimmün nöromüsküler bozukluk)
 • Parkinson hastalığı (hareket ve koordinasyonu bozan beyin hastalığı)
 • Organofosfat gibi zehirler
 • Kuduz

Bacak Çekilmesi Nedir? Neden Olur?

KAS SEĞİRMESİ NASIL GEÇER?

1/ Öncelikle nedenini bilmelisiniz. Kas seğirmesinin kafein, stres, beslenme yetersizliği yada çeşitli ilaçların yan etkileri gibi hafif koşullardan mı kaynaklandığı yada ağır ciddi hastalıklardan mı kaynaklandığı öğrenilmelidir. Kaslardaki seyirmelerin çoğu tedavi gerektirmez ve kendi kendine kaybolur, ancak şiddetli ise, doktorunuza görünerek neler yapabileceğiniz ve hangi ilaçları kullanabileceğiniz konusunda destek alın. En azından bir kas gevşetici reçete edebilir.

2/ Egzersiz ilk suçlulardan biridir. Rahatsız edici kas seyirmelerinin önüne geçebilmek için çalışmadan önce ve sonra 5-10 dakika kadar yürümeleri gerekir. Ayrıca etkilenen kasa masaj yapılması da kas seğirmesini hafifletmeye yardımcı olabilir.

3/ Kas seğirmesine stres veya anksiyete gibi durumların neden olduğunu biliyorsanız size önerimiz her sabah derin nefes alma, meditasyon veya yoga gibi aktiviteleri denemenizdir. Stresi kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

4/ Kafein kaynaklı bir kas seğirmesi söz konusu ise kahve ve soda alımını durdurun yada azaltın. Kafein vücudun susuz kalmasının önemli bir nedenidir. Çay, kahve ve koladan uzak durun.

Şayet kullandığınız bir ilaçtan kaynaklanıyorsa alternatif ilaçların neler olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun. Diyetinizdeki bazı eksiklikleri, özellikle B vitamini ve demir eksiklikleri de kas çekmesine neden olabilir. Dengeli bir diyet alın ve günlük vitaminleri yeteri kadar aldığınıza emin olun.

5/ Kas seyirmesinin şiddetini azaltmak için vücudunuzu susuz bırakmayın. Bol su için. Birden değil yudum yudum içilmelidir.Kas Seyirmesi Nedenleri

6/ Bazen biraz dinlenme size iyi gelebilir. Kendinize zaman ayırın ve  yoga yapmak, bir yürüyüşe çıkmak, sinema veya TV programı izlemek veya iyi bir kitap ile dost olmak size iyi gelebilir.

7/ Kas seyirmesi eğer gözlerinizi etkilemişse yağlama amacı ile göz damlası kullanın. Ayrıca alacağınız fazladan uyku da size yardımcı olabilir.

8/ Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin gıdalar yiyin veya bunların takviyelerini satın almayı düşünün. Bu iki mineral, nörolojik fonksiyonun sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi ve kas kontrolü için anahtar öneme sahiptirler. Günlük önerilen miktar magnezyum yaklaşık 200 mg günde ve kalsiyum yaklaşık 400 mg’ dır.

ÖNEMLİ!!!

Nadir olmakla birlikte, kas seyirmesi, bazen Amyotrofik lateral skleroz (ALS) veya müsküler distrofi hastalığının bir belirtisi olabilir. Seğirme bir hafta devam eder ve siz de farklı belirtiler ortaya çıkarsa doktorunuza görünün. İhmal edilme yada tedaviye başlanmaması günlük görevleri gerçekleştirmede zorlanma, sakatlık, güç kaybı, felç, kalıcı veya kronik ağrı şeklinde kalıcı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  ayka

  bendede kas seyirmesi oluyor.bilgi için tesekkurler

  ayka

  bacağımda çok oluyor agri falan yok ve en önemliside güçlü qrip enfeksiyonundan sonra olmasi.bilgi icin sag olun

  Şenay

  Ben beyin damarı tıkanması sonucu felç geçirdim ve uzun tedavi sürecinde biraz hasar kaldı. Sol ayağım ve elimde hareket kontrolunu bazan sağlıyamıyorum ve elim kendi kendine yumulup sıkıyor farkına varmadan. Ve sanırım sinirlendiğim zaman daha fazla kasılma oluşuyor. Bunlar ne denli normal öğrenmek istiyorum. Teşekkürler

  Yaşar KALEMCİ

  Boks ve fitnes ile uğraşan sporcuyum. Yaşım 52. Kol çevrem 48 cm. Son 1 aydır sol dış triseps kas grubum istem dışı seyiriyor. İlk önce zorunlu kullandığım kalp ve şeker ilaçlarına başladım. Ama konuyu hangi uzmanlık dalına soracağımı bilemediğim için kendimce tedaviler üretmeye çalıştım. Bu konuda ne yapmam gerekiyor?
  Teşekkür ederim.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebek Gibi Yumuşak Bir Cilt İster Misiniz
Üç Aşamada Yüz Tıraşı Nasıl Olunur
Yatak Yaraları Nasıl Önlenir? Tedavisi Nasıldır?
AŞK HORMONU DÜZEYİ NASIL ARTIRILIR
Akne İzlerini Kötüleştiren Etkenler
Rotator Manşet Yaralanması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.