KAS YARALANMALARI / YIRTILMASIkas-yaralanmalari-yirtilmasi

Kas gerilmesi, kas çekilmesi ve hatta kas yırtılması durumları kasların veya bağlı kirişlerin zarar gördüğü anlamlarına gelir. Normal günlük işleri yaparken, aniden ağırlık kaldırırken veya spor yaparken kaslarda aşırı baskıya neden olabilmekteyiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Kasların zarar görmesi, liflerin veya kasa bağlı tendonların yırtılması şeklinde (kısmen veya tüm) olabilir. Kas yırtılması aynı zamanda ilgili bölgede kılcal damarların kopmasına bağlı olarak kanama, morarma ve sinir uçlarının tahrişi nedeniyle ağrılara da neden olabilir.

Kas Zorlanma Belirtileri

Kaslarda zorlanma belirtileri şunlardır:

 • Yaralanmaya bağlı olarak şişlik, morarma veya kızarıklık
 • İstirahatte iken ağrı olması
 • Belirli bir kas veya bu kasa bağlı eklemler hareket ettirildiğinde ağrı oluşması
 • Kas veya tendon zayıflığı
 • Belli kas guruplarını hiç kullanamama

Ne zaman tıbbi destek alınmalı

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer önemli bir kas hasarı varsa veya evde kullandığınız ilaçlar 24 saat içinde fayda sağlamadıysa bir doktora başvurun.

Eğer yaralanma esnasında bir ses duyarsanız; yürüyemiyorsanız; şişlik, ağrı, ateş veya açık yaralar varsa tıbbi tedaviye ihtiyacınız var demektir.

Test ve Tetkikler

Doktorunuz tıbbi geçmişinize bakacak ve fiziki muayenesini gerçekleştirecektir. Muayene sırasında kasın kısmen mi yoksa tamamen mi yırtıldığının belirlenmesi önemlidir. Çünkü buna bağlı olarak iyileşme süreci daha uzun olabilir, ameliyat gerekebilir veya daha komplike bir tedavi gerekebilir.

Travma öyküsü ya da enfeksiyon bulgusu olmadığı sürece röntgen ya da laboratuar testleri genellikle gerekli olmaz.

Kas yırtılmaları ve yaralanmalarında evde tedavi

Şişme veya kas içinde lokal kanama olması (yırtık kan damarlarından) en iyi buz kompresi ile giderilebilir. Ayrıca ilgili kasın gergin şekilde tutulması da önemlidir. Şişkinlik azaldığında ısı uygulaması yapılabilir. Ancak, ısının erken uygulanması şişlik ve ağrıları artırabilir.

Not: Buz veya sıcaklığın çıplak deriye uygulanmaması gerekir. Her zaman buz ya da ısı ile cilt arasında havlu gibi koruyucu örtü kullanın.

Ağrıyı azaltmak ve hareket yeteneğinizi iyileştirmek için “naproksen” ya da “ibuprofen” gibi steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar alabilirsiniz. Eğer kan inceltici ilaç alıyorsanız, böbrek rahatsızlığınız varsa veya sindirim sisteminde kanamanız varsa bu tür ilaçları almadan önce doktorunuza danışınız. Bu durumda “asetaminofen” alınabilir. Bu ilaç ağrıyı azaltmada etkilidir ama inflamasyonu azaltmaz.kas-zorlanmasi-belirtileri

İngilizce kelimelerinin baş harfleri ile oluşturulan “PRICE” akrostişi etkilenen kasta yardımcı olacaktır. Protection (koruma), Rest (dinlenme), Ice (buz), Compression (kompres) ve Elevation (yükseltme) şeklindedir. İlk olarak, kaslarda yaralanma olan alandaki tüm giysileri çıkarın. Sonra, yırtılan kası daha fazla zarar görmekten koruyun. Gergin kası dinlendirin. Zorlayıcı ve ağrılı diğer faaliyetlerden kaçının.

 • Hasta uyanık olduğunda her 20 dakikada bir buz uygulaması yapın. Buz çok etkili bir anti-enflamatuar ve ağrı kesici etkiye sahiptir. Dondurulmuş sebze paketleri veya su paketleri inflamasyonu azaltmada kullanılabilir.
 • Kompres bir plastik bandajla birlikte uygulanırsa aynı zamanda hem şişliği azaltır hem de destek sağlar. Sıkıca sarmayın.
 • Şişmeyi azaltmak için yaralı bölgeyi yükseltin. Otururken gergin şekilde yukarı doğru kaldırın.
 • Ağrı önemli ölçüde geçinceye kadar ilgili kas bölgesini zorlayacak aktivite ve hareketlerden uzak durmanız tavsiye edilir.

Tıbbi tedavi

Tıbbi tedavi de evdeki tedavi ile benzerlik gösterir. İyileşme sürecinde gerekmesi halinde koltuk değneği ya da bir korse kullanmanız önerilebilir. Aktivite kısıtlaması ve fizik tedavi gibi diğer konularda da doktorunuz tavsiyelerde bulunabilir.

Önleme

 • Günlük olarak gerdirmelerle yaralanmayı önlemeye yardımcı olabilirsiniz.
 • Doktorunuza danışarak bir egzersiz programına başlayın.
 • Egzersiz sonrası germe hareketlerini yapın.
 • Yorucu egzersizlerden önce ise ısınma hareketlerini ihmal etmeyiniz.

Kas yaralanmaları için ilk yardım

Birçok kas gerilmesi evde başarıyla evde tedavi edilebilir. Küçük kas yaralanmaları dinlenme, buz kompresyonu ve yükseltme ile tedavi edilebilir.

Dinlenme

Eğer hareket etmeniz kaslarda ağrı artışına neden oluyorsa birkaç gün bu kaslarınızı kullanmaktan kaçının. Çok fazla dinlenme kasların iyileşme sürecini uzatır, daha zayıf hale gelmesine neden olabilir. İki gün sonra, yavaş yavaş, abartıya kaçmadan etkilenen kas grubunu kullanmaya başlayın.

Buz

Kas yaralanmasından hemen sonra buz uygulayın. Şişmeyi en aza indirecektir. Ama buzu doğrudan cildin üzerine koymayın. Buz torbası kullanın veya bir havluya sarın. Uyguladığınız buzun yaklaşık 20 dakika süreyle kas üzerinde kalmasına dikkat edin. İlk gün her saat tekrarlayın. Sonraki birkaç günde ise her dört saatte bir uygulayın.

Kompres

Şişliği azaltmak için şişlik geçinceye kadar elastik bir bandaj ile sarın. Bu durum kan dolaşımını azaltacağından çok da sıkı sarmayın.

Yükseklik

Mümkün olduğunca etkilenen kası kalp seviyesinden yüksekte tutun.

Diğer öz-bakım yöntemleri şunlardır:

 • İbuprofen (Advil) gibi reçetesiz alabileceğiniz bir anti-inflamatuar ilaç kullanın. Bu ilaç ağrıyı ve şişkinliği azaltacaktır. Asetaminofen (Tylenol) de ağrı kesici olarak yardımcı olabilir.
 • Üç günden sonra, günde birkaç kez kas bölgesine ısı uygulayın. Sıcak uygulama bölgeye kan dolaşımını arttırarak iyileşmeye yardımcı olacaktır.
 • Çok uzun süre kasınızı dinlendirmeyin. Bu durum kaslarda sertlik ve güçsüzlüğe neden olabilir. Germe hareketlerine mümkün olduğunca erken başlayın. Aktivite düzeyinizi ise yavaşça arttırın.
 • Normal aktiviteye döndüğünüzde, germe ve egzersiz öncesi yeterince ısındığınızdan emin olunuz. Bu, kaslara giden kan akışını artırmaya ve yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Formda kalmak için çaba harcamanız gerekir. Kaslarınız güçlü ve sağlıklı ise gerildiğinde daha az ağrı hissedersiniz.
 • Kas gerilmesi şiddetli ise tıbbi yardım gerekebilir ve fizik tedavi de tavsiye edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  voleybolda ayağımı burktum orası şimdi çok acıyor

  Sağlık

  merhaba ben ahmet kasımpaşada oynuyorum 3 hafta önce lig maçında depar atarken sağ arka adelemde kopma hissettim doktora gitim yırtık çıktı 3 hafta oynayamasın demi 4 hafta sonra yine lig maçına çıktım biizm için bönemli bir mçat 30 dk bir pozisyonda yine aynı yerde arka adelmede arı hissettimmaça devam edemedim sizse neden olmuş olabilir teşekurler

  Sağlık

  merhaba ben servisten inerken düştüm doktora gittik ayak eklemimdeki kemikler çıkmış alçıya aldılar nasıl hemen iyileşebilirm lütfen en kısa zamanda cevap yazın

  Sağlık

  slm benim 5haftadır yürüyüşe gidiyorum fulbol sahası etrafında full dönüyorum…
  (20 tur-1saatte atıyorum)
  ilk zamanlar yanlış ayakkabı seçiminden canım yandı (ayak parmaklarım)
  neyse… ayak bileklerinden başlıyor diz üstnünün 10cm üstüne kadar bölümü çok ağrıyor (bilekten baldıra kadar) vede şiş canım yanıyo fulbolcu bacakları gibi oldu kaslandım acaba benim yanlışım varmı… bu şimlik ve acı geçermi…???

  Sağlık

  maç yaparken baldırımın üst ön kısmına arkasımın dizi carptı ağrı oluştu ve orası sertleşti biraz yürürken biraz zorlama oluyo buz tedavisi yaptm önemli bişey var mıdır bu olay 2 3 saat önce oldu ne kdr zamana gecer simdiden teşekkürler

  Sağlık

  merhaba 4 gün önce ağır bir koli kaldırdım sonrasında sol karın bölgemde ara ara beni kıvrandıracak ağrılar oluştu, ağrılar sırtımada vuruyor. dr. gittim ekg çekti kalple ilgili bir problem olmadığını söyledi ve karın kasımın yırtık olduğunu tespit etti .Verdiği nimes adlı ağrı kesici çokta fayda etmedi .Ağrıdan gece uyku uyuyamamıyorum Kas yırığı bu kadar şiddetli ağrı yaparmı ,5. gün oldu hala çok ağrım var.

  Kas yırtığı ağrısı çok şiddetli olduğu gibi etraftaki dokuları da tutabilmektedir. Size iyi bir dinlenme tavsiye ediyoruz. Dikkat edeceğiniz şey, tekrardan ağır kaldırıp yırtığı büyütmemenizdir. Bundan sonra dikkatli olmalısınız.

  Sağlık

  merhabalar ya benım ayagım yuksek bır yeren ınerken saglam sekılde burkulduu acıle gittim film e baktı dedıı cıkma ve kırılma yok kas zedelenmesii olmus dedıı alcıya aldıı 1 hafta sonra gel bakarız dedı ve gıttım alcıyı bır acdıı ayaygım şişmis ve kızarmıs neyaptıın dedıı iltahap kapmıs dedıı bende bişe yapmadıım alcılı halde evde yattım sımdıde antıbıyotık verdı amam ben endıselıyıım neden 1 haftadır şiş ve ödem olmus ıannakı tuvalet harıcıı yataktan kalkmıyorduum neden bole olduu amelıyatlık bir durum olucak mı paranoya olduum ne zman ileşir ayaygımın ustune ne zman basacagıım

  Sağlık

  ıyı aksamlar..bnm sol arka adalem yırtıl uzun zaman önce.ben bır kaç maca cıktım ama agrılarm vardı.kedımı fazla kasmadan oynadım.daha sonra sezon bıttıkten sonra ıdman yapmadım hafıf agrılarm oldugu ıcın ve suanda tekrar basladm hafıf agrılarm oluyor mr cekıldım tertemız cıktı pekı bu agrılar neden hala oluyor ayağımda kuvvet var %70 tempoda kosabılıyorm kuvvetlendırme yapıyorum hala ama ayagımda sankı tekrar yırtılcakms gıbı bır hıs oluyor bunun nedenı ne olabilir lutfen yardım

  nuri şentürk

  Merhaba ben 16 yasında bırıyım 2 gun once gece durdukyere aklıma agırlıklarla calısmak geldı agırlıgı calıstım ılk gun kolum tam acılmıyordu 2. gun kolum gozle gorulur derecede sıstı aynısı bır akrabama da olmustu o da spor salonunda kaslarını zedelemıstı onun kullandıgı kas gevsetıcısını kullanıyorum sızce ne yapmalıyım?

  ayhan

  selam sayın hocam yaklaşık 20 gün önce maçta sağ ayak üst adelemde yani tam olarak gövde ile bacak bileşiminin hemen altında.şidetli bir acı yanma ve batmayla yere oturdum maçtan çıkıp hemen sabaha kadar soğuk kompresle ağrımıazalttım fakat adelemde herhangi bir morarma yada boşluk oluşmadı.20 gün geçti ağrılarım azaldı fakat tam iyileşme olmadı yürüken acı yada ağrı yok ama birkere topa vurmak istedim aynı batma devam ediyor.MR çektirmem gerekirmi yada kullanmam gereken herhangi bir ilaç varmıdır.eşim sağlıkçı evde tenslerimiz var bir kaç gün kullandık devam edelimmi.yardımcı olurmusunuz.

  canan küçük

  Arkadaşlar benim annemin göğsü doğum yaparken yırtılmış ben ona bir şey olmasından çok korkuyorum bunu en iyi hangi doktor tedavi edebilir

  ferhan durmaz

  merhaba arkadaşlar ben 1 gün önce topa kontrölsüz ve şiddetle topuk pası vurdum. ayağımın arka üst adalesinde(kalça tarafında)muhteşem bir ağrı hissettim.sanki birşeyler koptu gibi oldu.top oynuyamıyorum.topa vurduğumda kopma gibi birşeyler oluyor.acaba bu durum neyden kaynaklanıyor.ne kadar sürede geçer. şu anda evde bulunan thermodoline krem kullanıyorum lütfen yardım edin doktora görünmelimiyim??

  berke

  halısaha maçında üst sağ arka adelemde ani bir acı hissettim ve biraz hafifledikten sonra yeniden maç yaptım ve aynı şey oldu tedavi önerirmisiniz

  can

  iyi gunler benim sorunum sinav cekerken sag omuzuma sanci girdi ve kolumu yana dogru yere paralel sekilde acarken omzuma agri giriyor ve arka kurek kemiginin ustundede kulunc olmus hissi var kolumda kutleme oluyor boynumda kasilma var neden olabilir tskrler

  özkan

  merhaba ben 15 yaşındayım ve her hafta sonu halı sahada maç yapıyorum sorunum ise sol ayak kasımda ileri adım atarken kasılma sonucunda bir ağrı oluşuyor ama düz durduğumda acı filan olmuyor ama yürürken filan çok acı çekiyorum tedavisi veya cözümü varsa lütfen yardım edin

  hatice

  Merhaba ben 10 gün önce sol Dizimden menisküs yırtıgı ve eklemlerimin arasına sıkışan ödemi aldılar.doktor bana ayağa yavaş yavaş kalkabilirsin dedi.ben kalktım ama çok üstüne bulamadığım için sağ ayağa yüklendim düz yatarken birşey yok ayağımı kendime doğru çekerken alt kaldırımda fena şekilde bir çekilme oluyor ve ulan basamıyorum sizce ne gibi bişey olmuş olabilir teşekkürler

  fuat b

  Iyı gunler hocam slm Sırtımın sol kuregınde yırtılma oldu. Cok agır parca kaldırdım calıstıgım ıste bırden sol kolum asagı dogru dustu hastaneye kaldırdılar benı fılım emar cekıldm lıf yırtılması oldugunu vede ıstegısıklıgını soyledı.Aradan 3 sene gectı ama hayla agrıyor dık durmakta zorlanıyrum hergun kas gevsetıcı ve agrı kesıcı ıcıyorum 2 saat rahatlıyurm gun ıcerısnde ama yıne agrı devam edıyı ılacın etkısı gıttıgınde Hocam ne yapmam lazım yardımcı olursanız cok memnun olurum ıyı çalışmalar ıyı gunler HOCAM

  öncelikle geçmiş olsun. Lif yirtilmasi oldukca zor iyileşen bir durumdur. Ozellikli agir kaldirmamaya ve ani hareketler yapmamaya özen göstermelisiniz. İyi bir Ortopedi doktoruna muayene olmanızda fayda var doktorunuzun size söylediklerini harfiyen yerine getirmeniz durumunda iyileşme olacak ve kısa sürede sağlığınıza kavuşacaksiniz. Lif yirtilmalarinda genelde yapılan önemli yanlışlar vardır. Bu yanlışların başına Lif tam iyileşmeden ani hareketler yapmaktır. Diğer bir yanlış ise Lif iyileşmeden ilgili ilaçları bırakmaktır. Bu yanlışlara düşmeden tedaviye devam edebilirseniz iyilesmeniz mumkun olabilir. Ancak rahatsızlığın üzerinden iki yıl geçtiğini belirtiyorsunuz bu durum iyileşmeyi zora sokan bir durumdur.

  sinan asker

  Merhaba bugun yerdeki koliyi kaldirirken belime cok siddetli bir agri girdi ve d3vaminda etrafi goremedim hertaraf bulanik gozuktu yaklasik 2 dakika.sonrasinda sandalyeye oturmak istedim oturamadim agridan.askeriyedeyim rrvire gittim agri kesici igne yaptilar 2 saat oldu ama hala agrim var.neyapmami inerirsin8z.acaba bel fitiimi oldum lutfen cevap verin.

  umut

  merheba ben beşiktaşya oynuyorum 11 yaşıdayım dün idmanda bacağıma arkadaşım düştü ve sol bacağıma ağrılar girmeye başladı yrüyemiyorum artık sürünüyorum o derece bir ağrı doktor bağlarım çokc açılmış dedi ne yapmalıyım ? :(

  Sema Dalgıç

  Az önce mesajımı yazarken ekran gitti tekrarlıyorum.
  Ben 28 yaşındayım amatör olarak 6 aydrı tenis oynuyorum.Ters bir hareket ile sağ elimde baş ve işaret parmak arasında ağrı oluştu.Doktor liflerde ödem olduğunu söyledi.1 ay dinlendirdim.Şimdi tekrar oyunamaya başladım yine ağrı daha şiddetli devam ediyor.
  Şişme morarma yok sadece yoğun bir ağrı hissediyorum.Ne önerirsiniz, teşekkürler.

  Hanım efendi, bu tür zorlamalı durumlarda zorlanan kasları/lifleri/eklemleri iyi dinlendirmek şarttır. Özellikle lif yaralanmalarında yalancı bahar kaçınılmazdır. Yalancı bahar dediğimiz şey geçici bir iyileşme halidir. Eğer bu iyileşme haline aldanır da tekrardan bu bölgeleri zorlarsanız rahatsızlık daha da artmış olarak karşınıza çıkacaktır. Bu durumda sizlere tavsiyem, spor yapmayı bırakmanız ve bir kaç farklı doktora tekrardan muayene olmanız böylece durumunuzu net olarak ortaya çıkarmanızdır. Geçmiş olsun.

  esraaa

  Iyi gunler doktor bey bundan 3 4 gun onc3 agir bi poset kaldirdim ogun kolumda bayagi bi yanma oldu yuzuk parmagimdada bi sislik oldu haifi derecede suanada cok siddetli olmasada hafif bi agri ve o parmagimda uyusma var bunun sebebi ne olabilir korkuyorum kas yirtilmasi gbi bisey olmasindan bilgilendirirseni sevirinirim

  Caglar

  Merhaba, bundan yaklasık 1 ay önce bir motor kazası sonucu , dirsek bilek ve avuç içimde morluklar olustu. Bir süre sonra, kuvvet kaybı yasadım ve sağlıklı kullanamıyorum , İncinme olarak düşündüm ancak 1 aydan fazla bir süre olmasına rağmen su an tam olarak verim alamıyorum. Doktora gittiğimde ise filme gerek görülmemişti .. Bu konuda Yardımcı olabilirseniz sevinirim…

  Çok tesekkurler

  Halis

  Merhaba hocam benim sol dirseğimin üstünde deride uyusma var 2-3 aydır devam ediyo agri falan yok ama uyusma var neden olabilir teşekkür ederim

  vilocan

  ısındıktan sonra koşarken baldırımın üstüne birden ağrı grdi ve koşamadım ağrının sebebi ne olabilir nasıl tedavi edilir şimdiden teşkürler

  kayra sözem

  Merhaba hocam ben halı saha macında sol bacağımın iç kısmından kuvvetli bir sesle yere yıgıldım birseyleri kopmus gibi hissettim mr sonucumda gastronecmeus medial başı ile solemus kasında yaygın ödem gözüküyormus.ÜZerinden 1 hafta gecmesine ragmen hiç basamıyorum yürüyeöiyorm

  evrem

  20.02.2015 tarihinde düştüm ve umzumda ağrı oldu doktora gittim mr çekildim birsey yok geçer 3 hafta zorlama dedi üzerinden 2 ay geçmesine rağmen eski haline dönmedi kolunu fazla hareket ettirince ağrı tekrar başlıyor.mr da subkorokoid reseste minimal efüzyon izlenmiştir yaziyor doktor ağrımın geçmesi için hic bir müdahale yapmadı sizce tekrardan başka bir doktora gitmelimiyim?

  ercan baş

  Merhaba iki gün önce halı sahada sol göğsümün üstüne düştüm şuan şişlik ve ağrım var sebebi nedir ne uygulayabilirim?

  Kaslarınız zedelenmiş olabilir. Bu durumda yapacağınız en iyi tedavi buz tedavisi olacaktır.

  Sümeyye

  Merhaba hocam. Ben bu geçtiğimiz haftalarda günde üç saat falan yürüyordum. Aynı zamanda ip atlayıp mekik çekiyordum. Ama bunları bir haftadır bıraktım. 3 gün önce merdiven çıkarken sağ üst bacağımda kalçama yakın bölgede bir yanma hissettim. Eve geldiğimde resmen yürüyemez hale gelmiştim. Müthiş derecede bir kas ağrısı hissediyorum. Oturmamı, yürümemi ve uyumamı engelliyor. Ayrıca sabah kalktığımda ayak tabanlarımın üzerine de basamıyorum. Sizce ne olmuştur? Lütfen bana yardımcı olun…

  Emre

  kulüpte maç yaparken ayagima birden uyuşma geldi .
  ve oldugum yere düştüm acile gittim bacagimdan kan felan aldilar 2 haftadir uzerine basamiyorum .

  Mustafa

  Merhaba hocam bn 15 yaşındayım ve furbol klübünde oynuyorum bundan yaklaşık 2 ay önce bir hazırlık maçında sol ayağımın üst arka kısmında yani kalçaya doğru olan kısmında bi ağrı oluştu ve hala devam ediyor koşamıyorum,zıplıyamıyorum,ayağımı kaldıramıyor v.s yani kısacası sol ayağımı kullanamıyorum muhtemelen kaslarım yırtıldı ne yapmam gerekiyor düşünceleriniz neler

  zumra

  Merhaba annem bugün diz ağrısı için ortopedi Dr.na göründü anneme dizinde yırtık var ameliyat olan gerekli demis. Tuvalete klozet e namazı oturarak kilarsn artık deyince epey modeli bozulmuş. Eski haline döner mi acaba ameliyat sonrası cvp bekliyorum . iyi günler. Tesekkur ederim şimdiden.

  nuri

  Sol omuzumun üzerine sert bir sekilde düştüm kolumu oynata biliyorum ama ağrı yapıyor tedavi olarak ne önere bilirsiniz vede ciddi bir sorun varmıdır

  murat

  selamun aleyküm hocam benim annemin sol kolun dirsek taarafında lif zedenlemesi var doktura gittik igne tadavisi ve ayrıca band tedacisi uyguladı ve agrılar dahada çok zorladı ve ameliyat dediler herhangi bir riksi varmıdır saygılar.

  her ameliyatın mutlaka bir riski vardır yapmanız gereken şey Ameliyat hakkında olabildiğince fazla bilgi sahibi olmaktır bunun için farklı doktorlara muayene olarak onlardan bilgi alabilirsiniz.

  eda

  Mrb hocam babam 3 ay once sol kolunun ustune duserek inciltmistir hastaneye gittik ama bir faydaasi olmadi suan hala agrisi var gece agrisini cok hissediyor kolunu yarim dirsek aciyor kafasinin ustune yukari kadar kaldiramiyor yardimlarinizi rica ederim.

  Ertugrul

  Selam hocam 5 senedir spor yapmıyordum ve arkadaşların ricası üzerine maç yapmak için halı sahaya gittik doğru dürüst ısınmadan maça başladık ve ilk pozisyonda sol bacağımın üst kısmında feci şekilde bir ağrı hissettim şuan ortası çukurlaşmış iki kenarı da şişmiş gibi çok feci ağrıyor yarın doktora gitmelimiyim duşa girerken bile çok zorlandım sahada bukadar ağrımıyordu şuan adımlarımı bile zor atıyorum.

  Durumunuzun detaylıca incelenmesi gerekiyor. Bir hastahanenin ortopedi bölümüne başvurmanız çok önemli. Geç kalmamakta fayda var. Bacak üst kısımlarında kuvvetli kas dokuları ve lif demetleri bulunur. Bu yapılardan birisi zarar görmüşse eğer mutlaka ilaçla tedavi olmanız gerekir.

  Ertugrul

  Teşekkür Ederim Hocam, Sabah kalktıgımda biraz iyi hissettim kendimi hastaneye gitmedim çalıştım akşama kadar şuan dizim acayip şişmiş dünkünden 10 kat daha kötüyüm. Yarın direk hastaneye gitcem fizik’e aLmıştım sırayı ortapedi olarak değiştiririm olmadı.

  Kas ve tendon yaralanmalarında şişlik ve deride renk değişimleri olur. Dikkat edeceğiniz nokta üzerine fazla basmadan hareket etmektir. Ayrıca tedaviden sonra en az 1 yıl hiç zorlamayınız. Zira bu yaralanmalar yalancı bir iyileşme dönemine girer sanki hiç bir şey yokmuş gibi hayatınıza devam ederken sakatlık aniden tekrarlar ki bu 2. durum ilk sakatlanmadan daha zor iyileşir. Geçmiş olsun.

  Yavuz

  Hocam selamlar dovusuyorum yumruk atarken arkadan bir aci hissettim her zamanki gibi damarim atti sandim ama masaj yaptirdigimda gecmedi ondan sonra birakmak zorunda kaldim sporu ayakta durdugum zaman o bolgede cok kotu bi agri kasilmalar hatta nefesimi kesmeye basladi ve her gun ahri vardi yaklasik 1 ay gecti su anda biraz daha iyi biseh yapayim boyle hala sizliyo kasiniyo muazzam bir sekilde kasinma hissi var nedir bu hocam tesekkur ederim simdiden

  Merve

  Hocam meraba 2 gun once kardesimle sakalasirken ciplak ayagimla tekme attim kemigine geldi cok sert bi tekmeydi parmaklarimin alt tarafina denk geldi buz koydum acile gittim hemen doktor sadece ayak bilegimin ayagimin oldugu rontgene bakti ciddi bisey yok dedi ama tum bacagim kasiliyo gibi baldirimda basarken uyusukluk hissi var tam adim atamiyorum voltaren verdi gonderdi yuklenince agrim oluyo napmaliyim ?

  kas zedelenmesi ya da sinir esnemesi gibi duruyor. Doktorunuzun verdiği tedaviyi uygulayın. Eğer ağrılar ciddi ise doktorunuzu değiştirerek MR isteyebilirsiniz. MR daha detaylı incelemeyi mümkün kılacaktır.

  Enes

  Futbol mavi yaparken maça ısınmadan girdigim içi. Sol ön üst bacağında bi agri oluştu ve şişti şuan ağrı yok ama şişik acaba kas yırtılması olmuş olabilir mi şuan futbol oyniyamiyorum canim yaniyo ama normal yüriyebiliyorum.

  Kas yırtılmalarının yada kopmasının bariz emarelerinden birisi de yırtılan bölgede morarma tarzında renk değişiklikleridir. Eğer o bölgede şişlik var fakat renk değişiklikleri yoksa fıtık türünden rahatsızlıklar da akla gelir. Bir genel cerraha muayene olunuz lütfen.

  sefa

  mrb hacam benim sıkıntım maç yaperken yada normal bi olayda koşamıyorum sag agayımda hemen bi boşluk ve belimde agrı oluyor koşma hareketim kısıtlandı ne yapmam gerekir şimdiden tşk ederim

  Kübra

  Merhaba iki hafta önce araba çarptı bacağımın üzerinden geçti sol bacağımda ezilme var dedi doktor agrım Hale’n gecmedi damar damar morluklar oluyor yürüdükten sonra ne yapabilirim 😣

  Mazlum

  Merhabalar, 100 metre antremanlari yaparken universiteye hazirlik icin birden sag ust adalemde bir agri hissettim ve bu agriya ragmen zorladim bacagımı ondan sonra ilklerde cok agri yapiyodu yururken filan yada hafif tempo kosu, germelerde ardindan yaklasik 1 ay antreman yapmadim sonrasinda bir hali saha macinda denedim herhangi bir agri filan hissetmedim ama sisen yerin altinda bir cukur oldugunun farkettim yine mac yaptim yine agri yapmadi aradan 4 ay gecti doktora gittim kas yırtılması oldugunu sprint atlama ziplama vb. Seyleri yapmamaı ve bandaj ile sarmami istedi sadece bandaj ile sarmam yirtigin gecmesi icin gerekli midir tesekkurler.

  Bandaj dokuların desteklenmesi amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Neyi nasıl uygulayacağınızı doktorunuz bizden daha iyi bilir. Doktorunuzdan emin olamadıysanız teşekküllü bir hastahanede uzman bir ortopediste tekrardan görünmenizi tavsiye edeceğim. Geçmiş olsun.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Güneş Yanığı İlk Yardım
Kulağa Böcek Kaçması
Kalp Krizinde Acil Müdahale Nasıl Yapılır
Alkol Zehirlenmesi
Hafif yaralar
Issırıklar ve Sokmalar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.