KAS YIRTILMALARINDA TEDAVİ NASIL YAPILIR?
Kas yırtılması kaslarının aşırı gerilmesi esnasında ortya çıkan bir durumdur. Daha çok sporcular arasında yaygın olup son derece acı vericidir. Küçük bir zorlanma kaslarda çekmeler meydana getirebiliyorken daha büyüklerinde aynı şeyi maalesef söyleyemiyoruz. En yaygın belirtileri şiddetli acı, ağrı, hassasiyet ve şişkinliktir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tedavide ana prensip kanamanın oradan uzaklaşmasını sağlamaktır. Bunun için 2-3 gün buz tedavisi ve koruyucu sargı uygulanır, yüksekte tutulur ve yükü hafifletilir. Buz tedavisi minimum günde 3 defa 20 dakikalık dilimlerde uygulanmalıdır.  Yanı sıra kanamayı azaltan antienflamatuar ilaçları(Ibuprofen, Naproksen)  da kullanılmalıdır. Ağrı bittiği zaman egzersiz programları ve fizik tedavi ile kasın eski gücünü kazanması da tedavinin ana prensipleri arasında yer alır.

Ağrı kesici ilaçlarla üç hafta içinde iyileşme sağlanır. Kas yırtığı çok büyükse, yırtık uçların cerrahi olarak birbirine dikilmesi daha uygundur. Bunun yanı sıra kepek ile sirke hamur haline getirerek ısıtılır. Bu hamuru yırtılan kasın üzerine koymak sureti ile de evde bakım yapabiliriz.

Tedaviden sonraki iyileşme süreci ise kas yırtılmasının dercesine göre değişir. Küçük kas lifi yırtılmaları 2 ile 3 hafta sonra iyileşir. Daha büyük bir kas yırtılması ise tam bir iyileşme için 6 haftaya kadar bir sürede iyileşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunların dışında kas yırtılması tedavisinde TENS adı verilen yöntem de kullanılabilmektedir. Bir transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) birimi olan yöntem asslında elektiriksel bir alettir. Bu aracın elektrotları cilt altına yerleştirlir. TENS cihazı hasar sitesine bir elektrik sinyali gönderir ve alan iyileşmek için uyarılması sağlanır. Bu çerçevede vücudun kendi doğal uyuşturucu mekanizması devreye girerek böylece daha fazla ve hızlı iyileşme olanağı sağlanmış olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çalışırken kilo almamanın yolları
Ani yüz kızarması
Baş Dönmesi Nedenleri?
Şeker Hastalığı ( Tanı )
Akdeniz Anemisi
Kaşıntı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.