Sponsorlu Bağlantılar

KASIK AĞRISI
Kasık ağrıları özelikle ve sıklıkla kadınların korkulu rüyalarını oluşturur. Kasıkta meydana gelen ağrılar neredeyse kadınlarla özdeşleşmiş durumdadır. Hamileliğin ilk aylarından başlayıp son aylarına kadar rahatsızlık verebilen hamilelikte kasık ağrısı, kadınlar için nerede ise normal hale gelmiştir. Hamilelikteki bu ağrılar için yere sırt üzeri uzanıp dizlerinizi karnınıza doğru çekerek bir nebze rahatlayabilirsiniz, ani hareketlerden kaçınarak önlem alabilirsiniz. Kabızlıkhazımsızlıkmide gazı ve bağırsak gazları da şişkinlik problemlerine yol açarak kasıklarda ağrılara neden olabilmektedirler. Artan ve sürekli ağrılarda doktorunuzdan yardım almaya gerek vardır. 

Sponsorlu Bağlantılar

Yazımızın konusunu hamilelik dışında meydana gelen kasık ağrıları oluşturmaktadır. Bu tip kasık ağrısının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini sizler için araştırdık.

KADINLARDA KASIK AĞRILARININ NEDENLERİ
Kasık ağrısının nedenleri çeşitli olabilir. Çoğu kasık ağrısının kaynağı üreme organlarıdır. İkincil olarak ise idrar yolları ya da iskelet sistemine ait olabilir. Kasık ağrılarının özelliği yani kısa veya uzun süreli oluşu, şiddetli veya hafif şiddette olması ya da ani ortaya çıkması ağrının kaynağı hakkında bize ipuçları verecektir. Ani başlangıçlı olan ve şiddeti yüksek olan ağrılar genellikle ciddi bir sorun belirtisidir.

Ciddi bir sorun derken adet sancılarını kastetmiyoruz. Adet sancıları üreme çağındaki her kadında görülür ve normaldir. En doğru teşhisi kadın hastalıkları bölümündeki bir uzman jinekolog tarafından tespit edilecektir. Doktorunuz sizi ilgili alana da yönlendirebilir. Şimdi, kasık ağrılarının olası nedenlerini açıklayalım.

 • İltihaplanmalar: Üreme organlarının bateri istilası nedeni ile enfeksiyon kapması kasıkta ağrılara neden olabilir. Ağrıya hastanın durumuna göre titreme, ateş gibi olumsuzluklarda eşlik edebilir. Önlemi alınmayan enfeksiyon üreme organlarının her bölümünde kendini hissettirebilir. Doktorunuzun önerebileceği bir antibiyotik ile tedavi edilebilir.
 • Yumurtalık Kistleri: Yumurtalık kistleri genç ya da yetişkin çoğu kadında görülebilen bir sorundur. Yumurtalık kistleri zararsız(basit folikül kistleri, çikolata kistleri) ve kötü huylu olmak üzere sınıflandırılabilir. Bunun teşhisi uzman hekim tarafından anlaşır. Hangisi olursa olsun büyüyen kist çevre dokulara baskı yaparak ya da yumurtalığın etrafında dönerek kasıklarda ağrı oluşturabilir. Basit tiplerde ilaç tedavisi ile olumlu sonuçlar alınmakta fakat kötü huylu kistlerde operasyon gerekebilir.
 • Dış Gebelik:  Döllenme olayının rahim dışındaki bir alanda meydana gelmesi sonucu oluşur. Sonuçta embriyo uygun olmayan zeminde geliştiği için kasıklarda ağrıya sebep olur. Embriyonun büyümesi ile sonraki evrelerde tutunduğu yerin parçalanmasına ve kanamalara neden olabilen bir durumdur.
 • Apandisit Patlaması: Apandisit patlaması acil cerrahi müdahale isteyen bir olgudur. Patlaması çevre dokulara yayılan cerahat kasıkta ağrıya neden olur.
 • İshal: Şiddetli ishal de karın ve kasık ağrısına neden olabilir. İshalde püf nokta kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konmasını başarabilmektir.
 • Böbrek Taşları: Böbrek taşları kasıklarda ciddi ağrılara neden olur. Bu taşların idrar kanallarını tıkaması ihtimali olacağından bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir. İdrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, idrar renginin koyulaşması, null başlıca belirtileridir.
 • İri bebek dünyaya getiren kadınların vajinasında genelde yırtıklar oluşabilmektedir. Bu yırtıkların baştan savma onarılması kasıklarda ağrıya neden olabilmektedir.
 • İdrar yolları enfeksiyonu: İdrar yolları enfeksiyonlarında ateş, titreme ile birlikte kasıkta ağrı görülebilmektedir.
 • Kadınlara ait üreme organında meydana gelen yapışıklıklar kasıkta ağrıya neden olur.
 • Endometriozis: Rahimde her gebelik için hazırlanan dokunun, gebelik hsıl olmadığında kanama şeklinde dışarı atılması “adet” olarak isimlendirilir. Kanamada bir miktar kanın yanında “endometrium” adı verilen hücre grupları da yer almaktadır. Buradaki hücreler sadece rahimde yer alır. Mamafih, endometriumun, rahim dışında bir yerde de bulunabilir ve bulunması Endometriozis olarak adlandırılır. Endometrium rahim dışında en sık bulunabileceği yerler yumurtalıklar, rahim arkası, tüpler üzeri ya da etrafında, mesane üstünde ya da vajina ile bağırsağın son kısmı arasında yer alabilir. Bu bulunuşluk kadında sancılı ilişki, sancılı adet ve kasık ağrısına neden olmaktadır.

Kasıklarda ağrılara neden olan diğer faktörler ise;

 • Yumurtlama dönemi ağrısı
 • Rahim damarlarında varis benzeri genişlemeler
 • Miyomlar(rahim kasından kaynaklanan iyi huylu urlardır): Büyük boyuttaki Miyomlar kan dolaşımını engelleyip bozduğu için kasıklarda ağrıya neden olabilmektedir.
 • Barsak iltihabı
 • Kasık fıtığı
 • Sistit( idrar kesesi iltihabı)
 • İrritabl kolon hastalığı(karın ağrısı, ishal ya da kabızlık, bağırsakların tam boşalamadığı hissi, kasık ağrısı, şişkinlik ve gaz ile belirti verebilen hastalık)
 • Geçirilmiş ameliyatlar
 • Psikolojik faktörler (cinsel tatminsizlik, depresyon ve içsel problemler)

TEDAVİ METOTLARI NELERDİR?
Hastalık etkeninin kaynağına göre tedavi şekli belirlenir. Çünkü, yukarıda da belirtildiği gibi kasık ağrılarının çok farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlere bağlı olarak, sorunun kaynağını anlamak için kadın hastalıklarında bir jinekolog tarafından ciddi tetkikler yapılmalıdır. Bu tetkiklerin en başında ultrason gelmektedir. Ultrason çoğu hastalığın etkeni hakkında bize bilgi vermektedir. Yanı sıra üreme organlarındaki iltihabın olup olmadığını araştırmak için kültür ya da smear testi yapılabilir. Bu tetkiklere ilaveten idrar yolu iltihapları ya da taş varlığı için idrar tahlilleri, kan tahlilleri yapılabilir. Bağırsak hastalıklarının araştırılması için gaita(dışkı) tahlilleri istenebilir. Tedavi sürecinde MR ve Tomografi cihazları da problemin tespiti için önemli yer tutar. Tanı koymak için diğer bir etkili yöntem de laparoskopi dir. 

ÖZET OLARAK: Kasık ağrıları birçok kaynağa bağlı olarak gelişebilir. Uzman bir doktor tarafından sorunun kaynağı tespit edilip ona göre çözüm üretilmelidir. Yoğun devam eden ağrılar ve özellikle ani başlayan ağrılarda mutlak bir hekime gidilmelidir. Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
yine mi
28 Kasım 2013

merhabalar. sizlerden bir ricam olacaktı yardımcı olursanız sevinirim. şimdi benim nişanlımın kasıkları sürekli, bazende yolda yürürken direk ağrıyor ve bundan dolayı sürekli doktora gitti ama sonuçlar hep temiz çıkıyor bunun sebebi ne olabilir.. değerli tahminlerinizi paylaşır mısınız.. çünkü nişanlımın o ağrıyı çekmesi hem beni üzüyor hem de geleceğe yönelik korkum aşırı derecede artıyor.. lütfen yardım edin .. sadece sonuçlara bakılarak mı teşhis konulur… ya tahminler:(

nişanlınızın cinsiyetini yazmadığınızdan şimdilik bir yorumda bulunamıyoruz. Ancak bu durumun dar giyecek tercihinden kaynaklandığını tahmin edebiliriz. Giyecek tercihini bol yiyeceklerden yana kullanıp bir iki ay denemenizde fayda vardır. Gecmis olsun.

MEVLÜT
28 Şubat 2014

SAYIN HOCAM BENİM KASIKLARIMA COK AĞRI OLUYUR VE KAZSIKIŞMASI OLUYUR VE DOKTORA GİTİM HİC FAYDASINI GÖREMEDİM BAĞIRSAKLARDA Bİ SORUNMU VAR ACABA SİZDEN Bİ BİLGİ ALMAK İSTİYORUM

Bedriye
9 Mayıs 2014

Hocam benim. Bir bayanım şiddetli kasık ağrım var yaklaşık 2 haftadır ishal ve karında şişlik çok rahatsız ediyor sizce bu neye işarettir çok üzgünüm acil cevap verirseniz sevinirim.

Cevap:
Değerli ziyaretçimiz, karın ağrıları soğuk algınlığı, bakteriyel yada ameboik hastalıklar, ani beslenme rejimi değişikliği(çeşitli diyet programları), yaralanmalar, adet döngüleri, hamilelik veya dış gebelik gibi sebeplere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Aşağıdan karın ağrısı yazımızı tıklayarak okuyabilirsiniz.
Karın ağrısı

Bedriye
9 Mayıs 2014

Hocam benim. Bir bayanım şiddetli kasık agrım var yaklaşık 2haftadır ishal ve karında şişlik çok rahatsız ediyor sizce bu neye işarettir cok üzgünüm acil cvp verirseniz sevinirim

ilk vatan
23 Temmuz 2014

İyi günler hocam size bir sorum olacak. Benin arada bir kasıklarım ve karnım ağrıyor.miğdemdede rahatsızlığım var .acaba miğdemdeki rahatsızlık kasıklarıma vurabilirmi.cvp sevinirim.

Midenizdeki rahatsızlık nedir? herhangi bir ilaç kullanıyor musunuz? bu ağrılara ateş, üşütme vs eşlik ediyor mu? Bütün bunlar önemli bilgiler.

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum Kontrol Haplarının Zararları
Diş Hastalıklarının Gebeliğe Etkileri
Gebeliğin 9.Haftası
Mantar
Gebelikte Sabah Bulantısı Nasıl Önlenir? Tedavisi Var mı?
Hamilelikte Vajina Akıntısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.