KASIK FITIĞI NEDİR?
Her iki kasık bölgesinde karın ön duvarında önceden var olan doğal bir aralıktan ya da daha sonradan herhangi bir zayıflık nedeni ile oradaki boşluk ya da zayıflıktan karın içi organların dışarıya çıkması olayını FITIK adı verilmektedir. Bu aralıktan organlar dışarı çıkarken beraberinde periton adı verilen karın zarını da dışarıya çıkartır.   Erkeklerde karın içinden damar ve sinirler skrotuma doğru yani testislere doğru inerken bir kanalın içinden geçer. Bu kanal bir açıklıktır. Bu açıklığa kasık kanalı denir. Hanımlarda da bu kanal vardır ama bu kanalın içinden de uterus yada diğer adı ile rahmi yerinde tutan bağlar geçer. Dolayısı ile erkeklerde kadınlara göre fıtığın daha yaygın olmasının nedeni ise erkeklerde bu kanalın daha geniş kadınlarda ise daha dar olmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KASIK FITIĞI NEDEN OLUR?
Kasık fıtığı iki şekilde oluşur. Birincisi doğumsal(konjenital) bir aralıktan fıtığın oluşması, ya da daha sonradan doğal aralıktan kasık kanalından organların dışarı çıkması ve ya kasık bölgesindeki kasların zayıflaması ve sonuç olarak organların dışarı çıkması şeklinde meydana gelmektedir. Dolayası ile bir doğumsal fıtık var, bunlara bebek fıtıkları, çocuk fıtıkları ya da genç fıtıklar adı verilmektedir. Bir de ileri yaşlarda oluşan orta yaşın üzerindeki insanlarda oluşan fıtıklar var ki bunlara da edinsel(sonradan oluşan) fıtıklar adı verilmektedir. Bir de genç fıtıkları, sporcu fıtıkları özellikle futbolcu ve ağırlık kaldıran kişilerde görülen fıtıklar söz konusu olmaktadır. Bunlarda kasık kanalından çok küçük bir açıklık olur, muayenede fark edilmez. Ama karın içi yaralanması ya da sıkışması şiddetli ağrıya neden olabilir. Bunlara sporcu fıtıkları adı verilmektedir. Kasık bölgesinde karın ön duvarında yapılan ameliyatlardan sonra bu bölgedeki kasların zayıflamasına bağlı olarak fıtıklar görülebilir. Bunlar da kasık fıtığının nedenleri arasında yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KASIK FITIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Yeni doğan döneminden itibaren çocukluk dönemine kadar olan kasık fıtıklarının annelerin çocuğun kasıklarında gördükleri bir şişlikle bundan şüphelenilmektedir. Bu şişlik çocuk ağladığında, öksürdüğünde ve ıkındığında daha da belirginleşmektedir. Hatta bazen bu şişlik skrotum adı verilen testis torbasına kadar taşması, o bölgenin şişmesi ve sarkması ile ifade edilebilmektedir. Ergen gençlerde ise çoğu zaman kasık bölgesindeki bir ağrı teşhiste yardımcı olmaktadır. Ayakta durduklarında, öksürdüklerinde, aşırı efor sarf ettiklerinde kasık bölgelerinde görülen bir ağrı ile şikayette bulunabilirler. İleri yaşlarda özellikle hanımlarda kasık bölgesinde şişlik fark etmek ve o bölgede ağrı ile doktora başvurmaktadırlar. Bunlar genellikle acil şartları gerektirmeyen yani normal fıtık hastalarının bulgularıdır.

KASIK FITIĞI TEŞHİSİ
Hasta eğer ayakta iken kasığı şişiyor ve yattığında bu şişlik gidiyorsa büyük ihtimalle(%99) kasık fıtığı vardır denilir. Yaşlı hanımlarda kasık plikasının altındaki bölgedeki bir şişlik bayanlara özel bir durumu(femoral fıtık)oluşturmaktadır. Erkeklerde yapılan muayenede kasık kanalına el sokulur. Bu muamele sonucunda bağırsak astarı mukozası el ile hissedilebilir. Gözleme dayalı olarak da fıtık teşhis edilebilir. Hasta öksürtüldüğünde şişliğin arttığını hatta skrotuma kadar indiği gözlemlenebilir. Bayan hastalarda bacağa giden damarların hemen iç tarafında bazen fındık kadar bazen hiç fark edilmeyecek kadar küçük şişliklerden kasık fıtığı(femoral fıtık) tanısı konulabilir. Fıtığın ayırıcı tanısının yapılabilmesi için bu bölgedeki lenf bezlerinin iltihapları, tüberküloz gibi hastalıkların lenf bezlerini şişirmesi, bel kemiğindeki bir apse sonucu oluşan sıvının bu bölgeye gelip toplanması, karın içindeki bir asidin bu bölgeye gelip toplanması gibi faktörlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

FITIK BOĞULMASI: Bazen fıtık halkasının içine karın içi organlardan özellikle bir bağırsağın girerek sıkışması, kan dolaşımını zayıflatması ya da engellemesi, o bağırsağın orada delinmesi ve delinen bağırsağın içeriğinin karın içine akması-ölüme kadar götürebilir- sonucu çok ciddi bir tablo çıkmasına verilen isimdir.

KASIK FITIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?
Kasık fıtığı genellikle erkeklerde görülebilen bir durumdur. Nedeni ise erkelerde her iki kasıkta karın arka duvarından (karın içinde) dışarıya uzanan bir kasık kanalının oluşmasıdır. Bu kasık kanalı içten bakıldığında huni şeklinde bir çukurluk belirginleşmektedir. Karın içi basıncı artıran her neden buradaki çukurluğun skrotuma doğru ilerlemesine yol açar. Bu kanal erkelerde daha geniş olduğu için daha çok bu hastalık erkeklerde görülmektedir. Kadınlardaki kasık fıtığı daha acil şartları gerektiren bir tablodur. Kasık ile karın arasında bir büklüm bulunmaktadır. Eğer şişlik bu kıvrımın altında ise ve bacağa giden damarların hemen iç yanında küçük bir şişlik görülüyorsa buna kadınlarda görülen fıtık şekli adı verilmektedir. Fıtık bulunması bu kadınlarda daha sık görülür, teşhis edilmesi zor olabilir, hastanın dahi farkına varması zor olabilir. Hayati tehlikeye yol açan acil bir duruma yol açabilir.

KASIK FITIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Kasık fıtığı teşhis edildikten sonra tedavisi mutlaka cerrahidir. Yeni doğan hatta 20 yaşa kadar olan bireylerde sadece karın içinden karın dışına doğru çıkan karın zarının orada yaptığı fıtık kesesi dibinden bağlanarak ameliyata son verilir. Özellikle gençlerde ve sporculardaki fıtık çeşitlerinde aynı çocuklardaki gibi kasık kanalının iç halkasından çıkan bölgeye müdahale edilmesi gerekir. Sporcularda veya eforu çok olan genç erkeklerde bu bölgede iç halkayı daraltacak tek bir dikiş yeterli olmaktadır. Yetişkinlerin fıtıklarında ise bu açıklığı bir materyal ile kapatılır. Materyallerin kenarları ise dikilerek sabitlenir. Bu materyaller vücudun tepki vermemesi gereken maddeden yapılmış olmalıdır.

KASIK FITIĞI AMELİYATINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR
Günümüzde kasık fıtığı ameliyatları daha küçük yaralarla yapılmaktadır. Kesim sonucu dokular birbirine çok uygun şekilde yaklaştırılmaktadır. Kullanılan malzemeler vücudun çok çok az hatta hiç reaksiyon vermediği malzemelerdir. Anestezi de daha hafif hale gelmiştir. Hasta ameliyattan 1 -2 saat sonra kalkıp yürüyebilmektedir. Bir gün sonra normal sosyal hayatlarına dönebilmektedirler. Dikişler görünmeyen ya da diğer adı ile estetik dikiş(iç dikiş) şeklinde atılmaktadır. Bu nedenle hasta taburcu olduktan sonra dikiş alma sorunu yaşanmamaktadır. Yara bölgesinde bir enfeksiyon söz konusu, ekimoz(hematom) olarak isimlendirilen kanama, şişmeye bağlı bir ağrı ve uyuşma meydana gelebilir. Fakat bunlar 3-4 gün içinde düzelebilen problemlerdir.

KASIK FITIĞI AMELİYATTAN SONRA TEKRARLAR MI?
Kasık fıtığı ameliyatından sonra bir hastaya %100 tekrarlamaz ya da nüks etmez demek yanlıştır. Fakat şunu söyleyebiliriz ki tekrarlama oranı neredeyse “0” lara kadar yaklaşmıştır. Eski yöntemlerde bu oran daha yüksekti. Günümüz ameliyat şartlarında daha sağlam olduğu için tekrarlama olayı yok denecek kadar azdır. Tekrarlama ya ameliyat tekniğine yada hastanın bünyesine bağlı olabilir. Teknik olarak kullanılan dikiş malzemesi, konan malzemenin vücuttan reddi tekrarlamaya neden olabilir. Her şey düzgün olduğu halde karın içi basıncını artıran –öksürme, aksırma, ıkınma, ağır bir şey kaldırma, sürekli bir şey ittirme, sigara içme -nedenlerin ortaya çıkması gene fıtığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

KASIK FITIĞINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?
Fiziksel olarak karın içi basıncını artıran faktörler ve karın duvarına ait nedenler olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Fiziksel olarak karın içi basıncını artıran faktörler karın içinde bir kitlenin oluşması olabilir(tümör), karın içinde asit veya benzer sıvıların oluşumunu sağlayan bazı hastalıklar olabilir(siroz vb), gebelik, ıkınma(prostat gibi hastalıklar), zorlama, bir şey kaldırma, kabızlık fıtığa yol açan etkenlerdir. Korunmak için öksürmemek(sigara içmemek), kilo verme(karın içi basıncı artırarak fıtığa yol açar), her gün tuvalete çıkma fakat ıkınmamak, prostatlı olan hastaların kendilerine dikkat etmeleri ve hareketsiz bir hayata sahip olmamak gerekmektedir. Hareketsiz hayat karın duvarının kaslarında zamanla inaktiveye bağlı atrofi(kasların bozulması) ya da hacimlerinin azalmasına yol açar.

NOT: BEL FITIĞI, BOYUN FITIĞI, GÖBEK FITIĞI GİBİ BAŞLIKLARLA İLGİLİ DOYURUCU BİLGİLER İÇİN İLGİLİ YAZI ÜZERİNE TIKLAYINIZ.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    acaba kasık fıtığının bitkisel çözümü var mıdır?varsa bunlar nedir bilgilendirirseniz çok sevinirim,şimdiden teşekkürler.

    Kasık fıtığının bitkisel tedavisi yoktur. Fıtık tedavilerinin yegane yolu ameliyat olmaktır. Ancak yeni oluşmaya başlamış küçük fıtıkların ilaçlarla tedavisi mümkün olabilmektedir. Fıtığınızın seviyesini belirlemek için mutlaka doktora başvurmak durumundasınız.

    hozdemir

    merhaba 36 yasinda erkek 5 gun once kasik fitigi 2 taraftan amaliyat oldum suan yumurtaliklarimda sisme cogunlukta sag tarafta sisme ve agrilarim var agrilarim karnima dogru cikiyor nedeni nedir,normalmi,ne zaman gecer,beni bilgilendirirmisiniz?tessekkurler ilginiz icin

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mezotelyoma Nedir, Belirtileri Nelerdir
Tek Ayakta Karıncalanma
BACAK UYUŞMASI NEDİR?
Otizm Tedavisi
Akar Alerjisi
Diyabetik Hiperglisemi Belirtileri ve Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.