KASIK FITIĞI NEDİR?
Her iki kasık bölgesinde karının ön duvarında önceden var olan bir doğal aralıktan ya da daha sonradan herhangi bir zayıflık nedeniyle oradaki boşluktan yada zayıflıktan karın içi organlarının dışarıya çıkmasına kasık fıtığı denir. Kasık fıtığı olayında açıklıktan dolayı organ dışarıya çıkarken, periton adı verilen karın iç zarını da delikten dışarıya birlikte sürükleyerek çıkar. Dolayısıyla fıtık olması için bir delik olması gerekir ki bu delik yada açıklık doğal delik olabilir veya sonradan oluşan bir delik olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Erkeklerde karın içinde damar ve sinirler testislere doğru inerken bir kanalın içinden geçerler. Bu kanal bir açıklıktır ve bu kanala kasık kanalı denir. Bayanlarda da kanal vardır, ama bu kanalın içinde de rahmi yerinde tutan bağlar geçer. Kasık fıtığı erkeklerde sıklıkla rastlanır. Böyle olmasının nedeninin bir tanesi bu kanalın erkeklerde daha geniş kadınlarda daha dar olmasıdır.

KASIK FITIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?
Yeni doğan döneminden itibaren çocukluk çağına kadar
olan kasık fıtıklarında anneler, çocuğun kasığında gördükleri bir şişlikten şikayet eder. Ve bu şişlik, karın içi basıncını artıran çocuk ağladığında, öksürdüğünde ve ıkındığında kasık bölgesindeki bu şişliğin büyümesi hatta bazen bu şişiliğin testislerin olduğu bölgeye doğru taşması o bölgenin şişmesi şeklinde tarif edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gençler ise ağrı ile doktora baş vururlar. Kasık bölgesindeki ağrı fark edilir veya ayakta durduklarında, öksürdüklerinde, aşırı efor yaptıklarında kasık bölgelerinde bir ağrıyla doktora gidebilirler.

İleri yaşlarda özellikle bayanlar, kasık bölgesinde şişlik fark etmek ve o bölgede ağrıyla doktora giderler. Bunlar genellikle acil şartları gerektirmeyen normal şartlardaki fıtık hastalarınınn bulgularıdır.

    • FITIK BOĞULMASI: Halk arasında fıtık boğulması denen bir şey olay söz konusudur. Fıtuk boğulması, fıtık halkasının içine karın içindeki organlardan özellikle bir bağırsağın girerek orada sıkışması, kan dolaşımının bozulması ve bağırsağın orada delinmesi, delinen bağırsağın karın içine akması sonucu oluşan ve ölüme kadar götüren çok ciddi bir sorun olur. Fıtık boğulması ilgilenilmesi gereken bir olgudur.

KASIK FITIĞI NEDEN OLUR?
Kasık fıtığı iki şekilde oluşur. İlki, doğumsal yani konjenitaldir. Doğumsal kasık fıtığında, bir aralıktan fıtığın oluşması ya da daha sonradan bu doğal aralıktan yani kasık kanalından organların dışarıya çıkması yada kasık bölgesindeki kasların zayıflamasıyla organların dışarıya çıkması şeklinde tarif edilir.

İkincil olarak ise ileri yaşlarda oluşan orta yaşın üstündeki insanlarda oluşan fıtıklardır. Diğer bir tabirle edinsel yada sonradan oluşma fıtıklar da denilir. Diğer bir fıtık türü ise genç fıtıkları veya sporcu fıtıkları özellikle futbolcu fıtıkları ya da ağırlık kaldıran haltercilerde görülen fıtıklar söz konusu olabilir. Bunlarda kasık kanalından çok küçük bir açıklık olur. Dışarıdan kesinlikle muayeneyle fark edilmezdir. Ama karın içindeki yağın sıkışması futbolcuda yada genç bir erkekte şiddetli ağrıya neden olabilir. Bunlarda genç ya da sporcu fıtıkları adı verilir.

Bir diğeri ise kasık bölgesinde karının ön duvarında yapılan bir ameliyatlarında sonra bu bölgedeki adelelerin kasların zayıflamasına bağlı olarak, bunların atrofisine bağlı olarak fıtıklar görülür. Bunlara kasık fıtığının bir nedene bağlı olan şekli veya ameliyat sonrası fıtıklar da denilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
sağlıklı besinler
Ayak Mantarı ve Tedavi Yöntemleri
Piyelonefrit
Göğüs Ağrısı
Sıtma Hastalığı
Balık Taşı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.