KASIKTA DÖKÜNTÜ İSİLİK KAŞINTI KIZARIKLIKKasıkta Döküntü İsilik Kaşıntı Kızarıklık

Döküntü çoğu durumda kaşıntı, küçük şişlikler, huzursuzluk hissi, cilt yaraları ve deride renk değişiklerine neden olan sağlık sorunudur. Kasıktaki döküntü sadece burayı etkileyebildiği gibi vücudun diğer alanlarını da etkileyebilir. Döküntü altta yatan nedene bağlı olarak kaşıntılı yada kaşıntısız, sulanma ve sulanma olmadan ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

En doğru tanı ve teşhis için alanında uzman bir doktora gidilmeli ve sizin durumunuza uygun olan tedavi seçeneklerine başlanmalıdır. Tedavide duyarlı olması önemlidir çünkü kasıktaki döküntü hafif koşullardan kaynaklanabileceği gibi çok daha ciddi sağlık sorunlarından kaynaklanabilir ve ilerleme gösterebilir.

KASIKTA DÖKÜNTÜ NEDEN OLUR?

Alerjik reaksiyonlar ve kontakt dermatit,  suçiçeği, beşinci hastalık, kızamık, roseola ve kızamıkçık gibi çocuk hastalıkları, meningokok menenjit gibi hastalıklar da kasık döküntünün nedenleri arasında yer alır.

Egzema, sedef ve seboreik dermatit gibi ciltle ilgili sorunlar kasık yada farklı bölgede kırmızı yada gümüş renginde döküntüye neden olabilir. Kasık bölgesi nemli, sıcak ve karanlık olduğu için fungal faktörlerin gelişebileceği en uygun koşullardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kasıktaki döküntü kırmızı veya kahverengimsi ise bu işaret bir enfeksiyonun varlığını gösterir ve sıklıkla buna tinea kruris (jock kaşıntısı, mantar enfeksiyonu) ve Eritrasma (derideki kıvrımlarda gelişen bakteriyel enfeksiyon) neden olmaktadır.Kasıkta Döküntü Neden Olur

Kasıkta döküntüye neden olabilen diğer koşullar arasında çocuklarda kan damarlarının iltihabına neden olan Kawasaki hastalığı ve deride kırmızı nodüllere neden olan eritema nodosum sayılabilir.

HIV, frengi, uyuz, Phthirus pubis (kasık biti) ve molluskum kontagiosum (viral enfeksiyon) gibi hastalıklar da kasıkta döküntü nedenidir. HIV enfeksiyonu ve frengide döküntü kırmızımsı veya kahverengimsi şişlikler şeklindedir ve içi irin dolu olabilir. Uyuz ve kasık bitinde ise kaşımaktan kaynaklanan kabuklanma şeklinde belirti verebilir.

Molluscum kontagiosum gibi bir viral enfeksiyon ise küçük, ağrısız, ten renkli belirtiler verir ve mumsu beyaz madde ile beraber merkezi ise kabukludur. Kasıktaki döküntünün nedeni belirlendikten sonra varsa partneriniz onlunla birlikte tedavi olmanız gereklidir.   Su çiçeği denilen durumda da ağrılı ve döküntülü kabarcıklar vardır ve sınırlı bölgede ve vücudun bir yanında (kasıkta da ortaya çıkabilir) meydana gelir.

DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?

Kasıktaki döküntü farklı nedenlerden kaynaklanabildiğinden buna bağlı olarak farklı belirtiler ortaya çıkacaktır. Enfeksiyon nedeni ile kaynaklanan durumlarda karın ağrısı veya kramp, grip benzeri belirtiler, iştah kaybı, göz kanlanması, lenf bezlerinin şişmesi, genital ülserasyonlar, gözle görünür kasık biti yumurtaları ortaya çıkabilir.

DİĞER YANDAN;

  • Dil görünümünü değişiklikler
  • İshal
  • Saç kaybı
  • Bulantı /kusma olabilir-olmayabilir
  • Cilt soyulması
  • Dudak ve ağızda kızarıklık
  • Ayak tabanı ve avuç içlerinde kızarıklık
  • Şişme

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Karın Ağrısı
Artrite Ne İyi Gelir
Kalp Pili Olan Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir
Kasık Şişliği İle Ortaya Çıkan Belirtiler Nelerdir?
Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı ve Lazer Tedavisi
Yüksek Tansiyon Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.