kaşıntı hastalığıKAŞINTI HASTALIĞI

Vücudun herhangi bir yerinde ya da tamamında hissedilebilir. Böcek dolaşıyormuş hissi, hafif yanma ve batma gibi belirtilerle de ortaya çıkan, insanı çok rahatsız eden, toplum içinde zor duruma düşüren, sevimsiz ve sıkıntılı bir duruma düşüren hastalığa biz kaşıntı diyoruz.. Çok şiddetli olduğunda; uykusuzluğa,gerginliğe ve depresyona bile neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kaşıntılı cilt, kendinizi rahatsız hissetmenize ve tahriş olmuş olan cildi kaşımanıza neden olan bir rahatsızlık türüdür. Ciltte kaşıntı Sedef hastalığı, dermatit ve cilt döküntüsü gibi durumlardan kaynaklanabilir. Ya da tamamen farklı şekilde karaciğer hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi vücudun içinden gelen başka hastalıkların da belirtisi olabilir.

Kaşıntının nedeni ne bağlı olarak cilt normal görülebilir ya da kızarabilir, su toplayabilir ve cilt üzerinde pürüzlere nelere neden olabilir. Uzun vadeli rahatlama için ciltteki kaşıntının tedavi edilmesi gerekir. Bu tedaviler arasında cilt kaşıntı ilaçları, ıslak pansumanlar ve ışık tedavileri gibi değişik tedavi seçenekleri yer alır. Ayrıca kaşıntı ürünleri kullanarak ve serin banyolar yaparak da kendi öz bakım tedbirlerinizi alabilirsiniz.  Kuru kaşıntı, cilt kuruluğu, cilt hastalıkları, gebelik ve nadiren de kanser gibi hastalıklarla ilişkili olabilir.

Kaşıntı en çok kimlerde görülür?

 Herkeste görülmesi muhtemel bir rahatsızlıktır fakat bazı kişiler kaşıntıya daha meyillidir:

 • – Mevsimsel alerjileri, saman nezlesi, astım ve egzama gibi rahatsızlıkları olanalr,
 • – Şeker hastası olan kişiler
 • – Çeşitli kanserleri olanlar
 • – HIV-AIDS olan kişiler
 • – Hamile kadınlar
 • – Yaşlılar

Kaşıntı nasıl tedavi edilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kaşıntı sorununun tedavi edilmesinde ilk adım nedeninin bulunması ve altta yatan herhangi bir cilt hastalığının olup olmadığının tespit edilmesidir.Kaşıntı Hastalığı Neden Olur

Eğer bir ilaç reaksiyonu şüphesi varsa farklı bir ilaca geçiş kaşıntıyı azaltmada yararlı olabilir. Ancak çoğu ilaçlarda kaşıntı ile beraber döküntü yan etkisi ile bulunmaktadır. Kaşıntıyı önlemek için en iyi yol cilt bakımına dikkat etmektir. Cildi korumak için:

 • – Cilt kremleri ile cildinizi nemlendirin
 • – Losyonlar kullanarak cildin kurumasını önleyin
 • – Güneş yanığı ve cilt hasarını önlemek için düzenli olarak güneş kremleri kullanın
 • – Cildinizi tahriş etmeyen hafif banyo sabunları kullanın
 • – Banyo yaparken veya duş alırken sıcak su yerine ılık su kullanmayı deneyin
 • – Ciltte kaşıntıya sebep olabilecek yün ve sentetik kumaşlar giymekten kaçının bunların yerine pamuklu giysiler tercih edin.
 • – Yazın veya kışın iç ortamdaki sıcak hava ciltte kurumaya neden olabildiği için nemlendiriciler kullanmaya çalışın.
 • – Kaşıntıyı rahatlatmak için kaşıntı bölgesine soğuk su ile nemlendirilmiş bez veya buz koymayı deneyebilirsiniz.
 • – Doktorunuz ayrıca antihistaminik ve topikal steroidler gibi kaşıntı ilaçlarını reçete edebilir. Nadiren de steroit haplsr ve antibiyotiklerin de yazılması gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Metin

  Bende iki aydır bir kaşıntı başladı anlatamam.kan tahlilleri kremler iğneler hiç faydası yok. Uyuz ilaçları dahil hiç biri geçirmiyor. Eger rahat uyumak istersem viks sürüyorum hiç olmazsa 3 4 saat rahat uyuyorum. Allah’ım herkese şifa versin

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sırt Egzersizleri
Adrenalin
Pankreas
Kansere Neden Olan Dış Etmenler
2 Lavman
Böbrek Fonksiyonları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.