Kaşıntı:
Türk dil kurumunun büyük Türkçe sözlüğünde kaşıntının deriyle alakalı bir durum olduğu yazılıdır. Tıp dilinde de bu böyledir ve kaşıntı derimizde meydana gelen bir tür yan etki olarak bilinir.

Peki, kaşıntı Neden Olmaktadır?

Derimizin bir bölgesinde kimyasalların birikmesiyle kaşıntı hissi devreye girer ve bizler ellerimiz veya bir başka kaşımaya yarayan cisimle bu bölgeyi kaşırız. Bu işlem sonucunda buralardaki kimyasal maddeler derinin diğer yönlerine doğru dağıtılır ve kaşıma hissi azaltılmış olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Nedenleri Nelerdir?

 • Yediğimiz bir şeye olan alerjimiz,
 • Tahriş edici bir gazın deriyle teması,
 • Giydiğimiz bir kazaktaki bir maddeye derimizin verdiği tepki,
 • Derimizde yaşayan herhangi bir asalak(bit, pire, uyuz) ,
 • Ani ısı değişimleri,
 • Deriye yapılan basınçlar,
 • Bir böceğin sokması veya ısırması,
 • Bir kozmetik ürünün derimizi tahriş etmesi

Bütün bunlardan bağımsız olarak ruhsal durumumuz da bu rahatsızlığa neden olan faktörlerdendir.

Tedavisi:

Tedavi için öncelikle kaşıntıya neden olan faktörün ortaya çıkartılması gerekmektedir. Eğer bu hastalığa neden olan faktör ortadan kaldırılırsa kaşıntı kendiliğinden iyileşecektir. Bunun yanı sıra rahatsızlığın tedavisinde kaşıma hissini baskılayıcı bir takım tedbirler de vardır. Bu tedbirlerin başında ineler, şuruplar(atarax), çeşitli haplar ve özellikle merhemler gelmektedir.

Ne Tür Kaşıntılar Vardır?

Yazımızın giriş kısmında kaşıntının deriyle alakalı bir durum olduğunu yazmıştık. Bu durumdarahatsızlık derimizde meydana gelmektedir diyebiliriz. Diğer bir deyişle kaşıntı derimizin olduğu hemen hemen her yerde oluşabilen bir yan etki(hastalık belirtisi)dir.

Kaşıntı Çeşitleri:

 • Yaygın Deri Kaşıntısı,
 • saç kaşıntısı,
 • Göz kaşıntısı,
 • Burunda kaşıntı,
 • Yüzde kaşıntı,
 • Kulak kaşıntısı,
 • Ayakta kaşıntı,
 • Vajinal kaşıntı,
 • Penis ve çevresinin kaşıntısı,
 • Kasık kaşıntısı,
 • Meme kaşıntısı,
 • Anüs kaşıntısı,

Olmak üzere sıralanabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

DİKKAT!!! Bu alanlarda oluşan kaşıntılar bazen karakteristiktir ve sadece belirli türden hastalıkları işaret etmektedirler.

Geniş Bilgi İçin Aşağıdaki Başlıklara Tıklayınız.

 • Yaygın deri kaşıntısı:
  Yaygın deri kaşıntısı çok sık rastlanan bir durumdur. Hastalığa neden olan durumlar hemen hemen bütün vücudumuzu etkileyebilir ve rahatsızlığı ortaya çıkarabilir. Yaygın deri kaşıntısının sebepleri arasında ürtiker, sedef hastalığı, çeşitli immünal rahatsızlıklar, parazitler sayıla bilir. Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.
 • Saç kaşıntısı:
  Genelde saç derisinde meydana gelen deformasyonlar nedeniyle oluşur. Farklı veya uygunsuz sabun ya da şampuan kullanmak, alerjik durumlar, saç derisinde meydana gelen yaraların iyileşmesi sırasında, banyo yaparken aşırı sıcak su kullanmak, yine banyo esnasında saç dersini tırnaklamak, aşırı efor(güç kullanımı) sonrasında ani bastıran ter, saçdaki bit-pire-uyuz gibi paraziter durumlar saç derisi kaşınmasına neden olmaktadır. Bütün bunların yanı sıra hastalıklar da saç derisinde kaşıntılara neden olan etkenlerdendir. Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.
 • Göz Kaşıntısı:
  Göz oldukça hassas olan bir organımızdır. Işık yoğunluğu, ışığa duyarlılık, çiçeklerden yayılan polenlere olan alerji, çeşitli mikrobik hastalıklar, çeşitli mikro organizmalar, ani ısı değişikliği, kimyasalların göze kaçması, vücutla ilgili birçok metabolizmal rahtsızlıklar ve bazı göz kusurları gözdeki kaşıntıyı tetiklemektedir. Göz kaşıntısının tedavisi rahatsızlığa neden olan etkiyi bulduktan sonra mümkün olabilmektedir. Bunun için detaylı bir araştırma sürecinin hastanelerin ilgili bölümlerinde sürdürülmesi çok önemlidir. Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.
 • Burun Kaşıntısı:
  Bir olayı veya bir fikri anlatırken karşımızdakinin kendi burnuna dokunduğuna sık sık şahit oluyorsunuzdur. Bu durum karşınızdakinin size katılmadığını gösteriyor. Mekanizma çok basittir. Size katılmayan arkadaşınızın kalp atışları ani ve düzensiz değişiklikler gösterir. Bu değişiklikler damarlarda ve kılcallarda da değişikliğe neden olur. Çok hassas olan burun kılcalları bu durumdan doğrudan etkilenir ve burunda kaşıntı meydana getirir. Gördüğünüz gibi çok hassas olan bir yapıdan söz ediyoruz. Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.
 • Yüz de Kaşıntı:
  Vücudumuzun açıkta kalan kısımlarından olan yüz bölgemizde aynı zamanda kılcal damarlar da bolca bulunmaktadır. Yüz bölgemiz, çok yüzeyden seyreden bu kılcallar nedeniyle çok küçük değişikliklerden etkilenir. Ortamdaki tahriş edici gazlar, yüzümüzdeki sivilceler, tıraş sonrası sabun veya kimyasal madde artıkları yüz kaşıntısını tetikleyen faktörlerdendir. Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.
 • Kulak Kaşıntısı:
  Kulak kaşıntısı dediğimizde kulağımızın dış kepçe kısmında meydana gelen etkileri kastetmiyoruz. Kulağımızın iç kısmı yani kulak zarına yakın kısmında ya da kulak yolunda meydana gelen rahatsızlıkları kast ediyoruz. Kulak kaşıntısına neden olan etkenler çok çeşitlidir. Viral hastalıkların başlangıç aşamaları ve yine bu tür hastalıkların iyileşme süreci, kulak yolunda biriken kirler veya pislikler, çeşitli parazitler, kulağa kaçan böcekler veya kauçuk kulak tıkaçları bu etkenlerdendir. Kulak kaşıntısı dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Hassas organlarımızdan olan kulağımızın korunması ve kollanması çok önemlidir. Detaylı bilgi için tıklayınız.
 • Ayak Parmağı Kaşıntısı:
  Özellikle ayak parmaklarının üzerinde k
 • Vajinal kaşıntı:
  Vajinal kaşıntının sebepleri genelde birbirinin aynısıdır. Vajinal iltihaplar, vajinal mantarlar, kasık bitleri, yenilen veya içilen bir şeyin yaptığı alerji, mayasıl bunlardan bazılarıdır. Günümüzde özellikle prezervatif kullanımının artmasıyla birlikte bir de lteks alerjisi ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu prezervatiflerde kullanılan çeşitli kimyasal maderler de alerjiye ve dolayısıyla kaşıntıya neden olan faktörlerdendir. Detaylı Bilgi için Tıklayınız.
 • Penis çevresi Kaşıntısı:
  Erkek bireylerde cinsel bölgenin kaşıntısı genelde alerji ve Viral hastalıklarla açıklanır. Erkek bireylerde penis veya er bezlerinin kaşındığı nadir görülen durumlardandır.
 • Kasık Kaşıntısı:
  Kasıklar ve apış arası dediğimiz yerlerde meydana gelen kaşıntıların sorumlusu sıklıkla parazitlerdir. Kasık biti gibi parazitler ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Mantar enfeksiyonlarının yanı sıra isilik gibi durumlar da kaşıntıya neden olan olgulardan bazılarıdır.
 • Meme kaşıntısı:
  Özellikle büyüme çağındaki çocuklarda, adet dönemlerinde kızlarda, hamilelik geçirenlerde ve emziren annelerde sıklıkla görülen bir durumdur meme kaşıntısı. Nedenleri çok değişiklik gösterse de genelde bu durumu ortaya çıkartan faktör büyüyen ve gelişen meme uçlarıdır. Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.
 • Anüs Kaşıntısı:
  Mayasıl anüs kaşıntılarına neden olan en büyük etkendir. Ancak anüs kaşıntısının tehlikeli olduğu durum Hemoroit yani basur olarak bilinir. Diğer bir anüs kaşıntısı nedeni ise parazitlerdir. Bağırsaklarda yaşayan parazitler günün belli kısımlarında anüsten dışarıya çıkarak burada kaşıntıya neden olabilmektedir. Her halükarda anüs kaşıntısına dikkat edilmelidir. Doktorunuza danışmak yapabileceğiniz en iyi şeydir. Detaylı Bilgi İçin tıklayınız.
 • Sonuç olarak:
  Kaşıntının ciddiye alınması için 3–4 günden fazla ve giderek artan şiddette devam etmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda rahatsızlık geçici bir etkidir ve birkaç gün süren bir rahatsızlıktan sonra iyileşir. Bütün bunların yanı sıra bu hastalık nadir olarak kalıcı sorunlara neden olur. Bunlar vücudun görünür yerlerindeki izlerdir. Bu izler estetik kaygılara neden olabilmektedir. Kaşıntı tedavisinde sürekliliğin yanı sıra doğru müdahale de çok önemlidir. Süreklilik sizin verilen ilaçları doğru ve zamanında kullanmanızla alakalıdır. Doğru müdahale ise doktor gözetiminde gerçekleşen bir tetkik ve tedavi süreciyle mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  elif

  Merhabalar, eşim son 4 yıldır bazı zamanlar vücunun kaşındığını sanki içinden bir sürü iğnelerin battığını söylüyordu. bu durum son 3 aydır çok fazla arttı, vücudunda yara vs. bir şey yok ama uyurken birden vücudu buz kesiyor ve kaşınmaya başlıyor. buna sebep olan ne olabilir. teşekkür ederim.

  çınarrrr

  merhaba. benim sorunum sıcak havalarda vucudumun tümünde kaşıntı oluyor özellik ile güneşle temas halinde iken ayrıca aşırı terliyorum bunun nedeni ne olabilir. tşkr ederim iyi çalişmalar

  ahmet coşgun

  selam bu sene hiç güneş görmrdim veya dogru dürüst terlemedim diye bilirim işyeride klima evde de aynı araçta sürekli bu şekilde bir yaz geçirdim kasıntıyı ilk oluşum durumu banyo yaptıktan sonra bil hassa sıcak ondan sonra meydana gelmeye basladı ve ama simdi banyoyla alakalı kısmı geçti gibi ama gün içinde sabah saat leri 9 10 arası baslıyor koltık altı boyun bölgesinde devam ediyor birde güneşe cıktıgım zaman oluyor birazda kiloluyum bazı yakın cevrem karaciger de yaglan ma olabiçegini söyledi onun üzerine kan testi yaptırdım ondan bir şey cıkmadı koltuk altı bölgem terledigi zaman da kasınıyorum lutfen yardım cı olun sevinirim

  ömeryeşiltaş

  Merhaba
  2 ay önce aniden vucudumda kaşıntılar başladı kaşıntı başlamadan önce vücudumda iğneleme gibi karınca yürüyormuş hissi oluşuyor ve akabinde sürekli kaşınmaya sebep oluyor. Her kaşıntı geldiğinde duş aldım elimi sürmek istemedim ama anlık rahatlatıyordu en ufak vcut kasıntısında bile çekilmez bir hal alıyor geçenlerde doktoruma başvurdum ama sadece söylediği şey ilaç yazıcam aldım içitim bu seferde bacak aralarımda sırtımda özellikle sol bacağımda müthiş bir kaşınma ve sivilce gibi şişlik bazı yerlerinde ise kabuklnma başladı bu da beni korkuttu mantar endişesiyle YArdımcı olursanız sevinirim.

  ahmet

  her yerım kasınıyor yardımcı olun ılaclar fayda etmıyor :(

  Ilık bir miktar suyun içerisine biraz tuz katınız ve onunla vücudunuzu ovunuz biraz bekledikten sonra yine ılık suyla duş alınız. Geçmiş olsun.

  can

  merhaba. benim boğazımda sürekli kaşıntılar var daha sonra kulaklarıma vuruyor ve iltihaplanıyor kulaklarım. kulak arkasında da şişmeler oluyor eskiden bu hastalığım yoktu son iki senedir var.
  ayrıca her zaman üşüyorum ellerim morarıyor.
  sebebi nedir lütfen.

  Son zamanlarda gribin daha değişik versiyonları hayatımıza girmeye başladı. Özellikle çene kemiğimizin boğazda sonlandığı noktadan başlayıp kulağa doğru yayılan ağrılı durumlar ve buralarda meydana gelen kaşıntılar bu tür bir hastalığı işaret etmektedir. Bu hastalığın hızlı bulaşan bir tür virüsten kaynaklamdığı ve özellikle avrupa ABD gibi yerlerde hızla yayıldığı bilinene bir gerçektir.

  apr

  hocam kış aylarında genelde telaşlandığımda ,vücudum ısındığında,hatta yürüdüğümde bile vücudumun her tarafı inanılmaz kaşınıyor kaçacak yer arıyorum kaşınmak için.lütfen cevap yazın tavsiyelerinizi bekliyrm tşkler.

  kazım

  Merhaba;

  Yürüyüş veya koşu yaptıktan sonra bacaklarımda aşırı bir kaşınma ve kızarıklık oluşuyor.Acaba ne yapmam lazım.Yönlendirebiirseniz çok sevinirim

  cüneyt demir

  hocam penis cevresınde asırı bır kaşıntı varsıvılce gıbı kabardılar yılın bu zamanları cok fazla oluyor ne yapabılırım yardımcı olursanız cok sevınırım saygılar

  atila

  merhaba penisimin başında kasıntı var.özlelikle bi yerde daha cok var ufak bir yanık izi gibi iz var sanki nedir bu ve ne tavsiye edersiniz bu kaşınma için.yardımcı olursanız sevinirim.krem yada antibiyotik kullanabilirmiyim tavsiye edeceğiniz.

  süleyman

  mrb hocam bendeki kşıntı 3 yıldır var hitrizin dıye bir ilaç kullandım 8 ay kesti daha sonra oda kesmedi bir biopsi yaptırdım mantar çıktı mantar hapını kullandım gene geçmedi ben behcet hastasıyım 20 yıldır imuran ve atervix kullanıyorum ne yapacağımı bilmiyorum ne olur bana çare gösterin cildiyenin bütün ilaçlarını kullandım yaklaşık 20 çeşit geçmedi ne yamam gerekiyor bana yol gösterin

  SÜLEYMAN

  mrb hocam benim kaşıntım 3 yıldır var bir biyopsi yaptırdım mantar çıktı mantar hapınıo kullandım geçmedi hitrizin diye bir ilaç kesti 8 ay gibi daha sonra oda kesmedi şimdi tüm vucudum kaşınıyor eczanedeki ilaçların hepsini kullandım ben behcet hastasıyım imuran ve atervix kullanıyorum sürekli ne olur bana yardım edin

  can

  merhabalar..göbek deliğimin ortalama 3 cm altında küçük bir bölüm kanayana kadar kaşınıyor..kabuk bağlıyor sonra tekrar kaşınıyor..bazende sulanıyor..

  mine

  bende de çok kötü kaşıntı var doktora gittim test bile yapmadan ilaç yazdılar faydasını görmedim çıldırmaktan korkuyorum yardım

  seyid

  meraba benım sorunum penısımın kenarında asırı bı kasıntı var hafıfte yarılmalar var penısım kenarında bole beyaz oluyor kenarları ben mantar sanıyorum yardımcı olabılırmısınız ne ılac kullanabılrıım

  benım penısın etrafa yanı bacaklarımın arasında çok feci kaşintı var öyle şidetli oluyorkı uzun yıllar oldu böyle devam edıyor. parçalanırcasına karşiyorum. bana yardımcı olun lütfen

  Mertcan koyuncu

  merhaba sırtımla birlikte penisim kaşınıyo bunun nedenı nedir hocam

  onur

  iyi günler penisimin etrafı ve bacaklarımın arası çok kaşınıyor örneğin banyoda sıcak su temas etiğinde bi rahatlık hissi veriyor adeta sıcak su ile yakasım geliyor lütfen yardımcı olun tşklr

  Rahatsızlığınızın belirlenerek uygun ilaçlar kullanmanız gerekmektedir. Kaşıntının nedenini iyi bir cildiye uzmanı belirleyecektir. Yakın zamanda cinsel ilişki yaşamış iseniz hiç vakit kaybetmeden bir üroloji uzmanına görünmeniz gerekmektedir.

  piyanist ilker

  SA anlam veremediğim kaşıntı var bazende çeşitli bölgelerde mantar oluyor. Hocam neden olur? Saygılar.

  Kaşıntılarınızın neden olduğunu anlamak için ayrıntılı tetkik şart. Hastahanelerin dermatoloji bölümleri hastalığınızı bulup tedavi edebilir. Mantar ise bulaşıcı bir hastalıktır. Mantar enfeksiyonlarının tekrarlama gibi durumu da vardır. Yani mantar enfeksiyonlarının tedavisi sürekli ve kararlı bir şekilde sürdürülmelidir. Tedavi asla yarıda kesilmemelidir.

  yaseminersolmaz

  merhaba benim kulaģım çok kaşınıyor kolanya koy dediler yaptım.iyi gelmedi napabilirim?

  Yine sitemizde yayınlanmış olan Kulak kaşıntısı Makalesini de okuyabilirsiniz. Size yeterli bilgi vereceğinden eminiz.

  Ali

  Merhaba doktor bey anüs kısmında çoğu kez akşamları kaşıntı oluyor kaşıma ile birlikte kokuda geliyor baya bir rahatsız edici birde kasıklarımın sağ taraf aynı kaşıntı oluyor kokuda geliyor hafif çatlaklar oluşuyor cevap bekliyorum.

  Bu kaşıntı özellikle akşamları mı oluyor? Bazı besinler ve ter gibi etkenler de kaşıntıya neden olabilmektedir. Tuvaletten sonra hafif de olsa ağrı var mı? Bunlara dikkat ederek.
  Anal Fissür

  a.tarık inaner

  merhaba,ayak tabanımda yere basan yerde ve ayak baş parmağımda deride değil et içerisinde dayanılmaz bir kaşıntı oluştu. iğne yapıldı ve alerji hapları da içtiğm halde ilacın etkisi geçer geçmez tekrar başlıyor. acaba ne yapmam lazım. teşekkür ederim.

  orhan

  merhaba benim son 2 gündür ensem sırtım başım bacak aramkoltuk altım ve bacak aramda inanılmaz bi kaşıntı var ve bu dediğim yerkere sıra sıra vurmakta çok canım yanıyo yardımcı olurmusunuz acı veren bi kaşıntı

  merve

  Merhaba hocam benim sorum Kardesimin 7aylik bebegi dis cikartma donemi gecirio dis etlerinde sisme ve kasinti oldugundan babasi bebegin kullandigi kasinti jeliyle esinin kullandigi jeli karistirmis ve bebegin agzina bir parca STILEX Jel surmus bebege yan etki yaparmi bebegin saglik durumu suan icin iyi ama yogurt yedirmelerini tavsiye etmisler ne yapacagini bilmiolar ve hastaneye de suan icin goturecek imkanlari yok cvbiniz icin simdiden Teşekkürler

  mert

  durduk yere vücudumun her yeri kaşınmaya başlıyor ve bu kaşınma belli zamanlarda belli yerlerde ve belli durumlarda oluyor mesela odamda oluyor odam sıcak balkona çıkıyorum soğuk havaya geçiyor sonra kursa gitmek için hazırlanıyorum yine başlıyor dışarı çıkınca geçiyor otobüse biniyorum(otobüste sıcak) otobüste yine kaşınmaya başlıyorum iniyorum geçiyor lütfen yardım edin

  mert

  artı kaşınma sırasında vücudumda hiç bişey olmuyor ne deride kabarma ne kızarıklık şişlik olmuyor deri normal halind

  yigitcan

  İyi gunler hocam ben senelerdır yataga yatınca hiç birsey yokken kaşısınıyorum sankı tenımde birseyler geziyor bazen oturdugum yerde bile bacaklarım kasınıyor içimde sankı karıncalar gezıyor sabahlara kadar uyuyamıyorum bana yardımcı olurmusunuz hocam

  SonLife

  Herkeze SELAM Benim sorunum basimda kasinti var , tam her iki bacagimin arasinda kasinti ve oralarda yine penis bolgemin yanlarinda kasinti var. Tesekkurler Umarim cevap alirim bilginiz varsa . Iyi aksamlar

  Kullandığınız jöleyi değiştirirseniz sorun kalmayacaktır.

  m.a

  merhaba hocam ben 47 yaşımdayım yaklaşık 25 yıldır vucudum kaşıniyor defalarca doktora gitim çeşitli testler yaptırdılar kayde deyer bişey bulamadılar yazın 3 ay bütün vucudım kaşınır kaşıdıkça küçükkabarıklar oluşur kaşıyarak kanatırım ondan sonra biraz rahatlarım geriye kalan 9 ay bacak aralarım bazen kaşınır bazen ara verır testlerimin bazıları şöyle endoskopi yaptırdım önemli birşeyyok kan testi plt düşük ama sınırdadır oda idare eder alerjim biraz yüksek gıda testım normal ne yapayım lütfen yardımcı olurmusunuz

  cegiz aksoy

  merhba hc ben 46 yaşındayın yaklası 13 yıl önce bir fabrikaya girdim ilk girdigigun bacakarsı bir terleme ondansonra yanma yapış yapiş kimyasal tozlu ortam son 2 yıl kaşıntı da varçok doktora gittim çare yok yalniz alerjim var sizden ricam ne tur ilac kullanayım tş ederim

  Ugurcuk_1982@hotmail.com

  Banyodan sonra yarım saat bütün vücudumda Aşirin derecede kaşıntı oluyor ve çok acı veriyor 13 yaşından bu zamana kadar şuan 35 yasindayim ve halen devam ediyor çok ilaç kullandım kremler fayda etmedi Dr bir iğne var onu söyleyemem cunki ilerde zarar gorursun dedi

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Migren Ağrısı
TREMOR İLE BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?
KOL AĞRISI
sinüzit cerrahi tedavi
Farenjit
Kıl Dönmesi Nedir? Nasıl tedavi edilir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.