KAŞINTILI, KÖTÜ, ÇİĞ BALIK KOKULU VAJİNAL AKINTI

Kadınlarda akıntının rengi, kokusu, miktarı ve yapısı mevcut durum hakkında bilgi verir. Süt kesiği gibi olan akıntılar, normal fizyolojik akıntı, kahverengi, sarı ve yeşil akıntılar gibi bir diğer akıntı türü de rahatsız edici derece olan balık kokulu olan akıntılar.

Kadınların çiğ balık gibi bir koku diye tabir etkileri akıntının iki nedeni bulunmaktadır. Trikomanas ve bakteriyel vajinit.

Bakteriyel vajinozis ( BV ) ve trikomonas tüm dünyada kadınları etkileyen vajinal enfeksiyonların en yaygın türlerinden ikisidir. BV hastalığına vajinada zaten normal olarak bulunan bakterilerin < Gardnerella vaginalis > aşırı derecede gelişerek daha baskın hale gelmesi neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlarda Kahverengi Akıntının Sebepleri Nelerdir? 

Cinsellik ile ilişkili görünmesine rağmen, cinsel yolla bulaşan hastalık olarak kabul edilmez. Bakteriyel vajinitin zıddına trikomanas < Trichomonas vaginalis > ise istilacı patojenler tarafından neden olur ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Her iki durum erkeklerde de görülebilir, belirtiler ise nadiren ortaya çıkar. BV ve trikomanas iki farklı enfeksiyondur fakat hemen hemen aynı şekillerde tezahür edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlarda Sarı Renkli Vajinal Akıntı

Güçlü Balık Kokusu

Her iki enfeksiyon da güçlü bir çiğ balık kokusu ile karakterizedir. Bakteriyel vajinit özellikle de adet döneminde ve ilişki sonrası daha güçlü bir koku yayar. Eğer güçlü bir balık kokusu fark ederseniz durumu kötüleştirebilecek olan vajinal duş ve ya kokulu sabunlar kullanarak durumu örtbas etmeye çalışmayın. Bunun yerine tedavi olun.

Anormal Akıntı

Eğer BV varsa vajina içinde ince, krem yada gri akıntı fark edebilirsiniz. Trikomanasta ise akıntı gri – sarı veya yeşilimsi renklerde olabilir. Bazı vajinal akıntıların adet döngüsü boyunca görünümünün ve kokusunun değişebileceğini ve sağlıklı olduğunu unutmayın. Vücudunuz için neyin normal olabileceğini öğrenmeye çalışın.

Kadınlarda Kaşıntılı Süt yada Süt Kesiği Gibi Vajinal Akıntı

Kaşıntı

BV trikomanastan daha yaygın olmasına rağmen, kaşıntı belirtisi diğer hastalıkların belirtilerine benzeyebilir. Örneğin Candida mantarının neden olduğu Vulvovajinal kandidiazis sorununda da kaşıntı, en yaygın belirtilerden biridir. Ancak kadınlar genellikle her kaşıntıyı mantar enfeksiyonu zannedip, reçetesiz satılan ilaçlar ile tedavi etmeye çalışırlar. Oysa ki, bu, mevcut durumu daha da kötüleştirmekten ileri gitmez. Eğer bir vajinal enfeksiyonu geçiriyorsanız bir doktora görünmelisiniz. Ve ona göre de doğru tedavi seçeneği belirlenmelidir.

Kadınlarda Beyaz Renkli Peynir Kesiği (çökelek) Gibi Vajinal Akıntı

Yanma ve tahriş

Bazı kadınlar idrar yaparken yanma ve vulvada kızarıklık veya şişlik gibi belirtiler ile karşılaşabilir. Bu belirtiler BV’ ye göre trikomanasta daha yaygın görülür, fakat BV’ de yanma ve tahriş oluşmaktadır.

Belirtisiz

Bazı kadınlarda BV ya trikomanas herhangi bir vermeyebilir. Aslında bu her kadın yıllık olarak en az bir kez vajinal muayene yaptırarak bu sorunların olup olmadığını belirleyebilir.Tedavi edilmezse, BV ve trikomanas enjeksiyonları özellikle bazı ameliyat geçiren kadınlar ve hamilelerde pek çok şikayete neden olabilir.

TRİKOMANAS NE KADAR YAYGIN?

Trikomanas genç ve cinsel olarak aktif kadınlarda sık görülmektedir ve tedavi edilebilir cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Tahminen her yıl 7,4 milyon kadın ve erkekte yeni vaka meydana gelir.

TRİKOMANAS OLDUĞUMU NASIL ANLARIM?

Erkekler genellikle trikomanas belirtileri yaşamazlar ve eşleri tedavi olana kadar bu hastalığı taşıdıklarını bilmezler. Belirtiler ortay çıkarsa aşağıdaki gibi olabilir;

  • *** Penis içinde tahriş hissi
  • *** Hafif akıntı
  • *** İdrar yaparken yada boşalma sonrası hafif yanma

Kadınlarda ise aynı şeyi söyleyemeyiz. Kadınlardaki belirtiler şunlardır;

  • *** Güçlü bir koku ile birlikte yeşilimsi – sarı, köpüklü vajinal akıntı
  • *** Ağrılı idrar
  • *** Vajinal kaşıntı ve tahriş
  • *** İlişki sırasında rahatsızlık
  • *** Nadir görülse de alt karın ağrısı

Semptomlar genellikle etken faktör bulaştıktan 28 gün içerisinde ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda Yeşil Renkli Vajinal Akıntı ve Nedenleri

BAKTERİYEL VAJİNOZİS OLDUĞUMU NASIL ANLARIM?

  • *** İnce ve grimsi beyaz vajinal akıntı
  • *** Özellikle cinsel ilişkiden sonra kötü kokulu “balıksı” vajinal koku
  • *** Vajinal kaşıntı
  • *** İdrar yaparken yanma

Bakteriyel vajinozisi olan bir çok kadında hiçbir belirti görülmeyebilir yada belirtilerin hepsi gözlenmeyebilir.

TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Trikomanas: Trikomanas genellikle ağız yolu ile kullanılan tek bir doz halindeki bir antibiyotik ile tedavi edilebilir. Eşinizde bu parazitin ortadan kaldırılması ve tekrarlamanın önlenmesi için aynı anda tedavi edilmelidir. Tedavi olan kişiler tedavi tamamlanana yada hiçbir belirti görülmeyene kadar cinsel ilişkiden uzak durmalıdırlar.

Bakteriyel Vajinoz: Doktorunuz tarafından yazılan antimikrobiyal ilaçlar ( oral veya vajinal olabilir) ile tedavi edilebilir. Metronidazol veya klindamisin adlı iki ilaç bu hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Fakat siz yine doktorunuza danışarak bu ilaçları kullanmayı tercih ediniz. Metronidazol alkol ile alınamaz.

NASIL ÖNLEYEBİLİRİM?

Trikomanas: Trikomanası önlemek için çeşitli yollar vardır. Her zaman önlem olarak kondom kullanın, çok sayıda kişi ile ilişkiye girmekten  ve şüpheli konumdaki kişiler ile temastan sakının.

Bakteriyel Vajinoz: BV cinsel ilişki yokluğunda da oluşabildiği için tamamen bilim adamları tarafından anlaşılamamış ve bunu önlemek için en iyi yol bilinmemektedir. Ancak, bakteriyel vajinit çok eşli ilişkiler ve yeni bir partner ile olan birlikteliklerde ortaya çıkabilir. Vajinal ortamdaki dengeyi bozan öğelerden kaçınmak, vajinal duşu kullanmamak ve kondom kullanımı riski azaltabilir.

Bunların dışında vajinal tahrişi en aza indirgemek için sıcak küvet ve jakuzilerden uzak durun. Duş sonrasında ilgili bölgede sabun kalmaması için durulayın ve kurulayın. Hafif, deodorantsız sabun ve kokusuz tamponlar veya pedler kullanın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cilt Rengine Göre Saç Rengi Nasıl Seçilir
Adet Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Açık Tenli Cilt Makyajı Nasıl Yapılır
Sarı Renkli Vajinal Akıntı
Spiral
Kegel Egzersizi ve Cinsellik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.