KAŞINTILI VE TAHRİŞ OLMUŞ CİLT BAKIMIKaşıntılı ve Tahriş Olmuş Cilt Bakımı

Kaşıntılı deri çok can sıkıcı olabilir. Kaşını ve cilt tahrişine bir çok durum neden olabilmektedir. Bunların en sık karşılaşılan nedenleri arasında alerjik reaksiyonlar, cilt kuruluğu, soğuk, güneş, yeni kullanılmaya başladığınız bir cilt bakım ürünü  ve çeşitli metallerin neden olduğu yan reaksiyonlar sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer kaşıntı ve cilt tahrişe neden olan durumu biliyorsanız bunu engellemek ve çeşitli çözümler geliştirmek daha kolay olacaktır. Tahriş olmuş ciltler için bazı yardımcı bakım önerileri aşağıdaki gibidir.

Adımlar

Kullandığınız sabun, vücut fırçalama scrubları ve diğer cilt bakım ürünlerinin içinde yer alan maddelere karşı alerjiniz olmadığından emin olunuz. Bazen bu tür ürün bileşenleri de ciltte tahrişe yol açabilmektedir.

Duş alın ve vücut jelini hafifçe elinizle ovalayarak tüm vücudunuza uygulayarak temizlik yapınız. Bu, cildinizin daha yumuşak olmasını ve yatışmasını sağlayacaktır.

Kuru Ciltler İçin Doğal Yağlar Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kaşıntılı ve Tahriş Olmuş Cilt Nasıl GeçerDuş alın ve bir havlu ile cildinizi hafifçe okşarcasına kurulayın. Havlu ile ciltte sürtünme ve bastırma olmasın.

Cildinize bir losyon uygulayın. Kalitesinden emin olmadığınız ucuz ürünlerden olmasın.

Egzema gibi bir cilt sorununuz varsa mutlaka önlemini alınız, doktora görününüz ve tedavisini ihmal etmeyiniz. Egzamaya karşı zeytinyağı gibi doğal yağlar en iyi cilt bakım ürünleri arasında yer alır. İyi bir nemlendirmenin yanısıra mükemmel oranda cilt onarımını sağlayan E vitamini içermektedir. 

Cilt İçin Doğal Nemlendiriciler Bir Göz Atın!!

Yazları meydana gelen cilt yanıkları da cildin tahriş olmasına yol açar ve kendini kaşıntı ve kızarıklık şeklinde belli eder. Cilt yanıklarına karşı uygulanacak yöntem gayet gelenekseldir. Yoğurt sürmek, Hem ucuz, hem etkili ve hem de son derece zaman tasarrufu sağlayan bir metottur. 

İpuçları

  • Hidrokortizon bir krem ​​kullanın.
  • Olası bir kimyasal madde alerjisine karşı ev işlerine ve temizlik maddelerine başlamadan önce ellerinizi bunlardan koruyup bariyer görevi yapacak bir eldiven kullanınız.
  • Cildinizi temizlemek için sabun kullanmayın. Çoğu sabunun içinde zamanla derideki doğal koruyucu bariyeri yıkan “Alkalin” maddesi vardır. Ancak eğer banyo yaparken kalıp sabuna alışmışsanız, en azından pH değerinin 7 ve üzerinde olmamasına dikkat ediniz. Cildin doğal pH değeri genellikle 4,2 ile 5,6 arasındadır. Cildin doğal pH seviyesinin değiştirilmesi, cildin dış koruyucu tabakasını savunmasız bırakarak bakteriyel enfeksiyonlara davetiye çıkarır.

Evde Doğal Nemlendirici Yapımı

  • Kaşıntı ve kaşıntıya bağlı oluşan tahriş, ciltte rahatsızlığa neden olmakla birlikte ciddi bakteriyel enfeksiyonlara da yol açabilir. İnsan cildinin üzerinde birçok bakteri olmasın rağmen rahatsızlık vermez fakat herhangi bir yara veya çizikten vücuda girdiğinde risk teşkil etmeye başlar.Kaşıntılı ve Tahriş Olmuş Cilde Ne İyi Gelir
  • Kızarık ve kaşıntılı elleriniz için maden suyu kullanabilirsiniz. Kaşıntının ciddi oranda azaldığını göreceksiniz.
  • Ilık su ile banyo yaptığınızdan emin olunuz. Çünkü sıcak ve soğuk su da cildinizin tahriş olmasına neden olabilir. Bununla birlikte tahriş olmuş cilde soğuk pres yapmanın kaşıntınızı bir nebze olsun hafifletebileceğini de unutmayın.
  • Dışarı çıkacağınız zaman süreceğiniz güneş kreminin SPF değeri 15 ve daha yüksek olmalıdır.
  • Cildinizi yumuşatmak ve nemli tutmak amacı ile saf vazelin kullanabilirsiniz. Saf vazelin her zaman istediğiniz sonucu verecektir.
  • A ve C vitamini bakımından zengin olan bitkilerin cilt için kullanılması sizin için yararlı olacaktır. Bunların başında Domates, kivi, portakal, çilek, karnabahar, kavun, greyfurt, kayısı, tatlı patates ve brokoli gelmektedir. Liste uzatılabilir. Bu besinlerin pürelerini elde ettikten sonra cildinize uygulayarak 15-20 dakika bekleyebilir ve ardından durulamaya geçebilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Saç İçin Hintyağı
Cilt Güzelliği İçin Parlak Fikirler
Organik Saç Boyası Markaları
Kış Aylarında Cilt Bakımı
Cildinizi Nasıl Gençleştirebilirsiniz
Tüm Vücuda Yaz Bakımı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.