KATARAKT

Katarakt, göz içindeki lensin(merceğin) saydamlığını kaybetmesi sonucu bulutlu ve yoğun bir hal almasıdır. Katarakt olan insanların görüşü, buzlu bir camın arkasından bakmak gibidir.

Kataraktın sebep olduğu bulanık görmeden dolayı birçok yerde zorluklarla karşılaşılabilir. Kataraktların çoğu yavaş yavaş ilerler ve ilk başlarda görüşü fazla etkilemez. Ancak zamanla ilerleyip görmeye engel oluşturmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk başta, yeterli aydınlatma ve gözlük kullanımı, katarakt ile baş edilmesinde yardımcı olabilir. Ancak görme kaybının günlük faaliyetleri engellediği durumlarda katarakt ameliyatı yapılması gerekir. Neyse ki, katarakt ameliyatları genellikle güvenli ve etkili olmaktadır.

BELİRTİLER

Katarakt belirtileri şunlardır:

• Bulanık görme
• Gece görüşünde daha çok zorlanma
• Işık ve parlamaya karşı hassasiyet
• Işığı bakıldığında halkalar görme
• Gözlük ya da lens derecelerinde sık sık değişiklik yapılması gerekliliği
• Gözlerde solma ve sararma
• Tek gözle çifte görme gibi.

İlk zamanlarda kataraktın neden olduğu görüş kaybı gözün küçük bir bölümünü kaplar. Ancak katarakt ilerledikçe göz lensinin daha geniş bir alanında bulanıklık ve yoğunluk oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NELERDİR?

Katarakt çoğunlukla yaşlılığa bağlı olarak gerçekleşir. Ancak bazen mercekte değişikliklere neden olan bazı yaralanmalar ve hastalıklar da katarak sebebi olabilir. Bazen de kalıtsal özellikler etkili olmaktadır. Diğer göz hastalıkları, diyabet, travma veya geçirilmiş göz ameliyatları da katarakta neden olan tıbbi durumlardır. Steroid ilaçların uzun süreli kullanımı da katarakt gelişmesine yol açabilir.

Katarakt nasıl oluşur?

Gözün renkli kısmı irisin hemen önünde göz merceği yer alır. Katarak da merceğin üzerinde oluşur. Göz merceği gelen ışığı geçirerek retinanın üzerinde net, keskin görüntüler üretilmesini sağlar. Katarakt oluşması durumunda görüntüler retinaya tam olarak ulaşamaz ve gelen ışınlar dağıtılır. Sonuç olarak, bulanık görme olur.

Yaşlandıkça, göz mercekleri esnekliğini, saydamlığını yitirir ve kalınlaşır. Yaşa bağlı bu değişiklikler göz merceğindeki küçük alanlarda bulanıklıklar oluşmasına yol açar. Katarakt tek gözde de gelişebilir, ancak genellikle gözlerin her ikisini birden etkilemektedir. Genellikle simetrik olmayabilir. Yani bir gözde diğerinden daha yoğun oluşabilir.

Katarakt türleri

Katarakt türleri şunlardır:

Merceğin ortasını etkileyen katarakt (nükleer katarakt): Bu tür kataraktta ilkin yakın görüş iyidir. Ama zamanla, mercek giderek daha yoğun olmaya ve kalınlaşmaya başlayınca görüş bulanıklaşır.

Kataraktın yavaş yavaş ilerlemesiyle mercek kahverenginde bile dönüşebilir. Mercekteki sararmanın ilerlemesi renk tonlarını ayırt etmede zorluk yaşanmasına yol açabilir.

• Mercek kenarlarını etkileyen katarakt (kortikal katarakt): Kortikal kataraktta, mercek korteksinin dış kenarında beyazımsı, kama şeklinde opasiteler veya çizgiler oluşur. İlerledikçe, çizgiler merceğin merkezine doğru genişler ve ışık geçişine engel olmaya başlar. Kortikal katarakt olan kişiler genellikle ışık parlaması ve kamaşmadan şikayet ederler.

Merceğin arkasını etkileyen katarakt (arka subkapsüler katarakt): Arka subkapsüler katarakt genellikle lensin arka tarafında, ışığın retinaya geçtiği yolda küçük ve opak bir alan oluşması ile başlar. Genellikle, okuma görüşünü etkiler. Ayrıca parlak ışıkta görme azalır ve geceleri ışıkların etrafında halkalar oluşmasına neden olur.

Doğuştan gelen katarakt (konjenital katarakt): Bazı insanlarda katarakt doğum ile gelir ya da çocukluk döneminde gelişir. Bu türden kataraktlar çoğunlukla gebelik sırasında bir enfeksiyon hastalığı geçiren annelerin çocuklarında görülür.

Bu tür katarakt aynı zamanda miyotonik distrofi, galaktozemi, Lowe sendromu veya kızamıkçık gibi bazı koşullara bağlı olarak da gelişebilir. Konjenital katarakt her zaman görme kaybı yaratmaz. Ancak alınmadığında ileride sorun yaratır.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Katarakt riskini artıran faktörler şunlardır:

• Yaşın ilerlemesi
• Diyabet
• Aşırı miktarda alkol tüketimi
• Güneş ışığına aşırı şekilde maruz kalma
• Kanser tedavisi ve röntgen çekimlerinde kullanılan iyonize olmuş ışınlara maruz kalma
• Kataraktlı aile öyküsü
• Yüksek tansiyon
• Obezite
• Göz yaralanması veya inflamasyon
• Göz ameliyatı geçirmiş olma
• Kortikosteroid ilaçların uzun süreli kullanımı
• Sigara içilmesi gibi.

TEŞHİS VE YAPILACAK OLAN TESTLER NELERDİR?

Tanı konması için göz muayenesinin yapılması gerekir. Ayrıca muayene sırasında aşağıdaki testler uygulanabilir: 

Görme keskinliği testi: Karşıda duran bazı harfleri okumanız ya da bazı şekillerin ne olduğunu söylemeniz istenir. Hasta okudukça
gösterilen harfler küçültülür. Ve görme keskinliği 10 üzerinden değerlendirilir.
Göze ışık tutulması ve mikroskop ile incelenmesi: Göz doktoru gözün ön bölgesindeki yapıların büyütülmesi ile detaylı şekilde görebilirler. Kullanılan mikroskop aracılığıyla kornea, iris, mercek ile iris ve kornea arasındaki boşluk incelenir.
Göz bebeklerinin genişletilmesi ile retina muayenesi: Gözlerin retina muayenesine hazır hale gelmesi için göz bebeklerinin büyütülmesi gerekir. Bu genişliği sağlamak için de gözlere damla konur. Bu işlem gözlerin arka kısmının incelemesini kolaylaştırır.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Katarakt için tek etkili tedavi ameliyattır.

Ameliyat ne zaman düşünülür?

Katarakt normal günlük faaliyetleri ciddi şekilde etkilediği zaman ameliyat yapılması gerekir. Ancak ameliyat bazı risklerden dolayı herkes için uygun olmayabilir. Çoğu kişi için ciddi görme kaybı söz konusu olmadığından dolayı ameliyat için acele edilmez.

Katarakt ameliyatı sırasında neler olur?

Katarakt ameliyatı ile kalınlaşmış ve işlevini yitirmiş mercek çıkarılarak yerine yapay bir lens takılır. Yapay mercek de doğal mercekle aynı yere yerleştirilir ve gözün kalıcı bir parçası olur. Bazı insanların diğer göz problemlerinden dolayı yapay lens kullanılmaları sakıncalı olabilir. Bu nedenle katarakt ile eski mercek çıkarıldıktan sonra görüş netliği gözlük veya kontakt lensler ile düzeltilebilir.

Katarakt ameliyatı genellikle ayaktan tedavi bazında yapılır. Ameliyat esnasında göz çevresi lokal anestezi ile uyuşturulur.
Genellikle güvenli olmakla birlikte enfeksiyon ve kanama riski de taşır. İşlem sonrası birkaç gün boyunca bazı rahatsızlıklar olacaktır. Yaklaşık sekiz hafta sonra da tam iyileşme sağlanır.

NASIL BİR YAŞAM SÜRMELİSİNİZ? EVDE YAPABİLECEKLERİNİZ NELERDİR?

Ameliyat gerekli olana kadar aşağıdaki öneriler rahatsızlıkları azaltmaya yardımcı olacaktır:

• Size reçete edilen derecede gözlük ve lens kullanın.
• Evde ve kaldığınız yerlerin ışıklandırmasını arttırın.
• Güneşe çıktığınızda güneş gözlüğü veya geniş kenarlı şapkalar takın.
• Gece sürüşlerini azaltın.

ÖNLENEBİLİR Mİ?

Kataraktı önlemek veya ilerlemesini yavaşlatmak için kanıtlanmış bir tedavi seçeneği bulunmamaktadır. Ancak, doktorlar bazı stratejilerin faydalı olduğunu düşünmektedir:

• Düzenli olarak göz muayenesi yaptırınız. Bu katarakt tanısının erken evrede konmasını sağlar.
• Sigarayı bırakın.
• Alkol tüketimini azaltın. Aşırı alkol kullanımı katarakt riskini artırabilir.
• Güneş gözlüğü takınız. Güneşten gelen ultraviyole ışınları kataraktın ilerlemesine yol açabilir.
• Diğer sağlık sorunlarını kontrol altına alın. Katarakt riskini arttıran şeker hastalığı veya diğer tıbbi durumlar varsa tedavi edilmelidir.
• Sağlıklı kiloya ulaşmaya çalışınız. Fazla kilolarınız varsa egzersizler ve uygun diyetlerle aşağı çekmeye çalışınız.
• Meyve ve sebzeler bakımından zengin diyetlerle beslenin.  

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  ben behçet hastasıyım ama gözümde 1991 den bu yana iltihap oluşmadı bir gözüm görmüyor diger gözümdede katarakt var ben fako ile tedavi olabilirmiyim olursam kalın camlı gözlük kullanmak zorundamıyım

  Sağlık

  ben daha önceden bir göz ameliyatı geçirdim aşırı göz tansiyonu oldugundan dolayı gözümün birini kapattılar gözün patlamasından korktukları için içini boşaltıp kör ettiler ama gözüm yerinde düzenli olarak kullandıgım bir göz damlası bulunmakta o damlayıda yine tansiyon için kullanıyorum kör olan göze damlatıyorum diyer gözümdede katarak oldugunu söyledi amaliyat yapan doktor şimdi gören gözümde iyice bulanık nerdeyse görmez oldum benim katarak amaliyatımı hangi yöntemle yapabilirsiniz amaliyat sonrasında kalın mercekli gözlük kullanmak zorunda kalırmıyım fako yöntemi ile amaliyat olabilirmiyim. meyilimle ilgenip bana yardımcı oldugunuz için şimdiden teşekkür ederim

  Sağlık

  benim sol gözzumde katrak teşisi koyuldu nerede amaliyat olmamalıyım

  Sağlık

  benim oglum doguştan katarak bana yardımcı olabilirmisiniz.

  Sağlık

  Ben 2001 yilinda sol gözümden katarak ameliyati oldum. komtrollarimi düzenli olarak yaptirdim.Yedi ay sonra yapilan kontrolda retina zarinin kalktigini ve derhal ameliyatim yapildi.Tam olarak basarili olamadiklari icin ayni hafta ikinci ameliyatida yaptilar ama sol gözümle ancak%5 lik bir görüs var. Simdi sag gözdede katarak var onu da ameliyat etmek istiyorlar.Hamburgta baska bir gözdoktorunun da teshisi ayni.Izmirdeki iki ayri göz doktoru ise ameliyatlarda her zaman risk vardir bu vaziyette idare et en son care ameliyat dedi. 72 yasindayim. bilgilediriseniz sevinirim. Saygilarimla.

  Sağlık

  slm benim sol gözüm uzağı net görmüyor doktor katarak diyor 1 ay soraya randevu verdi ve baş hekim muayne edip karar verecek.amalyat diyebilir daha önce hiç amelyat olmadım nasıl acaba daha önce oolan varsa bilgilendirirse sevinirim. kör kalma riski varmı acaba?

  Sağlık

  arkadalar doktora gıttım gozde y sutürü var dıyor gerılemez yada ilerlemez bazı doktorlar fark bile etmıyor bişi yok dıyorbuda katarakt ın bir çeşidimi yardımcı olurseniz sevınırım

  Sağlık

  babam 2001 yılında iki gözündende kastarak ameliyatı oldu. babam şeker ve diyaliz hastası. bu güne kadar bir şeyi yoktu ama dün gözlerinde bulanma oldu. kastarak yenilenebilirmi??? tekrar aynı şey olabilir mi??

  Sağlık

  BENCE DEVLET HASTANELERİNDE ÇÖZÜMÜ ARAMAYIN KÖRLÜK YADA ŞAŞILIK GİBİ BİR RİSK İLE KARSI KARSIYA GELEBİLİRSİNİZ. EN İYİSİ ANKARA ÖZEL HASTANELERİ. BURADA ÇÖZÜM ARAYIN. BABANNEMİ BEN ANKARADA 15 DK DA AMALİYTINI YAPTIRDIM. DUZENLİ KONTROLLERİ DE YAPTIRDIM SİMDİ SÜKÜR ALLAHA İYİ DURUMDA

  Sağlık

  ben 28 yaşındayım ve 17 yıldan beri deltacortil ilacı kullanıyorum ve bunu sürekli kullanmam gerekiyor. 2 yıldır sürekli bir bulanıklık ve ışığa karşı,güneşe karşı görmemeye başladım .bir çok dokora gittim en son katarak teşhisi konuldu. sadece gün ışığı ve ışıkta problem yaşıyorum .ameliyat için çok mu erken ,birde sürekli ilaç kullanıyorum tekrarlama riski,tekrarlasa bile başka sorunlarla karşılaşırmıyım …yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

  Sağlık

  merhaba arkadaslar basımdan gecen bır olayı sızlerle paylasmak ısıtıyorum 24 ocak 2010 tarıhınde arkadaslar petbol oynamaya karar vermıstık bu oyun sırasında boya mermısı gozume gelmıstı doktoro gıttım hemen gözde kanama oldugunu ve yuksek basıç sonucu katarak oldugunu soyledı kansıyon yukseldı kazadan sonra 3 gun gordum suan goremıyorum amelıyat olmam gerektıgını soyledıler kafamdakı tek soru acaba yıne gorebılecekmıyım

  Sağlık

  merhaba arkadaslar basımdan gecen bır olayı sızlerle paylasmak ısıtıyorum 24 ocak 2010 tarıhınde arkadaslar petbol oynamaya karar vermıstık bu oyun sırasında boya mermısı gozume gelmıstı doktoro gıttım hemen gözde kanama oldugunu ve yuksek basıç sonucu katarak oldugunu soyledı kansıyon yukseldı kazadan sonra 3 gun gordum suan goremıyorum amelıyat olmam gerektıgını soyledıler kafamdakı tek soru acaba yıne gorebılecekmıyım nerde amelıyat olabılırım

  Sağlık

  katarakt ameliyatı olmak artık eskisi kadar zor değil, kötü hastanelerde riskli ameliyatlar olmak zorunda değilsiniz çok kısa bir süre önce bir yakınım Dünya Göz hastanesinde SGK kapsamında süper bir ameliyat geçirdi.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kaburga ağrısı
Damar Tıkanıklığı
Kuş gribi
Kan Hücreleri
Üreme ve Kalıtım
Prezervatif
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.