Kavalkemiği, diz ile ayak arasındaki iki kemikten daha kalın olanındır; tıpta “tibia” olarak adhandırırlır. Yanında ise küçük ve ince kamış kemiği (fibula) bulunur.

Kavalkemiğinin yapısı;

Kavalkemiği, biraz “S” harfini andırır; bilekte, dizdekinden daha dardır. Uzunluğunun üst üçte ikisi derialtında bulunur, alt kısım ise başka dokularca desteklenmiştir. Dizde, “kondil” denilen iki yapı oluşturacak biçimde genişler ve bunların yüzeyi diz eklemini oluşturur. Bilekte ise, bilek kemikleri ile birleşen iki çıkıntısı vardır. Kavalkemiğinin arka yüzüne, hareketleri sağlayan birçok kas, bağ ve kiriş yapışıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaralanmalarda tedavi

En sık görülen yaralanma bölgedeki kesik ve morarmalardır. Kavalkemiği üstünde bol kan damarı bulunmaması nedeniyle her tür sıyrık zor iyileşir.

Bu kemikte kırığa da sık rastlanılır. Üstelik kavalkemiği kırıldığında, genellikle kamış kemiğinde de kırık olur.

İki kemiğin birden kırık olması durumunda tedavi, kırığın niteliğine göre yapılır. Kırık doğrudan darbe etkesi sonucu yataysa, kemikler alçıyla ya da bir metal plaka yerinde tutulur. Kavalkemiğine çelik bir çubuk yerleştirme yöntemi yeni yeni denenmekte olan bir yöntemdir. Eğer kırık sarmalsa ya da keskin açılıysa traksiyon, yani çekme uygulanması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kavalkemiğindeki en ciddi kırık, bileğe yakın olan ve ayağın dışa doğru dönmesine yol açan kırıktır. “pott kırığı” diye bilinen bu kırık, kamış kemiğinin de kırılıp kavalkemiğini bilekte yerinde tutan bağların yırtılmasıyla da oluşabilir. Tedavisi, kemiklerin yerine yerleştirilmesi ve daha uzun süren bir alçı uygulanmasıdır.

Yaralanmalarda ilk yardım, ağrı ve morarmanın önlenmesi için soğuk komprestir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Huzursuz Bacak Sendromu
Biyoenerji
El Titremesi Egzersizleri
Ruh Sağlığının Korunması
ÇENE ALTINDA ŞİŞLİKLER NEDEN OLUR?
Dizde Yumru, Şişlik, Kitle, Beze
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.