Kavum Septum Pellusidiyum.

Aslında latince yazımı Cave Of Septum Pellucidium olan rahatsızlık bir tür gelişim bozukluğudur. Septum pellusidiyum orta beyin de her iki beyin yarı küresinin yakınlaştığı ve kaynaştığı bölgedir. Normal bir bebeğin gelişimi sırasında beyin yarı küreleri bir birine belirli bölgelerden yakınlaşarak kaynaşır. Beyin zarı ise bu bölgelerden dıştan beyni sarar. Daha sonra zar ve beyin arasına bir tür sıvı birikir. Tıp dilinde bu sıvıya BOS denir. BOS, Beyin Omurilik Sıvısı demektir. Bu sıvı hem beynimizdeki hemde omur ilikteki derin yarıkları doldurur ve bir tür yalıtım işlevi görür. CavumSeptumPellucidumDiagram

Sponsorlu Bağlantılar

Normal bir gelişimde iki beyin yarım küresi beynin merkezinde aralarında açıklık oluşturmayacak şekilde birleşmesi gerekmektedir. Ancak kavum septum pellucidum vakasında beyin yarım küreleri merkezde tam olarak yapışmaz ve bir açıklık oluşturur. Bu açıklığa septum pellucidum mağarası denir. Açıklığa BOS dolduğunda ise rahatsızlık oluşur.

NOT: Yukarıdaki resimde soldaki beyin normal gelişim göstermiş bir beyindir. Fakat sağdaki beyinde KSP oluşmuştur.  Aşağıdaki resimde ise aynı rahatsızlığın MR daki görünümü konu edilmiştir.

kavum-septum-pellusidum

Cave Of Ceptum Pellucidum Ne Gibi Bir Soruna Neden Olur?

Sponsorlu Bağlantılar

Aslında tam olarak ne gibi bir soruna neden olduğu bilinmemektedir. Ancak süregelen şizofrenik davranışların nedenlerinden birisi olarak da bu gelişim bozukluğu gösterilmektedir. Beyninde bu tür gelişim bozkluğu olan bireylerde ankisiyete(aşırı kaygı), Konuşma bozuklukları, hafıza sorunları, içe kapanıklık, kendi kendine konuşma ve bunlar gibi bir çok psikiyatrik sorunlar görülebilmektedir. Ancak bu sorunların nedeni sadece ksp(kavum Septum Pelusidum) değildir. Başka bazı görüşlere göre ise bu rahatsızlık yaygın sorunlara neden olmamaktadır. Yapılan araştırmalarda hastaların bir çoğunda KSP görülmüştür.

KSP Kimlerde görülür?

Rahatsızlık beyin merkezindeki açıklıkla ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla bu tür gelişim bozuklukları bazı rahatsızlıkların da ortaya çıkmasına neden olur. Açıklığın boyutu önemlidir. Açıklık ne kadar fazlaysa sorun da o kadar büyür.

Tedavisi Nedir?

Bu durumu tedavi etmek imkansızdır. Ancak KSP nin neden olduğu yan etkiler bazı ilaçlarla giderilmektedir. Bu ilaçların sürekli olarak kullanılması gerekmektedir.

KSP hangi yaşlarda rahatsızlığa neden olur?

Yarığın boyutuna göre rahatsızlık artar yada azalır. KSP çocuklarda gençlerde erişkinlerde yada yaşlılarda sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Seckin

    Merhabalar 9 yaşındaki yeğenim baş ağrısı şikayetiyle Bey’in cerrahisine gitti. Mr bu hastalık teşhisi kondu. Sizden öğrenmek istediğim. Baş ağrısına neden olurmu. Bunun için yapılabilecek bir şey varmı. Boşluğun kapanma durumu sözkonusumu. Kapanması yönünde yapabileceğimiz bir şey varmi

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?
Jojoba Yağı
Böbrek Ağrısı Nedenleri
Böbrek Kisti
Bel Ağrıları
Mide ve bağırsak iltihapları – iltihabı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.